pawnhub_koinmedya
Anasayfa Altcoin Bitcoin yüzde 7 yükseldi – Altlar daha çok ezildi

Bitcoin yüzde 7 yükseldi – Altlar daha çok ezildi

Bitcoin yüzde 7 yükseldi – Altlar daha çok ezildi
0
koinmedya_googlenews

Bitcoin yüzde 7 yükseldi ve son birkaç saat içinde inanılmaz hızlı bir seyir izledi. Altcoinler ise göreceli olarak konuşursak, ezilmeye devam ediyor.


Bitcoin yüzde 7 yükseldi – Altcoinler ne durumda?

Kripto para piyasasının lideri BTC bir kez daha yukarı yönlü momentumunu geri kazandı. Bitcoin fiyatı 10,400 doların üzerine çıktı. Bu değer geçen hafta görülen 9,300 dolardan yüzde 12 yükseliş anlamına geliyor.

Bu yükselişe rağmen, altcoinler Bitcoin karşısında kan kaybetmeye devam etti. Hatta bu yükseliş trendi BTC hâkimiyetini son bir yılın zirvesi olan yüzde 72.5’e kadar taşıdı. Piyasa değerinin çok az yükselmesi bile Bitcoin’e yüz milyarlarca dolar sermaye akışı sağlıyor.

koinmedya_brave

Altcoinleri daha fazla acı bekliyor

Analist Loma Crypto, Bitcoin hâkimiyetinin kısa vadede daha da yükseleceğini söylüyor. Ayrıca yüzde 72.5’i de geçerek yeni yıllık zirve kaydetmesi gerekiyor. Ancak bu durumda dirençleri kırarak önceki zirveleri geçebilir.

Traderlerin çoğuna göre bu tamamen mümkün. Dave the Wave, altcoin hâkimiyetinin yüzde 22.83’te olduğunu hatırlatarak, bunun en az yüzde 5 – yüzde 6 daha düşebileceğini ima etti. Temeller de bunu destekleyebilir.

Dave the Wave Twitter üzerinden şöyle yazdı: “Bitcoin hâkimiyeti grafiğinde MACD için sıfır çizgisine geri dönüş ve sonra… (boşluğu tamamlayın)”

Bu arada Morgan Creek Digital ortaklarından Anthony “Pomp” Pompliano, altcoinler hakkında bir soru üzerine, “Hemen hemen her biri sonunda değersiz olacak, çünkü likidite olmayacak ve borsaların listelerinden çıkarılacaklar.” şeklinde görüşünü dile getirdi.

Gerçekten de borsalar son bir ay boyunca düşük değerli ve popüler olmayan kripto varlıkların kitlesel temizliğine başladı. Mesela Bittrex, bu yıl ABD müşterileri için 50 altcoini listeden çıkardı. Ayrıca SEC’in piyasaya şiddetli baskıları sonucu onlarca kripto parayı destekleyen Binance’ın amiral gemisi sayılan platformu da ABD’den çekilme kararı almıştı.

İlgili: Kripto kışı altcoinlere geri mi dönüyor?

Ayrıca veriler altcoin piyasasının likidite azlığı çektiğini gösteriyor. Arcane Crypto ise farklı bir yöntem izlemeyi öneriyor. Ona göre eğer bütün kripto paraların hakimiyet hesaplaması, piyasa değerleri ve işlem hacimleri göz önüne alınarak yapılırsa, “Bitcoin piyasa hakimiyeti yüzde 90’ın çok üzerinde çıkar.”

Öte yandan bir de yakında Bakkt Bitcoin vadeli işlemleri başlayacak. Fundstrat Global Advisors’tan Sam Doctor’a göre bu ürünü hemen kabule hazır büyük bir kurumsal kitle var. Bakkt şu an sadece Bitcoin’e odaklanıyor. Bundan dolayı BTC’nin yıldızı parlarken, altcoinler gözden ırak kalacak.

Kaynak

X