Anasayfa Altcoin Stellar Horizon güncellemesini gerçekleştirdi
koinmedya_brave

Stellar Horizon güncellemesini gerçekleştirdi

Stellar Horizon güncellemesini gerçekleştirdi
0

Stellar, Horizon güncellemesi v0.20.1’in gerçekleştirildiğini, dün Twitter üzerinden duyurdu. Peki Horizon 0.20.1 nedir ve Stellar ağına ne kazandıracak?


Stellar, Horizon güncellemesi nedir?

Dün (29 Ağustos) Twitter üzerinden StellarOrg, Horizon güncellemesi v0.20.1’in yayınlandığını duyurdu ve güncellemeye dair merak edilen herşeyi resmi web sitesinde detaylı bir şekilde açıkladı.

“Bazı deneysel özellikleri etkin kılmak için, tamamen yeni bir alım sistemi kullanan Horizon v0.20.1’i piyasaya sürdük! Horizon’u daha da geliştirdik, Horizon’un mimarisinde köklü bir değişiklik yaptık ve veri alımı için tamamen yeni bir sistem kurduk.”

Şirket tarafından duyurulan habere göre, Stellar Horizon güncellemesi bir yıl önce GitHub ekosistemine bir API sunucusu olarak eklendi. Ancak Horizon, ledgerlerin alımı ile ilgili bazı teknik sorunlar yaşadı. Şimdi ise Stellar, veri alımı için yeni bir sistem geliştirmek amacıyla Horizon’un mimarisini yenilediğini açıkladı.

Yenilenen versiyon olan Stellar Horizon v0.20.1, şu anda test için hazır. Eski ve yeni sürümler birlikte çalışıyor ancak yeni sürüm, eski sürüme kıyasla geliştiriciler için daha uygun. Ayrıca Stellar Çekirdeğine de aşırı yüklenmez.

Horizon’un en son sürümü, ledger girişleri ve işlemlerle ilgili eski sürümde bulunmayan bazı önemli özelliklere odaklanıyor. Horizon’un yenilenen versiyonu, geçmiş kayıtları kullanarak geliştirilen ledgerin tam anlamıyla bir kopyasını içeriyor. Kullanıcılara böyle bir sistem sunduğu için de tutarsızlıkları ortadan kaldırıyor.

Ayrıca Horizon güncellemesinin, en son sürümünde gelişmiş bir path-finding (yol bulma) yöntemi var. Path-finding sistemini geliştirmek için yeni alım sistemi kullanılıyor ve her şey bellekte tutuluyor. Bu yüzden de verilere son derece hızlı bir şekilde erişim sağlanabiliyor.

Peki Stellar XLM’de son durum nasıl?

Stellar Horizon güncellemesinin ardından şimdi de XLM’ye bir göz atalım. Stellar’ın yerel kriptosu Stellar Lumens (XLM) şu anda, piyasa kapitilizasyonu bakımından 10. sırada yer alıyor.

Yazımız yayına hazırlanırken XLM, 1.22 milyar dolarlık bir piyasa değeriyle 0.0624 dolardan işlem görüyor. Kripto paranın fiyatı, yılın başından bu yana genel olarak düşüş trendinin etkisinden kurtulamadı. Ancak son 24 saat içinde % 1.26 artış kaydetti.

Stellar hakkında daha fazlası için tıklayınız.

Kaynak

koinmedya_brave
Etiketler:
X