Anasayfa Bitcoin EOS, Ethereum ve Litecoin Bitcoin’i dump yaptırıyorlar
koinmedya_brave

EOS, Ethereum ve Litecoin Bitcoin’i dump yaptırıyorlar

EOS, Ethereum ve Litecoin Bitcoin’i dump yaptırıyorlar
0

Bitcoin’i dump yaptılar altcoinler mi oldu? Bir analist, EOS, Ethereum ve Litecoin grafiklerini yan yana inceleyerek çok ilginç bir gözlemde bulundu.


Bitcoin’i dump yaptıran EOS, Ethereum ve Litecoin oldu

Bitcoin’de dün yaşanan katliam, toplam kripto piyasası değerinden 20 milyarın üzerinde bir parayı alıp götürdü. Bu dump neredeyse bütün kripto paraları, Ethereum, EOS ile Litecoin de etkiledi. Tabii Bitcoin de nasibini aldı. Daha önce çevresindeki altcoinler çöküş yaşarken Bitcoin desteğe tutunmayı başarmıştı.

Yeni ortaya çıkan veriler ise Bitcoin değerini aşağı çekenin altcoinler olabileceğini gösteriyor. Belirli altcoinlerdeki fiyat hareketlerinin yan yana karşılaştırılması, dumpa yol açanın Ethereum, EOS ve Litecoin olduğunu ortaya koyuyor. Bu kripto paralar piyasa genelinde satışa sebep olurken, ilk defa böyle bir fiyat etkileşimi yaşanıyor.

EOS, Ethereum ve Litecoin 20 milyarlık kripto piyasa dumpına sebep oldu

Bir yıl devam eden ayı piyasasından sonra 2018 yılının sonunda, Bitcoin ve altcoinler canlanmaya başlamıştı. Litecoin gibi belli başlı altcoinler de bu ralliye liderlik etmişti. Söz konusu ralli 2019’un ikinci çeyreğine kadar devam etti ve sonra Bitcoin ile altcoinlerin yolu keskin bir şekilde ayrıldı. BTC parabolik yükselişine devam ederken, altcoinler satışa devam etti.

Sonunda Bitcoin rallisi zirveyi gördü ve kripto piyasası momentumunu koruma mücadelesine başladı.

Bitcoin fiyatı dün sonunda 10,000 dolar desteğinin altına indi. Birçok analist ve trader bu desteği koruyacağını düşünüyordu. Ancak 10,000 dolar korunamadı ve fiyat yaklaşık 600 dolar düşüşle 9,500 dolara kadar geriledi. Şu an bu seviyede işlem görüyor ve destek bulmaya çalışıyor.

Bitcoin'i dump yaptılar altcoinler mi oldu? Bir analist, EOS, Ethereum ve Litecoin grafiklerini yan yana inceleyerek çok ilginç bir gözlemde bulundu.

Ancak görünen o ki bu dump BTC kaynaklı değil. Ethereum, EOS ve Litecoin grafikleriyle yan yana kıyaslama, piyasanın liderinin çökmesine bu üç altcoinin sebep olduğunu gösteriyor.

Twitter’de “hodlonaut” ismiyle yazan bir analist, söz konusu üç altcoin ve Bitcoin’in çöküş grafiklerini bir araya getiriyor.

Hodlonaut şöyle yazdı: “Arkadaşımdan dünkü dump ile ilgili çok ilginç bir gözlem. Bitcoin daha kımıldamadan EOS süper bir dump yaşadı. ETH, LTC ve diğer altcoinlar da kısa sürede bu hareketi izledi. En sonunda BTC’de büyük dump başladı. Kendi sonucunuzu çıkarın”

https://twitter.com/hodlonaut/status/1167094577389604865?s=20

Grafikten de görüldüğü gibi dump önce EOS ile başladı ve çok keskin bir düşüş yaşandı. Domino taşları gibi ardından Etherum ve Litecoin de keskin bir şekilde düştü. Ancak bundan sonra Bitcoin bunları izledi. EOS ile başlayan dump ile Bitcoin’in çöküşü arasındaki zaman farkı ise 20-30 dakika.

Piyasada bu çöküşlerin zamanlaması sadece tesadüf mü yoksa sonunda altcoinlerin ahı Bitcoin’i tuttu mu? Kesin bilmek zor olsa da yine de altcoinlerin kan kaybetmesinin Bitcoin üzerinde bir ölçüde etkisi olabilir.

Kaynak

koinmedya_brave
X