pawnhub_koinmedya
Anasayfa Bitcoin CME vadelileri Bitcoin fiyatını manipüle mi ediyor?

CME vadelileri Bitcoin fiyatını manipüle mi ediyor?

CME vadelileri Bitcoin fiyatını manipüle mi ediyor?
0
koinmedya_googlenews

CME vadelileri Bitcoin fiyatını manipüle mi ediyor? Öyle görünüyor ki CME Bitcoin vadeli sözleşmelerinin bitiş süreleri ile Bitcoin’in düşüşü arasında bir bağlantı var. Peki bu bir manipülasyon mu yoksa sadece bir tesadüf mü?


CME vadelileri Bitcoin fiyatını manipüle mi ediyor?

Bu hafta BTC piyasası 700 dolarlık bir düşüşe şahit oldu. Çöküş ile BTC değerinden yaklaşık 10 milyar dolar eksildi. Bu dump tam da Chicago Mercantile Exchange (CME) borsasının vadeli işlemlerinin süresinin bitmesine çok az bir süre kalmışken yaşandı.

İlk önce bunun sadece bir tesadüf olduğu düşünülebilir. Ancak Bitcoin vadelileri bitiş tarihi ile BTC dumpının denk gelmesinin ilk defa olmadığı fark edilince şüpheler artıyor.

koinmedya_brave

İlgili: Düşüşü Bitcoin vadeli işlemler piyasası tetiklemiş olabilir

Daha geçtiğimiz Temmuz’da vadelilerin süresi dolmaya birkaç gün kala, Bitcoin fiyatını volatilite ve türbülans vurdu. Vadeli süresi dolma haftası yaklaşırken, BTC yüzde 13 düşüş yaşamıştı. Dahası, CryptoCompare’in sağladığı tarihi verilere göre, vadeli işlemlerin süresinin dolmasına beş gün kala BTC ortalama yüzde 7.89 düşüyor.

Bu olay da artık neredeyse Bitcoin işlemlerinin ayrılmaz bir parçası olarak kabul görmeye başladı. Söz konusu tarihler yaklaştıkça traderler de beklenen piyasa tepkisine karşı önceden önlem amaçlı adımlar atıyor.

Manipülasyon yoksa tesadüf?

Şunu belirmek gerekir ki manipülasyon ile ilgili konuşulanlar şu an sadece spekülasyonlardan oluşuyor. Henüz bu söylentileri doğrulayacak kesin bir kanıt yok. Ayrıca bu ikisi arasındaki korelasyon neden sonuç ilişkisini göstermiyor olabilir.

Yine de vadeli işlem bitiş süreleri ile Bitcoin fiyatı arasındaki ilişkiyi sıkı bir şekilde takip edenler var. Trustnodes da bunlardan biri ve bu verileri bir makale şekline bile getirmişler.

Söz konusu makale en yeni verileri de içerirken, bu potansiyel manipülasyonun arkasındaki sebeplere de yer veriyor. Makaleye göre CME’nin Bitcoin vadeli işlemlerinin manipülasyonunun arkasında Wall Street tradeleri var. Bu traderler BTC fiyatını düşük tutarak buradan kendilerine kazanç sağlama yolunu bulmuşlar.

Bu iddialara göre Wall Street traderleri, vadeli işlemlerin süresi bitimine az kala BTC fiyatını düşürerek özellikle short CME sözleşmeleri üzerinden büyük kazanç elde ediyorlar. Makalenin sonunda da bunun açık bir şekilde Bitcoin fiyatı manipülasyonu olduğu sonucuna varılıyor.

Kaynak

X