Anasayfa Bitcoin Bu 6000 Bitcoin sonsuza kadar kaybolmuş olabilir

Bu 6000 Bitcoin sonsuza kadar kaybolmuş olabilir

Bu 6000 Bitcoin sonsuza kadar kaybolmuş olabilir
0
koinmedya_googlenews

Hindistan’da bir Bitcoin dolandırıcılık çetesi trajikomik biçimde yakayı ele verdi. Bu çetenin vurgunda bulunduğu yüklü miktarda Bitcoin sonsuza kadar kaybolmuş olabilir.


Sonsuza kadar kayıp olan Bitcoin

Hindistan’da yaşanan trajikomik bir olay sonrasında milyonlarca dolar değerindeki Bitcoin sonsuza kadar yok olmuş olabilir. Bu hadise, kullanıcı hatasının neden olabileceği kayıpların boyutunu gözler önüne seriyor. Geçtiğimiz günlerde Kayıp Bitcoin’ler nasıl bulunur? Bir yolu var mı? başlıklı yazımızda Bitcoin’lerinize ait olan private key’lerin öneminden bahsetmiştik. Private key’lerin yada Bitcoin’lerinizin kayıtlı olduğu dosyanın bozulması sonucunda telafisi mümkün olmayan sonuçlarla karşı karşıya kalabilirsiniz.

Asıl bahsetmek istediğimiz olaya dönecek olursak; Hindistan’da 5 kişilik bir çete milyonlarca dolar değerinde Bitcoin ve kripto para vurgununda bulunuyor. Bu çetenin lideri Abdul Shakoor’un ölü bedenine Hindistan’ın Dehradun kentinde bir hastanede ulaşılıyor. Ancak çete liderinin vurgun Bitcoin’leri sonsuza kadar kaybolmuş olabilir.

Çete lideri 35 yaşındaki Abdul Shakoor, Hindistan’ın faklı şehirlerinde dolandırıcılık faaliyetlerinde bulunduktan sonra Dehradun kentindeki bir eve sığınıyor. Çete, bu evde bir araya geliyor. Ancak Shakoor, çete üyelerine 6.000 adet Bitcoin’in kayıtlı olduğu dosyanın şifresini unuttuğunu söylüyor. Shakoor, bu şifreyi hatırlamadan çete üyelerine Bitcoin ödemesinde bulunamayacağını belirtiyor. Doğal olarak çete üyeleri Shakoor’a inanmıyor ve Shakoor’u alıkoyarak işkenceden geçiriyor. Çete üyeleri, Shakoor şuurunu kaybedince Shakoor’u bir hastaneye terk ederek kaçıyor.

Lütfen Bkz: BBC muhabiri Ethereum’larını nasıl çaldırdığını anlatıyor

Hindistan polisi ise çete üyelerini kamera kayıtlarından tespit ediyor ve yakalıyor. Sonuç olarak Shakoor hariç diğer çete üyeleri hem dolandırıcılıkla hem de cinayetle suçlanıyor. Shakoor’un bildiği iddia edilen şifre ise kendisi ile beraber mezara girdi. 6.000 adet Bitcoin sonsuza kadar kaybolmuş olabilir.

Bu trajik olay zihinde başka soruların oluşmasına neden oluyor. Bitcoin varlığı olan bir kişi hayatını veya zihin sağlığını kaybederse Bitcoin’lerine ne olur? Ya da Bitcoin’ler miras bırakılabilir mi? Eğer gerekli önlemler alınmadıysa Bitcoin yatırımcısı, Bitcoin’leri sonsuza kadar kaybedebilir. Mirasla alakalı aşağıdaki haber başlığımız bu konuda aydınlatıcı olabilir.

Lütfen Bkz: Bitcoin miras bırakılabilir mi? Ölünce Bitcoin’lere ne olur?

Kaynak

Etiketler:
X