Anasayfa Bitcoin Bitcoin egemenliği %70 sınırında – Altcoin mevsimi ne zaman?

Bitcoin egemenliği %70 sınırında – Altcoin mevsimi ne zaman?

Bitcoin egemenliği %70 sınırında – Altcoin mevsimi ne zaman?
0
koinmedya_googlenews

Bitcoin düşse de Bitcoin egemenliği düşmüyor. Yani Bitcoin düştüğünde altcoinler daha şiddetli düşüyor. İyi de altcoin mevsimi hiç mi gelmeyecek?


Bitcoin Egemenliği Yükseliyor

Bildiğiniz gibi Bitcoin 2 aydır düzeltme yapıyor. Bitcoin düşerken BTC’nin piyasa hakimiyeti manasına gelen Bitcoin egemenliği azalmadı. Aksine yer yer yükseliş gösterdi. Bitcoin yükselirken aslan payını kendine alırken düşerken yaydığı korku neticesinde altcoinler daha şiddetli devrildi.

Yazı kaleme alınırken Bitcoin fiyatı 9602 dolar ve Bitcoin eğemenliği %69.23’dü. Düşünün, kripto para piyasası dediğimiz sektörün %70’ini tek bir kripto para projesi elinde tutuyor.

Kripto yatırımcısı yüksek getiri umudu ile Bitcoin’den ziyade altcoinlere yatırım yapmayı seviyor. Bu da akıllarda aynı sorunun dönüp durmasına neden oluyor – Altcoin mevsimi ne zaman?

Altcoin mevsiminin gelebilmesi için ise tek ve değişmez bir şart bulunuyor: Bitcoin egemenlik oranının düşmesi. Başka türlü bir şekilde bu konunun çözümlenmesi olanaksız.

Bitcoin hakimiyet oranı 6 Ağustos tarihinde %68 hattını kırıp üzerine taşındı. Bugün ayın sonu günü ve bugüne kadar bu oran ne %68’in altına inebildi ne de %70’in üzerine çıkabildi.

Bitcoin egemenliği - Altcoin mevsimi

Bitcoin egemenliği yukarıda gördüğünüz yükselen flama formasyonu oluşturmuş durumda. Yükselen flama oluşumları yüksek ihtimalle yukarı yönlü kırılım yapmaları ile meşhurdur. Eğer bu üçgen yukarı yönlü kırılırsa altcoinler büyük darbe yiyecektir.

Kimi analistler bu oranın %80’e doğru yükselme eğiliminde olduğunu belirtiyor. Sonbahar ortalarında %75’in geçeceğini iddia eden analistler mevcut.

Bitcoin Birch hesabının da belirttiği gibi Bitcoin egemenliği %70’i geçmek üzere. Bunu en son yaptığında tarihler Mart 2017’ydi. Ve yılın geri kalanında tarihin en büyük altcoin mevsimi yaşanmıştı.

Mart 2017’de Bitcoin egemenliği %70’e ulaştıktan sonra trend tersine dönmüş ve hızla gerilemişti. Bu gerilemeden güç alan altcoinler büyük bir coşku ile yükselişe geçmişlerdi. Öyle ki 2018 başlarında bu oran %32ye kadar gerilemiş oldu.

Elbette bu sürecin aynısı yaşanacak diye bir iddiamız yok. Zira o günün dinamikleri ile bugünün dinamikleri farklı. O zamanlar ICO çılgınlığı yaşanıyordu. ICO’lar eliyle çoğu Ethereum bazlı projelere büyük sermayeler aktarılıyordu. Bugün geldiğimiz noktada borsa destekli IEO’lar hariç fon toplama etkinliklerinin esamesi bile okunmuyor.

Altcoin mevsimi başka “bahara”

Konu altcoin mevsimine gelmişken belirtelim ki Bitcoin maksimalistlerinden olan Pompliano bu konuda biraz sert görüşlere sahip. 1 hafta önce kendisine altcoin mevsimi ne zaman diye soran bir takipçisine şu yanıtı verdi:

“Neredeyse her bir altcoin projesi tamamen değersiz hale gelecek. Çünkü likiditeleri olmayacak ve borsalardan birer birer delist (listeden çıkarma) edilecekler”

Kurumsal yatırımcı Bakkt eliyle kripto para piyasasına girecek ideal bir geçiş kapısı edindi. Görünen o ki kurumsal sermaye yalnızca Bitcoin’le ilgileniyor. Ayrıca 2020 Bitcoin yarılama etkinliği de BTC’nin cazibesini artıran ikinci bir etmen. Bunun yanında 2019 sonunda gelebilecek olası bir Bitcoin ETF onayı Bitcoin fiyatına 2 yıldan sonra yeni bir yükseliş parabolü yaşatabilir.

Zarlar Bitcoin’den yana – Peki siz hangi taraftasınız?

Kaynak

Etiketler:
X