Anasayfa Bitcoin Portekiz’den Bitcoin vergileri konusunda cesur adım

Portekiz’den Bitcoin vergileri konusunda cesur adım

Portekiz’den Bitcoin vergileri konusunda cesur adım
0
koinmedya_googlenews

Avrupa Birliği üyelerinden Portekiz, Bitcoin ve kripto paraların vergilendirmesi konusunda önemli bir adım attı. Portekiz’de kripto paralar vergiden muaf.


Bitcoin vergileri Portekiz’de iptal

Avrupa Birliğinin küçük üyelerinden Portekiz’den Bitcoin ve kripto para piyasalarını yakından ilgilendiren önemli bir adım geldi. Portekiz, bundan sonra Bitcoin ve kripto para ödemelerinden vergi almayacak. Portekiz, Bitcoin vergileri konusunda kripto para cenneti olma yolunda çok önemli bir adım atmış oldu.

26 Ağustos tarihinde Portekiz’in yerel medya aracı Jornal de Negocios’de yayınlanan habere göre Portekiz Maliyesi, Bitcoin ve kripto para üzerinden yapılan ödemeler ve işlemlerden alınan katma değer vergisini (KDV) artık alınmayacak. Kripto paralar vergiden muaf tutulacak. İlgili yerel medya aracı, bir kripto para madencilik şirketinin Portekiz Maliyesinden almış olduğu resmi bir belgeyi de paylaştı. Belgede kripto paraların vergiden muaf olduğu belirtiliyor. Hatta söz konusu dokümanda gelir vergisi konusunda da muafiyetin getirildiği belirtiliyor.

Portekiz’den Bitcoin vergileri konusunda cesur bir adım gelirken Atlantik’in diğer yakasında aynı dili konuşan Brezilya’da kripto para piyasalarında farklı bir uygulama yürürlüğe girdi. Brezilya, Bitcoin ve kripto paraları ticarete konu olan bir mal olarak görmeye başladı. Doğal olarak Portekiz’in aksine Brezilya, mal olarak tanıdığı varlıklar üzerinden gümrük vergisi ve katma değer vergisi gibi çeşitli vergileri alıyor.

Lütfen Bkz: Brezilya kripto paraları ticari bir mal olarak tanıdı

Brezilya ve Portekiz’de Bitcoin ve kripto paraların vergilendirilmesi konusundaki farklılık, bu varlıkların farklı biçimde tanımlanmasından kaynaklanıyor. Brezilya Bitcoin ve kripto paraları ticari bir mal olarak Portekiz ise değişim aracı olarak görüyor. Portekiz’de kripto paralar vergiden muaf tutuluyor aksi takdirde Portekiz, vatandaşlarını iki kez vergilendirmiş olacağını düşünüyor.

Lütfen Bkz: Kripto bankasının İsviçre’den bankacılık lisansı alması Bitcoin ETF’den daha önemli

Kaynak

X