Anasayfa Kripto para Haber Libra, Çin’in kripto parası çıkarılırken iptal edilir mi?

Libra, Çin’in kripto parası çıkarılırken iptal edilir mi?

Libra, Çin’in kripto parası çıkarılırken iptal edilir mi?
0
koinmedya_googlenews

Libra ‘nın Çin’in stabil coin çıkarma kararından sonra iptal edileceğini düşünmüyoruz. Çin Merkez Bankasının yuan’a endeksli kendi kripto parasını çıkarma kararı, reel ekonomide kartların yeniden dağıtılmasına neden oluyor.


Libra, Çin’in kripto parası ile daha sağlam

İki stabil coin geleceğin dünyasına damga vuracağa benziyor: Bunlar Libra ve Çin Merkez Bankasının çıkaracağı kripto para. Libra değerini dolar, euro, sterlin ve yen gibi bir grup gelişmiş ülke para biriminden oluşan sepete sabitliyor. Çin’in kripto parasının değeri ise Çin para birimi yuan’a sabitleniyor. ABD ve Batılı finansal otoritelerin Libra projesi hakkında tutumları, Çin’in kripto parasını çıkarma arifesinde değişebilir. Libra, Çin’in kripto parası çıkarılırken iptal edilir mi? Bu soruya cevap arıyoruz.

Libra projesi, kamuoyuna tanıtılırken internetin para birimi olarak lanse edilmişti. Libra’yı internetin potansiyel para birimi yapabilecek başlıca faktör Facebook’un yaygın kullanım alanı. Bunun yanında Libra Birliğine üye olan uluslararası şirketler de Libra’yı internetin para birimi yapabilir. Bu şirketler; online ticaret platformu eBay, Mastercard, Visa, Vodafone, Uber ve daha birçok uluslararası şirket. Sırada ise birçok  uluslararası şirket, 10 milyon dolar para ödeyerek Libra Birliğine katılmak için bekliyor. Çin’in kripto parası ete kemiğe bürünmeye başladıkça Libra Birliğine benzer bir oluşum Çin tarafından da gözleniyor. Forbes’in 27 Ağustos tarihli haberine göre Alibaba, Tencent ve UnionPay gibi firmalar Çin’in kripto parasını kullanacağını açıkladılar. Ayrıca Çin’in kripto parasını destekleyecek WeChat adında Facebook vari sosyal medya platformu da var. Kısaca Libra ve Çin’in stabil coin’i etrafında devasa iki kartel oluşuyor.

koinmedya_bybit

İki Kartel: Facebook ve Çin’in stabil coin’i

Libra ve Çin’in kripto parası arasındaki olası rekabetin ilk işaretini Çin Merkez Bankası Başkanı yakmıştı. Başkan, Libra’nın doların hakimiyetini arttırmak için yaratılan bir proje olarak görüyor.

Lütfen Bkz: Libra, dolara küresel hakimiyet kazandırmak için üretilen proje mi? Çin Merkez Bankası Başkanı açıklıyor

ABD’li finansal otoriteler, Libra regülasyonları konusunda işi sık tutuyor. Ancak Libra projesinin yöneticilerini de yabana atmamak lazım. Uyanık Libra yöneticileri, Libra’nın ticari tescilini ABD’ye değil de regülasyonların daha hafif olduğu İsviçre’ye yapmışlar. Ayrıca Libra, ABD Senatosunda son gaz lobicilik faaliyetleri yürütüyor. Çin’in kendi ulusal kripto parasını çıkarması kararı ile cin şişeden çıktı bir kere.  Bundan sonra Libra projesini yasaklamak, kapitalistler için hiç de homo-economicus (akılcı insan) davranış olmayacaktır. Libra ve Çin’in kripto parası şimdilik kader birliği yapıyor. Yani Çin’in kripto parası, Libra’nın hayat bulmasını kolaylaştırıyor.

Lütfen Bkz: Libra için ABD, İsviçreli yetkililerle konuşacak

Gelecekte ise fiat paralara sabitlenmiş stabil coin’ler arasındaki mücadeleye şahit olacağız gibi. Yani bazılarının iddia ettiği gibi kripto paralar fiat paraların sonunu getirmiyor. Aksine fiat paraları dönüştürüyor.

Lütfen Bkz: Yıkıcı yenilik, Facebook’un Libra’sı ve Kripto paralar

Kaynak

X