pawnhub_koinmedya
Anasayfa Kripto para Haber Başkan Clayton: SEC, kurallarını kriptolar hatırına değiştirmeyecek

Başkan Clayton: SEC, kurallarını kriptolar hatırına değiştirmeyecek

Başkan Clayton: SEC, kurallarını kriptolar hatırına değiştirmeyecek
0
koinmedya_googlenews

SEC, kurallarını kriptolar hatırına değiştirmemekte ısrarlı görünüyor.


Kripto meraklıları, mevcut tahvil yasalarının özellikle de “Howey Test”in kriptolar için tanımlamalarının yetersiz olduğunu yineleyip durdular. Hatta bazıları tahvil yasalarının kriptolara uyarlanması için değişmesini beklediler.

koinmedya_brave

SEC, kurallarını kriptolar hatırına değiştirir mi?

Ancak kısa süre önce yaptığı bir röportajda SEC başkanı Jay Clayton bunun olmayacağını söyledi:

“Açık olmak gerekirse, bir şeyleri ele almak için tahvil yasalarını genişletme niyetinde değilim. Genellikle bu işle uğraşmıyorum. Ama başımı kuma da gömmüyorum.”

ICO’ları etkin bir şekilde çözdükten sonra hükumetler şimdi markette kriptoları düzenlemek ve Libra gibi planların geleceğini belirlemek için daha büyük bir yüke sahipler.

XRP’nin değerini Ripple düşürüyor haberlerine Garlinghouse’dan cevap geldi

Senato’da David Marcus ile yapılan 2 günlük bir görüşmenin sonunda House of Finance Committe Libra’nın bir ETF olarak düzenlenebileceğini belirtmişti. Bunun nedeni, O’nun diğer varlıklar tarafından desteklenmesi ve transfer edilebilir olmasıydı.

Ancak David, O’nun bir yatırım ürünü olmadığından tahvil olarak değerlendirilmemesi gerektiğini söyledi. Bununla birlikte Clayton, yatırım olsun ya da olmasın, Libra’nın destekçileri tarafından yönetilecek fiyat değişikliklerine karşı savunmasız olduğuna dikkat çekti:

“Eğer teknoloji vasıtasıyla uluslararası ödemelerin maliyetini azaltmak için bir yol varsa buna ben de varım. Ancak  gerçekleşmesi için tahvil ve diğer yasaların temel prensiplerini bu uğurda feda edemezsiniz.”

Bu nedenle, eğer Libra bir tahvil olarak düzenlenirse, ETF’lere uygulanan gözetim kurallarına ve uluslararası transfer yasalarına uyması gerekecek. Clayton ve diğer üyeler, pek çok ICO’nun bu görüş alanının dışında kaldığı sonucuna vardılar. Söylenilen, SEC’in yeniliğe tamamen karşı olmadığı. Libra’nın ise onlardan biri olup olmayacağı hala doğrulanmış değil.

En kullanıcı dostu kripto borsaları

Yatırımcının çıkarlarını koruma kanunları

2016-17’deki ICO mani, kripto yatırımlarını bir histeriye dönüştürdü. Ancak sonradan, önerilen whitepaperin para toplamak ya da kitle fonlaması için sadece bir araç olduğu anlaşıldı. Hatta bazı ICO’lardan toplanan para milyarları buldu.

Kitle fonlama alanında teknoloji devrimi düşüncesi cazipti. Yatırımcılar paralarının astronomik büyümesi fikrine inanmakta oldukça zorlanıyorlardı. Bu, üzerimizde yeni bir çağın doğuşu olarak algılandı. Ancak geriye dönüp baktığımızda ICO’ların pek çoğu şu an sular altında.

“Sanıyorum pek çok kişi teknolojiyi uyarlamak için kuralları değiştirebileceğimizi düşünerek heyecanlandı, Zamanlarını ve eforlarını bunun gerçekleşmesi için harcadı. Ama SEC, kurallarını kriptolar hatırına değiştiremez. Başından beri bunun olmayacağı konusunda son derece açık oldum.”

Stabil coinler şimdi merkez bankalarını tehdit ediyor. Dahası, Libra ‘nın duyurusu markette kriptolar için çok fazla heyecan yarattı. Anca SEC buna yakıt sağlama niyetinde değil. Yine de Clayton uluslararası ve yerel düzenleyicilerin, kanunlarında kriptoya bir üst derece olarak yer verebileceklerini söyledi.

Kaynak

 

Etiketler:
X