pawnhub_koinmedya
Anasayfa Altcoin Kripto para coin fiyatları neye göre belirleniyor?

Kripto para coin fiyatları neye göre belirleniyor?

Kripto para coin fiyatları neye göre belirleniyor?
0
koinmedya_googlenews

Kripto para coin fiyatları belirli arz ve talep doğrultusunda belirlenir. Ancak bu arz ve talep dışında fiyatları etkileyebilecek bir dizi olay daha var.


Kripto para coin fiyatları neye göre belirleniyor?

Finansal piyasada yatırım yapılan bir dizi varlık türü var. Mesela altın bunlardan en eskisi. Asırlar öncesinden bir ticaret ve değişim aracı olarak kullanılagelmiş. Daha sonra fiat paralar, hisse senetleri ve emlak da yatırım yapılan varlıklar listesine eklenebilir.

Her bir varlığın fiyatını ve değerini etkileyen bir dizi etken var. Bir kripto paranın fiyat hareketlerini ve bunlara neyin yön verdiğini incelemeden önce kıyaslama olsun diye fiat paralara bakalım. Fiat paralar şu an en yaygın kullanılan değişim aracı ve zaman zaman da yatırım amaçlı da tutuluyor. Ayrıca bazı fiat paralar rezerv para olarak da görev yapıyor. Mesela Rusya merkez bankasının rezervlerini Rus rublesi dışında ABD Doları, Euro ve altın ile tuttuğunu biliyoruz. Zaman zaman piyasadaki trend, değişim ve hareketlere göre bunların miktarında azaltma ve artırma da yapılıyor.

koinmedya_brave

 

Fiat para ve kripto para kıyaslaması

Kripto para coin fiyatları belirli arz ve talep doğrultusunda belirlenir. Ancak bu arz ve talebi etkileyen ve fiyatları bunun dışında etkileyen bir dizi olay daha var.

 

Fiat paralar, hükümetler tarafından çıkarılıyor ve genel olarak bu para birimlerinin değeri hükümetlerin elinde. Devletler aynı zamanda para basma aracına da sahipler. Yani istedikleri zaman daha fazla para basarak piyasaya sürebilirler. Kripto paralarda ise böyle bir durum söz konusu değil. Kripto paralar kripto madenciliği ile elde ediliyor ve çoğunun toplam arzı en baştan bellidir. Mesela Bitcoin en fazla 21 milyon adet sayısına ulaşabilir.

Fiat paralarda ise rezervler merkez bankası tarafından kontrol ediliyor, hükümetin aldığı kararlar, atılan adımlar ile iç ve dış gelişmeler (olumlu ya da olumsuz) fiat paranın değeri üzerinde direkt etki ediyor.

Yakın zamanda ABD ile Çin arasında yaşanan ticaret savaşının Çin ulusal parası Yuan’ı nasıl etkilediğini gördük. Hatta söz konusu dönemde Çinli yatırımcıların bu ekonomik sıkıntıdan kaçış için Bitcoin’e yöneldiği yönünde haberler de çıkmıştı.

İlgili – Bedava Bitcoin / Free Bitcoin nasıl kazanılır?

Buradaki kilit kelime fiat paralın “merkezi” bir yönetime sahip olması, bir merkez tarafından yönetilmesi ve kontrol edilmesi ile ilgili. Kripto paralar ve blockchain ise bunun tam tersi bir konsept ile ortaya çıktı. Merkezi bir otoritenin olmadığı merkezsiz bir sistem. Yani ortada her şeyi kontrol edecek bir yapı yok. Fiat paraların sahibi hükümetler ve devlet. Fiat paraların sahibi ve yöneticisi ise ona sahip olan, elinde bulunduran, madenciliği yapan bireyler.

Kripto para piyasasının ve kripto para fiyatlarının güncel durumunu aşağıdaki tablodan görebilirsiniz.

 

Kripto paraların fiyatı ve fiyat dalgalanmaları (volatilite)

En başta şunu söylemek gerekiyor. Kripto paralar, henüz gelişmekte olan bir piyasa. Bundan dolayı sık sık dalgalanma yaşanıyor. Aslında risk seven yatırımcıları bu piyasaya çeken şey de kripto para piyasasında görülen volatilite. Zaman zaman volatilitenin çok yüksek olmasından şikayet edenler olduğu gibi, kimi zaman da piyasadaki durgunluktan şikayet edenler de var. Çünkü bu dalgalanma aslında traderlere bir dizi işlem seçeneği sunuyor.

Kripto para coin fiyatları belirli arz ve talep doğrultusunda belirlenir. Ancak bu arz ve talebi etkileyen ve fiyatları bunun dışında etkileyen bir dizi olay daha var. Bitcoin volatilitesinin diğer varlıklar ile kıyaslaması gösteren grafik

Peki, coin fiyatları temel olarak neye göre belirleniyor. Burada en başlıca etken arz ve talep dengesidir. Burada temel bir ekonomik prensip çalışıyor. Bir varlığa artan oranda talep, fiyatı artırma etkisi yapıyor. Ya da talepten daha az bir arz olduğu zaman yine fiyat yükseliyor. Ancak arzın yüksel olduğu ve talebin düştüğü durumlarda ise varlık, mal ya da hizmetin fiyatın da düşme eğilimi gösterir.

İlgili – Kripto para piyasası ne durumda? – Kripto paraların güncel görünümü

Kripto para piyasasında belirli aralıklarla piyasaya coin arzı yapılıyor. Mesela Bitcoin madencileri her 10 dakikada bir tane blok çıkarıyor. Bu blokların her biri madencilere ödül olarak 12.5 BTC veriyor. Yani piyasaya BTC arzı her 10 dakikada bir 12.5 Bitcoin şeklinde gerçekleşiyor. Bu arz miktarı Mayıs 2020’den sonra yüzde 50 azalacak. Blok ödülü yarılaması sonrası blok başına verilen ödül ve doğal olarak piyasaya Bitcoin arzı 6.25 BTC’ye düşecek. Bundan dolayı Bitcoin ve kripto paraların fiyatları için halving olayları bu kadar önemli.

Kripto para coin fiyatları temelde arz ve talep ile belirliyor ama zaman zaman farklı etkenler de fiyatta dalgalanmalara yol açabiliyor. FOMO, FUD, çeşitli spekülasyonlar ve haberleri de bunlara örnek olarak gösterebiliriz. Mesela Binance Coin ile ilgili şöyle bir örneğe bakalım.

 

Binance Coin fiyatları CZ’nin twitlerine tepki veriyor

Binance Coin fiyatları CZ’nin tweetlerine karşı tepkisiz kalmıyor. Binance dünyanın en büyük kripto para borsalarından Binance’nin CEO’su Changpeng Zhao’nun (CZ) geçtiğimiz aylardaki gizemli tweetine Binance Coin (BNB) kısmi bir tepki göstermişti. BNB fiyatları CZ’nin tweetinin ardından 26 doların üstüne çıkmıştı.

 

coin fiyatları Kripto para coin fiyatları neye göre belirleniyor?

CZ bu tweetinde “Uyuyarak kripto para kazanmak ister misiniz?” diye soruyor. CZ aslından burada “ödünç verme” hizmetinden bahsediyor görünüyor. Yani elinizde bir miktar bir kripto para var ve bunları işlemlerde kullanmıyorsunuz. Tabiri yerindeyse “paranız yastık altında” duruyor. Changpeng Zhao, bu varlıkları belirli bir faiz karşılığı ödünç vermekten bahsediyor. Yatırımcı da bunun karşılığında pasif gelir elde edecek. Binance Coin fiyatları CZ’nin açıklamalarına olumlu tepki göstermişti.

Binance borsası geçtiğimiz yıl Temmuz ayında marjin ticareti işlemlerine başlamıştı. Ardından ise borsanın kullanıcıları için ödünç verme hizmeti de sağlayabileceği düşünülüyordu. Bu sayede Binance kullanıcıları pasif gelir elde edebilir. Ancak CZ’nin gizemli tweetinin ardından farklı bir şey ortaya çıktı. CZ yukarıdaki tweeti yaklaşık 12 saat sonra re-tweet etti ve bir airdrop duyurusu yaptı. Sonuçta bir tweet bile coin fiyatlarını oynatmaya yetmişti.

İlgili – Ethereum yorumları – ETH ve DeFi, iki başlı ejderha

 

Kripto piyasası ve coin fiyatlarını etkileyen diğer temel gelişmeler

Yine kripto para coin fiyatları neye göre belirleniyor sorusu üzerinden devam edelim. Yukarıda da örneğini verdiğimiz spekülasyonlar dışında bazı temel gelişmeler de kripto para fiyatlarını etkileyen olaylar arasında görülebilir. Bir kripto paraya olan destek arttıkça, bu bir yandan talep oluşturuyor, diğer yandan ise fiyatın yükselmesine yol açıyor.

Kripto para coin fiyatları belirli arz ve talep doğrultusunda belirlenir. Ancak bu arz ve talebi etkileyen ve fiyatları bunun dışında etkileyen bir dizi olay daha var. Coin fiyatları borsaların destek ekleme ve delist kararlarından da hem pozitif hem de negatif etkilenebiliyorlar. Kripto borsalarının bir kripto parayı listelenmesi, söz konusu coin için olumlu bir gelişme. Çoğu zaman böyle durumlarda fiyatın yükseldiğini görürüz. Tam tersi, yani delist kararında da fiyatlar düşüş yaşayabiliyor.

Kripto paraların blockchainlerinde yaşanan güncellemeler, hard fork ve diğer gelişmeler de fiyatlara etki eder. Bir güncelleme ya da hard forkun temel bir mekanizmada büyük bir değişiklik getirmesi beklentisi yüksekse, bu fiyata pozitif etki edebilir. Bunu Ethereum, Cardano gibi kriptoların beklenen hard fork ve güncellemeleri ile ilgili görüyoruz.

Kaynak

Etiketler:
X