Anasayfa Altcoin Ripple’ın toplu XRP satımları fiyatı çökertiyor

Ripple’ın toplu XRP satımları fiyatı çökertiyor

Ripple’ın toplu XRP satımları fiyatı çökertiyor
0
koinmedya_googlenews

Ripple’ın toplu XRP satımları, fiyatı çökertiyor. Bloomberg’in 23 Ağustos’ta yayımladığı bir makaleye göre, 2019’da XRP fiyatının sürekli düşmesinin sebebi, Ripple tarafından devamlı yapılan XRP satışları olabilir. Bunun sonucunda insanlar change.org üzerinde online “Ripple ‘dump’ını durdurun” kampanyası başlattı.


XRP satımları ve Ripple’da neler yaşanıyor?

Bitcoin ve diğer kripto paralar, 2019 yılında şimdiye kadar iyi performans sergiledi. CoinMarketCap verilerine göre toplam kripto piyasası değeri 1 Ocak 2019’daki 125 milyar dolardan yükselerek, 26 Haziran 2019’da 387 milyar dolar ile zirve görmüştü. Toplamda yüzde 200 bir artıştan söz ediyoruz. Tabii son düşüş ile toplam piyasa değeri önemli ölçüde değişti ve şu an 262 milyar dolarda görünüyor.

Buna rağmen, bu söz konusu yükseliş döneminden bütün kripto paralar faydalanamadı. Öyle görünüyor ki XRP ayı piyasası hiç sona ermedi. Her ne kadar piyasa değeri 11.5 milyar doları korusa ve sıralaması da değişmese de, XRP token yılın başından bu yana yüzde 20 değer kaybetti.

XRP özellikle finansal kurumlar arasında popüler olmaya başladı ve bu şirketler Ripple’ı uluslararası ödemeler alanında alternatif olarak kullanmaya başlıyor. Ripple Labs de bunun için çalışıyor ve onlarca finansal kuruluş ile ortaklık yapıyor. Amaç ise XRP’yi sınır ötesi para transferlerinde bir standart haline getirmek.

Peki, XRP fiyatı neden düşüyor?

Bunun için ilk önce XRP tokenin kurulma yapısını analiz etmek gerekiyor. Ripple, 2011 yılında Arthur Britto, Jed McCaleb ve David Schwartz tarafından kurulmuştu. Amaç Bitcoin’in zayıf yönlerini optimize etmekti. Mesela, yüzde 51 saldırıları, işlem hızı ve işlem kapasitesi gibi. Ancak en başta Bitcoin’den farklı bir yol tercih ettiler.

Ripple ekibi, tokenlerin tamamını en başta oluşturmayı tercih etti. Bu tokenler de aşağıdaki gibi dağıtıldı:

Ripple Labs’e 80 milyar XRP
Jed McCaleb’e 9 milyar XRP
Chris Larsen’e 7 milyar XRP
Diğer kuruculara da 4 milyar XRP verildi.

Zamanla Ripple bu tokenlerin bir kısmını kullanıcılara dağıttı ya da sattı. Ancak yine de çoğunluk XRP’yi (yaklaşık yüzde 58) hala elinde tutuyor. Bunları da gelir modelinin doğal bir parçası olarak kullanıyor. Bu dağıtım şirkete büyük güç kazandırıyor. Piyasaya yüklü miktarda XRP sürerek fiyatın çökmesine de karar verme gücüne sahipler.

Bundan dolayı şirket Mayıs 2017’de 55 milyar XRP’yi emanete taşıma ve XRP fiyatını manipüle etmeme sözü vermişti. Bu dönüşüm süreci Aralık 2017’de yapıldı. XRP kullanımı ve satışlarını şeffaf yapmak için şirket her yıl çeyrek raporları açıklıyor. Bu raporlarda söz konusu emanet fonundan ne kadar XRP’nin ve hangi amaçlarla harcandığı belirtiliyor.

Birçok yatırımcı, 2019’daki fiyat düşüşünün her ay yapılan XRP satışlarından kaynaklandığını düşünüyor. Tabii şirket bunu yalanlıyor. Ancak Coin Metrics’in raporuna göre, Ripple’ın bildirdiği satış rakamları ile gerçek satış rakamları birbirini tutmuyor. Hatta gerçek satış rakamları rapordakinin iki katı. Ayrıca emanete iade edilmesi gereken harcanmamış fonlar farklı şekilde kullanıldı.

Eğer bu iddialar doğruysa, şirket 2017’de verdiği sözü ihlal etmiş demek. Bu da XRP’nin neden düşmeye devam ettiğini açıklıyor.

Bu arada Ripple XRP’de son yaşanan yüklü miktardaki token hareketleri şöyle:

Kaynak

X