Anasayfa Kripto para Haber Ripple 2019’un en çok kaybettiren 10 kripto projesinden biri oldu
koinmedya_brave

Ripple 2019’un en çok kaybettiren 10 kripto projesinden biri oldu

Ripple 2019’un en çok kaybettiren 10 kripto projesinden biri oldu
0

Ripple 2019’un en başarısız kripto paralarından biri. Bir çok kripto para 2019’da toparlansa da XRP henüz bir varlık gösteremedi.


Ripple 2019’un kaybedeni olmaya aday

Bitcoin ve Ethereum’dan sonra üçüncü büyük kripto para birimi olan XRP zor bir yıl geçiriyor. XRP 2019’da %20’den fazla değer kaybetti. Ripple, toplam piyasa değerindeki 3 milyar dolarlık erimeye rağmen borsada üçüncü sıradaki yerini korudu.

Sorumlu kim ?

Kötü gidişin sorumlusu olarak piyasa güçleri olarak gösteriliyor. Ancak Ripple 2019’un ilk üç çeyreğindeki berbat performansı konusunda, kurucularının suçlanması gerektiğini iddia edenler var. XRP tokenlerinin %75’i kuruculara ve ödeme servislerine ait. Dahası, artık Ripple ekibinden olmayan kurucu ortak Jed McCaleb, piyasaya günlük 500,000 XRP satıyor.

Geçtiğimiz üç çeyrekte artan XRP’nin piyasaya satışları, fiyatı aşağıya çekerek fiyat üzerinde ağır baskı yarattı. İlginç bir şekilde yatırımcılar bu durumu yeni yeni farketmeye başlıyor. Bununla birlikte Ripple, satışları ‘büyüme amaçlı’ fonlama olarak göstermeye çalışıyor ancak paranın nereye gittiği biraz şüpheli.

Ripple, Bloomberg’e verdiği demeçte, XRP için “satış yüzdesinin ve fiili arz artışının Bitcoin veya Ether’den daha düşük olduğunu” söyledi. Şirket ayrıca, satışlarının borsa hacmiyle ilgili olduğunu ve önümüzdeki çeyrekte de düşürmeyi planladığını iddia ediyor.

XRP’nin piyasaya sert satışları

Meselelerden biri, Ripple’ın arz tarafı konusunda şeffaf olamamasından kaynaklanıyor. 2017 yılında Ripple, 55 milyar XRP yatırdığı bir emanet servisi kurdu. Şirket, ayda yalnızca 1 milyar XRP’ye erişebileceği ve bunları yalnızca kurumsal alıcılara satacağı sözünü verdi. Şirket geri kalanın kullanılmayacağını öne sürdü. Ancak, Coin Metrics’in kurucu ortağı olan Nic Carter‘a göre hesaplarda tutarsızlıklar var. Carter, raporlardaki rakamların, satılan gerçek XRP’den farklı olduğunu söylüyor.

Sonuç “arz şoku” olarak ortaya çıkıyor. Emanet servisi şartlarının baştan beri net olmaması nedeniyle hiç kimse XRP’nin ne kadar satıldığından emin değil. Bu, kamuya açık ve değiştirilemez ve açık bir emisyon oranına sahip olan Bitcoin’in tam aksi.

XRP’nin piyasaya satışları da eldeki verilere göre bu yıl hız kazandı. Messari’den Eric Turner Bloomberg’e “251.5 milyon dolar olan son çeyrek satışları 169.4 milyon dolar olan birinci çeyrek satışlarından  neredeyse %50 fazla’’ dedi.

Ripple’nin “sınır ötesi ödeme ağı” artık büyük ölçüde sıradan hale geldi. Facebook’un Libra’sı ve IBM World Wire gibi birçok rakibinin bu piyasaya girmesiyle, Ripple artık bu yenilikçi ödeme sisteminin modası geçmiş hale gelmesinden korkuyor. Bu durum, Ripple’ın piyasaya  artan seviyelerde XRP satmaya devam ettiği için ödülle dolup taşan tuhaf yardım sandığını açıklıyor.

Bununla birlikte, Ripple’ın üçüncülük tahtından indirilmesi kolay değil. Dördüncü sıradaki Bitcoin Cash, 11 milyarlık XRP’nin ancak yarısı değerinde.

Bize göre, XRP’nin kötü performansının nedeni piyasaya sert satışlardan kaynaklanıyor. Ripple 2019’un son çeyreğinde yeni atılımlar yapması yatırımcıların ümidini arttırabilir.

Kaynak 

“İçerikler bilgilendirme amaçlı olup kesinlikle yatırım tavsiyesi olarak değerlendirilmemelidir. Yatırım, uzmanlık gerektiren ciddi ve riskli bir iştir.”

koinmedya_brave
Etiketler:
X