Anasayfa Kripto para Haber Libra Bitcoin ve kripto dünyasını derinden etkileyecek! : Forbes
koinmedya_brave

Libra Bitcoin ve kripto dünyasını derinden etkileyecek! : Forbes

Libra Bitcoin ve kripto dünyasını derinden etkileyecek! : Forbes
0

Libra Bitcoin dünyasında çarpıcı bir etki yapabilir mi? Bu konuda çok farklı görüşler var. Kimi uzman Libra için  yeni bir devrim gibi söz ederken, kimisi pek bir etki yapmayacağı görüşünde. Peki ya Forbes haberine göre?


Libra Bitcoin ve kripto dünyasını nasıl etkileyecek?

Forbes haberine göre Facebook Libra BTC ve kripto dünyasını baştan aşağı değiştirecek. Haberde Çin’in Libra’ya yaklaşımı ele alınıyor. Çin Libra’ya övgüler yağdırırken, onu Alipay ve WeChat ile aynı kefeye koyuyor. Haberin aslı Globaltimes dergisinden. Derginin baş makalesinde Libra “bağımsız”, “stabil” “uygun” ve “güvenli” olarak tanımlanıyor. Yazıyı yazan Li Daokui:

Diğer kriptolardan farklı olarak, Libra stabil bir değere sahip, sınır ötesi işlemler için çok uygun ve güvenli.  Aslında Libra bir çok açıdan Alipay ve WeChat Pay ile aynı özeliiklere sahip. Tek fark Alipay ve WeChat Pay Çin parası yuana sabitlenmiş durumdalar. Ama Libra bir takım kripto para grubuna sabitleniyor. Bu fark şunu gösteriyor Libra bağımsız bir para ve herkes, süper egemen olan bir para birimi ile çalışmış olacak”

Daokui, Libra Bitcoin gibi diğer kriptolardan bahsetmiyor, yalnızca kripto paraların süper egemenliğinin kaçınılmaz olduğunu belirtiyor.

Çin, sınır ötesi yuan kullanımı arttırmak ve yuanın uluslararası bir para haline gelmesinsi hızlandırmak için, diğer yenilikler yanında, Alipay ve Wechat Pay’ın avantajlarından faydalanmalı. Ayrıca Çin ulusu Libra’nın yönetim ve işleyişinde aktif rol almalı. Gelecekte yaşanacak uluslararası para savaşlarında öne çıkmak için bu gerekli. Çin ayrıca büyük firmalarının Libra’nın yönetiminde yer alması için gerekli şartları sağlamalı. Libra’nın potansiyeli belli, bunu reddetmek yerine, Çin Libra’ya katılmalı”

Çinli bir yazarın bu geleceği gören yazısı, Amerikalı devlet adamlarının Libra Bitcoin ve diğer kripto paralar ile ilgili tartışmaları sırasında yayınlandı. Onların en büyük endişe ve korkuları süper egemen bir para biriminin, egemen para birimlerini ikinci plana atması, etkisizleştirmesi. Ancak korkunun ecele faydası yok. Gelişmeler önüne geçilemeyecek derecede hızlı ve etkili

Bknz: Binance CEO’su: “Facebook Libra projesi kripto dünyası için hayati önemde”

Farklı düşünenler

 Maxonrow CEO’su  Mark Homeier farklı düşünenlerden

” Egemen para birimleri ile süper egemen para birimi arasındaki ilişki, kazananı olmayan bir oyun değil. Her iki tarafta var olabilir ve olmalı da. Ülkeler tarafından benimsenmeleri global ekonomiyi harekete geçirecektir. Kripto paraların fiat paralarla birlikte gelişmemeleri için bir neden yok. Hepimiz bu teknolojinin getirdiği muazzam fırsata odaklanmalıyız. Mobil ödemelerin hızla benimsenmesinin  Çin için sağladığı  faydalar dünyaya çapında çoğaltılabilir.”

Çin’in Libra desteği, kripto para ile fiat para arasındaki kazananı olmayan bir oyun olan bu ilişkiyi ortaya koyuyor. Bu durum diğer hükümetlerin sadece Libra değil, diğer kripto paralara karşıda yakınlaşmalarını sağlayabilir. Birbirlerini öldürmek yerine, kriptoların daha sağlıklı çalışabileceği ortamlar için düzenleme yapabilirler. Sağlam düzenlemeler kulanıcı güvenini arttırır. Kullanıcılarda güven sağlamak ise kripto paraların ulaşmak istediği en üst hedef.

Kaynak

koinmedya_brave
X