Anasayfa Altcoin Binance Coin nedir ve 2019 yılı BNB raporu açıklandı
koinmedya_brave

Binance Coin nedir ve 2019 yılı BNB raporu açıklandı

Binance Coin nedir ve 2019 yılı BNB raporu açıklandı
0

Binance Borsasın tarafından yayınlanan BNB raporu, Binance Coin ve Binance Borsası hakkında önemli bilgiler sunmaktadır. Rapordan Binance’ın çok kısa sürede önemli mesafe kat ettiğini görüyoruz.


Binance Coin nedir ve 2019 yılı BNB performansı

Dünyanın en büyük kripto para borsalarından Binance borsası ve bu borsanın kendisine ait kripto parası BNB hakkında önemli bir rapor yayınlandı. 2019 yılı Binance raporun ayrıntılarını haberimizin içeriğinde veriyoruz.

Binance Coin, 2017 yılının Temmuz ayında ilk ICO kampanyasını yaptı. Yani BNB yatırımcıları ile ilk kez bu tarihte buluştu. Bu tarihten çok kısa süre sonra BNB , önemli başarılara imza attı. Kısa süre içerisinde CoinMarketCap sıralamasında ilk 10’a yükseldi. BNB, 2019 yılının ilk yarısında en iyi performans sergileyen kripto paralar arasında yer alıyor. BNB, 21 Haziran 2019’da 39 doları geçerek tüm zamanların rekorunu kırdı. Bu zirveyi yaşadıktan sonra BinanceCoin daralma fazına girdi.

24 Eylül tarihinde Bitcoin 10 bin dolar bandından 8 bin dolar seviyesine geriledi. Bitcoin’deki bu ciddi geri çekilme altcoin’lere de yansıdı ve BNB 14 dolara kadar geriledi. 9 Ekim tarihinde ise BNB fiyatlarında yüzde 9’luk bir artış yaşanıyor ve 17,4 dolardan işlem görüyor. BNB kısa sürede 20 dolarlık direnç seviyesini test edeceğe benziyor.

Yine de 2019 yılının ilk dönemindeki fiyatına kıyasla BNB, daha iyi konumda. Aşağıdaki grafikte zamana göre Binance coin performansını görüyoruz.

Binance Coin Binance Coin nedir ve 2019 yılı BNB raporu açıklandı

 

BNB’nin başarısında hiç şüphesiz Binance Borsasının marka isminin de katkısı çok büyük. BNB raporu bu konuya dikkat çekmektedir. Binance Borsası, diğer başarılı borsaların -Bitfinex, Kraken ve Coinbase- işlem hacmini geride bıraktı. Aşağıdaki grafikte 2018 yılına ait işlem hacmi sıralamalarını görüyoruz.

Binance Coin Binance Coin nedir ve 2019 yılı BNB raporu açıklandı

Binance coin, 2017 yılında piyasa sürüldüğünde kendi ağına sahip değildi ve Ethereum blockchain ağından piyasaya sürülmüştü. Daha sonra Binance, kendi blockchain ağını geliştirdi ve BNB’yi kendi ağına taşıdı.

Binance Coin’in 3 fonksiyonu

BNB raporu, Binance Coin’in 3 fonksiyondan bahsediyor: hisse, indirim ve ödeme aracı. Binance Coin ilk piyasaya sürüldüğünde sadece 0,15 dolardı yani sadece 15 cent. Yazının kaleme alındığı saatte ise 15,17 dolardan işlem görmektedir. Bu açıdan BNB iyi bir birikim aracı fonksiyonu eda etti.

BNB raporu, kripto para yatırımcılarının dijital varlıklarını Binance borsasında tutmaları karşılığında gelir elde edebileceklerini de belirtiyor. Yani Binance coin stake (hisse) fonksiyonu işlevini açıklıyor. Binance borsasında 8 türlü VIP yatırım seviyesi bulunmaktadır. Aşağıdaki tabloda Binance Coin stake oranlarını görüyoruz.

Binance Coin Binance Coin nedir ve 2019 yılı BNB raporu açıklandı

Ayrıca BNB yatırımcıları, Binance Borsası üzerindeki işlemlerde bazı indirimlerden de faydalanabilmektedirler.

2019 yılı Binance raporu, Binance ve Binance Coin’in merkezi yapısı üzerindeki eleştirilere de cevap veriyor. Blockchain teknolojisi ve kripto paralarının en önemli özelliklerinden birisi de merkeziyetsiz yapıya sahip olmaları. Bu nedenle Ripple, BNB ve EOS gibi kriptolar, merkezi konumlarından dolayı eleştiriliyor.

Lütfen Bkz: EOS fazla merkezi bu nedenle Wikipedia kurucusu ayrılıyor

Binance ise bu sorunu Binance DEX (Merkeziyetsiz Borsa) projesi ile aşmaya çalışıyor. Binance’in Türkiye dahil diğer ülkelerde de ofisler açması takdire şayan.

Kaynak

koinmedya_brave
Etiketler:
X