pawnhub_koinmedya
Anasayfa Altcoin Litecoin yüzde 50 dump yaptı, fakat geri dönüş yapabilir

Litecoin yüzde 50 dump yaptı, fakat geri dönüş yapabilir

Litecoin yüzde 50 dump yaptı, fakat geri dönüş yapabilir
0
koinmedya_googlenews

Litecoin yüzde 50 dump yaptı hem de 2 ay içerisinde. Peki bu düşüş sonrası yükseliş beklenmek ne kadar doğru? Beraber değerlendirelim.


Litecoin yüzde 50 dump yaptı

Kripto piyasaları için 2019 ikinci çeyreği son derece verimli geçti. Bitcoin 26 Haziran günü yani ikinci çeyrek biterken 13.800 dolar ile 2019 zirvesini yakaladı. Litecoin ise 2019 zirvesine bu tarihten 5 gün önce yani 21 Haziran’da erişti.

21 Haziran 2019 tarihinde 146 dolara yükselen LTC, 70 dolara kadar geriledi. Yani bir diğer deyişle Litecoin yüzde 50 dump yaptı. Bu zaman zarfında Litecoin yarılama etkinliğini başarıyla gerçekleştirdi. 6 Ağustos’ta gerçekleştirilen yarılama ile block madencilik ödülü 25’den 12.5 LTC’ye çekilmiş oldu.

koinmedya_brave

Esasen Bitcoin yarılama etkinliğinin yükseliş yönünde etki yapacağına inanılıyordu. Lakin gerçekleşen, bu beklentinin aksi yönünde oldu. Birçok uzman yatırımcı ise Litecoin CEO’su Charlie Lee’yi tembellikle suçladı. Litecoin yazılımında uzun süredir dişe dokunur her hangi bir gelişme veya iyileştirmenin olmaması eleştirilerin merkezindeydi. Bu eleştirilere müteakip Lee’nin yaptığı açıklama da çoklarını tatmin etmeye yetmedi.

Hem Litecoin halving beklentisi geri tepmiş hem de yazılımcı ekip beklenen performansı gösterememişken fiyatın daha da aşağı düşeceğini söyleyenler oldu.

Yukarıdaki tweet kısaca; “Dikkat edin 68 dolar kırılırsa LTC 40 dolara kadar gidebilir” diyor. Ancak durum bu kadar karamsar olmayabilir. Zira Litecoin grafiğinde kısa vadeli dönüş emareleri mevcut.

Litecoin Geri Dönüş Emareleri

Öncelikle aşağıdaki grafiğe bakmanızı rica ediyoruz:

Litecoin yüzde 50 dump Litecoin yüzde 50 dump yaptı, fakat geri dönüş yapabilir

En başta göze çarpan, grafiğin alçalan takoz içinde hareket etmesi. Hatta takoz oluşumunun sonuna gelinmiş. Alçalan takoz oluşumu yukarı yönlü kırması ve yükselişi işaret etmesi ile meşhurdur. Bir diğer olumlu veri ise fiyatın aynı zamanda yükselen destek hattına dokunmuş olması. Yani geri dönüş için ideal bir fırsat ile karşı karşıyayız.

Öte yandan RSI grafiği bize ilginç bir bilgi sunuyor: Pozitif uyumsuzluk. Fiyat grafiğinin daha alçak dip yaparken RSI’ın daha yüksek dip yapmasına pozitif uyumsuzluk denir ve bu yükseliş işaretidir.

Bir diğer olumlu gelişme ise hacmin azalan seyirde ilerleyerek neredeyse tükenme noktasına erişmiş olması. Yani fiyat düşüşü hacimle desteklenmiyor. Bu gibi durumlarda fiyat ani yükselişlerle yüksek miktarda hacmi kendine çeker. Böylece hacmin düşüş sarmalı sonlanmış olur. Yukarıdaki grafiğin günlük grafik olduğunu da sözlerimize ekleyelim.

Litecoin yüzde 50 dump yaptıktan sonra geri dönmesi için öncelikle Bitcoin hakimiyet oranının gevşemesi lazım. Bu oran 6 Ağustos’tan bu yana %68 ile %70 arasında salınım yapıyor. Bu değer azalmaya başlarsa ilk önce büyük altcoinler atılım yapacaktır. Böyle bir durumda gözünüz LTC’de olsun.

Not: Yazı yatırım tavsiyesi içermez.

Litecoin hakkında daha fazlası için Tıklayın

Kaynak

Etiketler:
X