Home Bitcoin Türkiye’de Bitcoin regülasyonları ve kripto paraların yasal durumu

Türkiye’de Bitcoin regülasyonları ve kripto paraların yasal durumu

Türkiye’de Bitcoin regülasyonları ve kripto paraların yasal durumu

0
“sportsbet”

Bu köşeden siz değerli okuyucularımıza dünya geneli regülasyonlar konusundaki gelişmeleri duyuruyoruz. Türkiye’de Bitcoin regülasyonları ile ilgili Avrasya Blockchain ve Dijital Para Araştırmalar Derneği Başkanı Av. Kadir Kurtuluş önemli açıklamalarda bulundu.


Türkiye’de Bitcoin regülasyonları

Anketler Türkiye’de Bitcoin ve kripto para kullanımının oldukça yaygın olduğunu gösteriyor. Siz değerli okuyucularımıza bu köşeden paylaştığımız Statista’nın Bitcoin anketi sonuçları, bugünkü Daily Sabah’ın da gündeminde. Söz konusu anket verilerine göre her 5 Türk’ten 1’i kripto para ve Bitcoin kullanıyor. Ancak asıl dikkat çekmek istediğimiz konu Türkiye’de Bitcoin regülasyonları ve kripto paraların yasal durumu. Aşağıdaki haber linkimizden Statista’nın anket sonuçlarına ulaşabilirsiniz.

Lütfen Bkz: Türkiye Bitcoin kullanımında birinci sırada

bittrt_koinmedya

Avrasya Blockchain Derneği Başkanı Av. Kadir Kurtuluş, Türkiye’de kripto regülasyonları ve Bitcoin’in yasal durumdan bahsediyor. Kurtuluş, Türkiye’de kripto para ticareti için yasal bir çerçevenin olmadığını söylüyor. Kurtuluş, Türkiye’de kripto paralara yönelik yasal bir çerçevenin olmaması kripto para ticaretini ne yasal kılıyor ne de yasa dışı yorumunda bulunuyor. Yasal bir çerçevenin olmayışının ise kripto para tacirleri için bir risk oluşturduğunu ileri sürüyor.

Türkiye’de bankaların ve borsanın regüle edilmiş piyasalarda işlem görmesi olası risklere karşı geleneksel yatırımcıları koruyor. Ancak Bitcoin ve kripto para piyasaları için benzer şeyleri söylemek mümkün değil. Kurtuluş, 11 Eylül sırasında New York Borsasının 1 hafta kapatıldığını ve olası kayıpların önüne geçildiğini belirtiyor. Ancak Bitcoin piyasalarını kapacak bir mekanizma yok. Bu durumda Türkiye’de çoğu kimsenin kripto para kullanıyor olması, Türkiye’nin aşırı risk yüklendiğini gösteriyor. Yani küresel olumsuz bir gelişme Bitcoin piyasalarında anlık düşüşlere yol açabilir ve Türkiye piyasalarını olumsuz etkileyebilir.

Kurtuluş’a göre Türkiye’de Bitcoin regülasyonları gerekli. Kurtuluş, dünya genelinde kripto para piyasaları regülasyonları konusunda ciddi çalışmaların olduğunu belirtiyor.  Av. Kadir Kurtuluş:

“Bizim de yasal düzenlemeleri reddetmememiz gerekiyor.”

Kurtuluş özellikle vergisel anlamda düzenlemelerin gerektiği konusunu vurguluyor ama çok kısa sürede Türkiye’de kripto regülasyonları nın yürürlüğe gireceğini düşünmüyor. Türkiye’nin öncelikle regülasyonlar konusunda dünyadaki gelişmeleri takip edeceğini ileri sürüyor.

Lütfen Bkz: Beklenen kripto para regülasyonlarının içeriği

Not: Bu yazı yatırım tavsiyesinde bulunmamaktadır. Bilgilendirme amaçlıdır.

Kaynak

“İçerikler bilgilendirme amaçlı olup kesinlikle yatırım tavsiyesi olarak değerlendirilmemelidir. Yatırım, uzmanlık gerektiren ciddi ve riskli bir iştir.”

coinajans
cryptopazar_koinmedya
0
0
0