Anasayfa Ethereum Ethereum artık ölçeklenebilir değil: Vitelik Buterin
koinmedya_brave

Ethereum artık ölçeklenebilir değil: Vitelik Buterin

Ethereum artık ölçeklenebilir değil: Vitelik Buterin
0

Ethereum artık ölçeklenebilir değil mi? Vitalik Buterin’e göre, market kapasitesi bakımından en büyük altcoin bu yönde ilerliyor.


Vitalik Buterin: Ethereum artık ölçeklenebilir değil

Son mülakatında, Vitalik Ethereum blockchain’ine değindi. Ona göre, Ethereum artık ölçeklenebilir olmaktan çoktan çıktı. Aynı zamanda, Ethereum blockchain’i iş dünyası için gittikçe pahalı hale gelmeye başladığını, bu yüzden yeni projeleri rakiplere kaptırdıklarını dile getirdi.

Bu ve buna benzer sorunlardan dolayı Ethereum son zamanlarda sürekli irtifa kaybediyor. Çoğu yeni kripto projesi Ethereum blockchain’i üzerinde faaliyet gösteremiyor.

Buterin, Kanadalı haber sitesi The Star’a şöyle konuştu:

Ethereum artık ölçelenebilir olmaktan çıktı. Ölçeklenebilirlik sorunu artık Ethereum’un ayakbağı olmaya başladı. Bizim gibi büyük bir organizasyona sahipseniz, blockchain’in kapasitesiniz tamamen dolmayacak ve bu alanda faaliyet gösteren herkes ile rekabet içinde olmanız gerekiyor. Bu sorun yeni katılımların önünde engel oluşturuyor, ancak ölçeklenmedeki sıkıntıları giderdiğimizde Ethereum ekosistemin tekrar büyüdüğüne tanık olacağız.

Bitcoin ve diğer kripto paraların önündeki engellerden biri de yasal düzenlemeler. Dijital paralar sıklıkla büyük bankalardan red görüyor ve devlet kurumları onları ya kontrol altına almaya çalışıyor yada insanların onları kullanma şekline müdahale etmeye çalışıyor. Buterin bu olaya karşı bakışı oldukça farklı. Devletlerin kripto paraların işleyiş sürecinde söz sahibi olmasının ekosistem için önemli olduğunu düşünüyor.

Devletlerin, ‘Vahşi Batı’ olarak adlandırılan bu yeni varlık sınıfını düzenlemesi oldukça önemli. Örneğin SEC, kripto paraları tahvil olup olmadığı konusunda titiz bir çalışma yürütüyor. Ayrıca, dünyanın neresinde olursa olsun, sektörü baltalamak isteyen art niyetli kişi yada şirketlere de göz açtırmıyor. Bkz: SEC, Rus ICO Rating sitesine acımadı

Buterin, Microsoft gibi dünyanın önde gelen şirketlerin blockchain teknolojisine kaynak ayırarak Ar-Ge bölümüne önem vermesini çok önemli buluyor. Örneğin, Microsoft blockchain teknolojisi sayesinde dijital kimlikleri tespit edebilmek için geçtiğimiz günlerde bir sistem oluşturdu.

bkz:Ethereum Geliştirme Takımı Ölçeklenme Üzerine Odaklanıyor

Buterin cümlelerini şöyle sonlandırdı:

Arada şirketlere devlet kurumlarına gidip konuşuyorum. Kurumsal firmalar blockchain’e karşı giderek artan bir ilgisi var. Microsoft ve IBM bunun başlıca örnekleri.

kaynak

 

koinmedya_brave
X