Anasayfa Bitcoin Bitcoin borsaları işlem hacmi şaşırtan veriler sunuyor
koinmedya_brave

Bitcoin borsaları işlem hacmi şaşırtan veriler sunuyor

Bitcoin borsaları işlem hacmi şaşırtan veriler sunuyor
0

CryptoCompare’in hazırladığı rapor, kripto borsaları işlem hacmi ile ilgili önemli bilgiler sunuyor. Güvenilmez olarak sınıflandırılan borsaların işlem hacmi kaygılandırıyor.


Bitcoin borsaları işlem hacmi altında yatan gerçekler

Bitcoin ve kripto para yatırımcıları, dijital varlıklarını genel olarak Bitcoin borsalarının cüzdanlarında saklıyor. Paranızı emanet ettiğiniz Bitcoin borsalarının güvenilirliği, Bitcoin ve kripto para yatırımcıları için hayati derecede önemli. Çünkü bazı borsalardaki güvenlik açığı yada kötü niyetli yönetim, binlerce yatırımcının mağduriyetine yol açabilir. 2011 yılında Japonya merkezli Mt. Gox borsasından 850.000 BTC haclenmiş ve hala yatırımcılarını zararı karşılanmış değil. Temmuz ayı Bitcoin borsaları işlem hacmi şaşırtan veriler sunuyor. Bu verilere ayrıntılı biçimde göz atalım.

Lütfen Bkz: Hangi kripto para borsası kaliteli ve İşlem hacmi doğru bir gösterge mi?

Kripto para borsalarının kalitesini CryptoCompare isimli araştırma şirketi sınıflandırıyor. Bu sınıflandırmada işlem hacminden ziyade daha bilimsel yöntemler kullanılmaktadır. CryptoCompare’in en kaliteli Bitcoin borsası sıralamasında Coinbase, Poloniex ve Bitstamp ilk üç sırayı paylaşıyor. Ancak kripto borsaları işlem hacmi şaşırtan sonuç veriyor çünkü işlem hacmi en yükse olan borsalar kaliteli borsalar arasında değil. Aşağıdaki grafikte Bitcoin borsalarının işlem hacmine göre sıralamasını görüyoruz. Grafikte yeşil ile belirtilen borsalar CryptoCompare’de AA-B arasında not alan borsalar ve güvenilir borsalar (trusted) liginde. Kırmızı ile belirtilen borsalar ise C-F arasında  not almış ve güvenilmez (untrusted) borsalar liginde. İlk 3’te ise güvenilmez borsalar var.

Bitcoin borsaları işlem hacmi Bitcoin borsaları işlem hacmi şaşırtan veriler sunuyor

Bazı kripto borsaları işlem hacmi robotik teknolojiler kullanılarak arttırıldığına dair söylentiler var. Eğer bu söylentiler doğruysa muhtemelen işlem hacmi sıralaması, doğru sonuçları yansıtmıyor. Yok aksine işlem hacmi verileri doğru ise durum daha vahim. O zaman şu sonuç çıkıyor ki kripto para yatırımcıları, CryptoCompare’in güvenilmez gördüğü borsalarda işlem yapıyor. Bu durumda zaten aşırı volatilite gösteren kripto para piyasaları ekstra risk üstlenmiş oluyor: Kripto para borsalarının güvensizliği riski.

Lütfen Bkz: Rapor: Bitcoin borsalarında işlem hacimleri yüzde 88 oranında sahte!

Aşağıdaki grafikte ise CryptoCompare farklı bir veri sunuyor. Bu grafikte Temmuz ayında 7 farklı borsa derecelendirmesine göre Bitcoin borsaları işlem hacmi değişimini görüyoruz. AA ve A notu almış borsaların işlem hacminde %28,7 ile %9,9’luk artış, sevindirici bir gelişme. Ancak bu artış toplam işlem hacminin %5’ine denk geliyor. Umarız zamanlar kötü firmalar piyasadan ayıklanır.

Bitcoin borsaları işlem hacmi Bitcoin borsaları işlem hacmi şaşırtan veriler sunuyor

Not: Bu yazı yatırım tavsiyesinde bulunmamaktadır. Bilgilendirme amaçlıdır.

Kaynak

koinmedya_brave
X