Anasayfa Altcoin Ripple XRP Nasdaq endeksine eklendi
koinmedya_brave

Ripple XRP Nasdaq endeksine eklendi

Ripple XRP Nasdaq endeksine eklendi
0

Geçtiğimiz Cuma günü Ripple XRP, Nasdaq yeni endeksine eklendi. Listeye ekleneceği Nisan ayında duyurulmuştu, gerçekleşmesi 4 ayı buldu.


Ripple XRP Nasdaq Endeksinde

Kripto para dünyasının en büyük 3. kripto parası XRP sonunda Nasdaq’da listelendi. Dünya çapında binlerce kurumsal yatırımcının XRP’ye ulaşması çok daha kolay hale geldi.

Geçtiğimiz Cuma günü Dünya’nın en büyük borsalarından olan Nasdaq yeni endeksine XRP’yi de dahil etti. Listeyi siteleri olan new.nasdaq.com üzerinden takip edebilirsiniz.

Geç Olsun Güç Olmasın

Bahar aylarında Nasdaq, Ripple’ın XRP kripto parasını listelemekle ilgilendiklerini söylemişlerdi. Bu söylemlerinin üzerinden 4 ay geçti ve sonunda XRP listelenmiş oldu. Bir diğer deyişle Ripple XRP artık Nasdaq’ın yeni piyasa endeksinin bir parçası. Nasdaq’ın 30 Nisan tarihli duyurusu:

Bu gelişmenin sonucu olarak platform XRP Likidite Endeksini (XRPLX) ekleyerek, bu bileşenin küresel finansal işlemlere dahil edilmesini sağlamış oldu. Yapılan açıklamada bu listelemenin kripto sektöründe analiz hizmetleri sunan Brave New Coin ile yaptıkları bir anlaşmanın ürünü olduğu vurgulandı. Brave New Coin, gerçek zamanlı XRP endeksindeki verileri NASDAQ tarafından yürütülen global endeks veri servisine sunma görevini yapacak. Ripple XRP Nasdaq listesine eklenerek hakkında yürütülen “XRP tahvil mi?” tartışmalarında da güç kazanmış oldu.

XRP ve BTC Farkındalığı Artıyor

Bunun yanında Bakkt uzun zamandır beklenen duyurusunu gerçekleştirdi ve Eylül ayı sonlarında işlemlere başlayacağını belirtti. Bakkt’ın başlatacağı Bitcoin vadeli işlemleri, piyasadaki mevcut Bitcoin vadelilerinin aksine doğrudan gerçek BTC coinleri ile ilişkilendiriliyor. Günlük ve aylık bazda yapılacak olan konrtratların süresi dolduğunda müşterilere gerçek BTC teslim edilecek.

Kripto camiasının uzman isimlerinden Anthony Pompliano, her bir kurumsal yatırımcının portföyünde Bitcoin’in mutlaka yer alması gerektiğini ifade etti.

https://twitter.com/APompliano/status/1163891957820776456

“Bitcoin her kurumsal yatırımcının portföyüne girecek. Bu yalnızca zaman meselesi.”

Gönderisine CNBC ile yaptığı röportajı ilişkilendiren Pompliano’ya göre Bitcoin’in toplum tabanında %100 kabulünü engelleyen başlıca 3 etmen var.

  1. Global regülasyonlar
  2. Dünya’nın yalnızca çok ufak bir bölümü Bitcoin’in varlığından haberdar. O kısmın da son derece küçük bir bölümü Bitcoin’in nasıl çalıştığını ve ne işe yaradığını anlıyor.
  3. Bitcoin satın almanın önündeki zorluklar. Yani kripto borsaları ile uğraşmanın zorluğu.

Bitcoin Nedir? Diğer Paralardan Farklı Olan Özellikleri Nelerdir?

Ripple XRP Nasdaq endeksine eklenmesi fiyatına pek olumlu etki yapmış sayılmaz. XRP yazı yayına hazırlanırken 0.266 dolardan alıcı buluyordu.

koinmedya_brave
Etiketler:
X