Anasayfa Ethereum Ethereum 2.0 hakkında bilmediğimiz özellikler
koinmedya_brave

Ethereum 2.0 hakkında bilmediğimiz özellikler

Ethereum 2.0 hakkında bilmediğimiz özellikler
0

Ethereum, 2020 yılında özellikle madencileri ilgilendiren önemli bir değişime gidiyor. Yeni sürüm Ethereum 2.0 için önemli sayılabilecek özellikler hakkında haberimizin içeriğine bakmanızı tavsiye ediyoruz.


Ethereum 2.0 hakkında bilmemiz gerekenler

Ethereum 2020 yılında Ethereum blockchain ağını temelden değiştirecek ve yepyeni bir Ethereum ile karşımıza çıkacak. Yeni doğacak olan Ether’e Ethereum 2.0 ismi verildi. Ethereum 2.0 hakkında bilmemiz gereken özellikler:

1- Ethereum 2.0 için ilk etapta 2 milyon ETH depozito edilmeli

Ethereum blockchain ağı, PoW (iş yükü) sistemini bırakıp PoS (varlık yükü) sistemine geçiyor. Madenciler hali hazırda Ethereum üzerinden gerçekleştirilen işlemleri, Ethereum blockchain ağına PoW sistemi ile kazıyor. Ethereum 2.0 için en önemli değişim, madencilik hizmeti için bir miktar Ethereum’un hesaplara depozito edilmesini gerektiriyor olması.

Ethereum ağında her onaylayıcı, PoS sistemine katılmak için 32 ETH depozito etmesi gerekiyor. Toplamda ise 65.536 onaylayıcıya ihtiyaç duyuluyor. Bu da 2 milyonun üzerinde Ethereum’a denk geliyor.

Lütfen Bkz: Eğer gerçekleşirse Ethereum için müthiş: CME, Ethereum vadeli işlemlerine başlayabilir

2-Şifreniz (private key) online olacak fakat hacklenmeyeceksiniz

Onayları imzalamak ve blok oluşturmak için internete bağlı olmanız ve hesabınıza ait private key’inizin olması gerekiyor. Onaycılar, 32 adet Ethereum’unu çaldırma korkusu yaşayabilirler. Onaylayıcılar (eski sistemde madenciler), herhangi bir nedenle sistemden çıkarsa önceden belirttikleri hesaplarına 32 adet Ethereum  gönderilecek.

3- Hız

Yeni sistem Ethereum’a hız kazandırıyor. Slot’ların ortalama 6 saniye olması bekleniyor.

4- Onaycılara ceza da geliyor

Ethereum 2.0 için sürdürülebilirliliği desteklemek adına onaycılara ceza sistemi getiriliyor. Eğer onaycıların sorumlu olduğu düğümler, 18 günlüğüne offline kalırsa bir ceza ile karşılaşma ihtimali doğuyor. Ayrıca Ethereum onaycılarının kötü niyetli (ağda manipülasyon) davranışları da cezalandırılacak. En düşük ceza miktarı ise 1 ETH.

5- Madencilik cihazları

Ethereum 2.0 hakkında bilmemiz gereken diğer önemli konu ise artık süper bilgisayarlara ihtiyaç duymuyoruz. Basit bilgisayarlarla da madencilik yapılabilecek ve Ethereum onaylayıcısı olabilirsiniz. Fakat cihazlarınızın istikrarlı biçimde internete ulaşım sağlıyor olması gerekmektedir. Hatta ortalama bir laptop, 10 onaylayıcıya kadar işlem görebilecek.

Lütfen Bkz: Samsung, Ethereum blockchain geliştirme kitinin beta sürümünü piyasaya sürdü

6- ASIC cihazları

Ethereum 2.0 için ASIC cihazlarının üretilebileceği iddia ediliyor.

7- Sistem onaycılar arasında tekelleşmeyi önlüyor

Hem sistemin merkeziyetsizliğini devam ettirmek hem de sistemden olası toplu çıkışların önüne geçilmesi için önlemler alınmış durumda. Ethereum 2.0 için istikrar önemli. Bu nedenle belli sayıda onaycının sistemde tutulması hedefleniyor. Eğer sistemden kötü niyetli toplu çıkışlar olursa ilgili kişilere ceza uygulanacak. Ayrıca yeni girişler teşvik edilecek.

Not: Bu yazı yatırım tavsiyesinde bulunmamaktadır. Bilgilendirme amaçlıdır.

Kaynak

koinmedya_brave
X