Anasayfa Ethereum Ethereum yorum ve temel verileri – 2 hafta bir güncellenir
koinmedya_brave

Ethereum yorum ve temel verileri – 2 hafta bir güncellenir

Ethereum yorum ve temel verileri – 2 hafta bir güncellenir
0

Ethereum yorum ve temel verileri adlı yazımızla karşınızdayız. Savunma içgüdünüze hakimolamazsanız panik moduna geçersiniz. Bu yüzden ETH yatırımcıların karşılaşabileceği olası senaryoları değerlendirelim. ETH yorum için analizimize göz atabilirsiniz.


Ethereum yorum ve temel analizi

Ethereum’un dip yapmasının üzerinden tam 1 yıl geçti. ETH 10 Aralık 2018’de 83.50 dolara gerileyerek Mayıs 2017’den sonra gördüğü en düşük değere ulaşmıştı. O günden bu zamana 12 ay geçti ve bu zaman zarfında Ethereum en yüksek 360 dolara ulaştı. Sağlıklı bir Ethereum yorumu yapabilmek için öncelikle büyük resme odaklanmamız lazım:

ETH/USD paritesi haftalık grafiğinde, önemli verilerle karşılaşıyoruz. Öncelikle son 1 yıldır işlem hacminin düzenli bir şekilde azaldığına dikkat etmek gerekiyor. Bu 12 aylık zaman diliminin ilk 6 ayında işlem hacmi azalmasına mukabil fiyat artışı yaşandı. Hacim desteği gelmediği müddetçe bu durumun sürdürülebilir olmadığı açıktı.

Nitekim hacim azalmaya devam etti ve Ethereum son 6 aydır düşüş eğiliminde. Fiyatın içinde hareket ettiği alçalan takoz destek çizgisi Ethereum 2018 dip seviyesi olan 83 dolara kadar iniyor. Fiyatın yeniden bu seviyeye test etmemesi için olası tek yol var. Grafiğin altında gördüğümüz hacim verilerinin patama yapması ve grafiğin makus talihinin değişmesi. Grafik alçalan direnç hattını ancak bu şekilde kırabilir.

ethereum yorum

 

Ethereum işlem hacminin haftalardır azaldığına ve artık patlama noktasına geldiğine dikkat! Kapsamlı bir Ethereum yorumu için aşağıdaki verilere göz atalım:

Günlük Grafik

Aşağıdaki grafikte net bir şekilde görülebileceği üzere Ethereum kritik destek hattını 22 Kasım tarihinde kırdı. O gün bugündür bu hattın üzerine çıkabilmiş değil. Peki bu düşüş sonrası fiyat grafiği nasıl bir hal aldı? Sağlıklı bir Ethereum yorumu yapabilmek için son 1 yıllık fiyat hareketine bakmamız lazım.

Ethereum yorum

 

Yukarıdaki grafik 2018 Ağusots ayından bu yana yaşanan değişimi gözler önünde seriyor. Bir kere şunu son derece net bir şekilde ifade edebiliriz ki Ethereum için 140 dolar seviyesi son derece kritikti. Fiyat için bu seviye en önemli ve güçlü direnç seviyesi konumunda. 140 dolar hattı 16 Aralık günü kırıldı ve Ethereum henüz sağlam bir destek bulabilmiş değil.

RSI seviyesi Kasım 2018’deki dipten sonra ilk kez 12 ay sonra Kasım 2019’da aşırı satış bölgesine girmişti. Bu ay yani Aralık ayında yeniden girdi. Bu şüphesiz kötü işaret. RSI dipleri pozitif uyumsuzluk yapmış mı diye kontrol ettiğimizde malesef bir uyumsuzluğa rastlayamıyoruz. Bu yüzden şu an için geri dönüş işareti beklemek mantıklı değil.

Grafiğin en altında gördüğümüz MACD ise tarafsızlığını koruyor. Tek olumlu işaret WaveTrend indikatöründen gelmiş. Dipte yapılan pozitif geçiş “buy” sinyali üretmiş durumda.

2019 ETH Yorum ve Detaylar

Fiyat Mayıs 2019’dan bu yana alçalan takoz içinde hareket ediyor. Bu takoz fiyatı 160 dolar seviyesine kadar baskıladı. Ancak son kez desteğe tutunduktan sonra, grafiğin takozun içinde kalacak şekilde 160 dolar desteğini kırdığına şahit olduk. Sonrasında 140 dolara tutunan Ethereum Aralık ayının ikinci yarısında bu hattı da kaybetti.

Düşen takoz formasyonlarının en ideal yükseliş kalıplarından biri olduğunu belirtelim. Yani fiyat desteğe inip dip yaptıktan sonra yukarı yönelerek direnci parçalar ve sert yükseliş döngüleri gözlemlenir. Düşen takoz ideal davranış kalıpları içinde bu tarz ani yükseliş hareketleri beklenebilir. ETH yorum ve analizinde aşağıda görselleştirilen kalıp son derece yararlı olacaktır.

Ethereum yorum Ethereum yorum ve temel verileri - 2 hafta bir güncellenir

ETH/USD paritesi 1 günlük grafiği Bitcoin’e paralellik arz ediyor. Fiyat düzeltme sonucunda mavi çizgiyi yukarı yönlü kırmayı denedi ve başarısız oldu. Yükselen trend (mavi) hattını kıramadığı için fiyat 145 dolar bölgesine kadar geriledi. Yazı kaleme alındığında ETH 124 dolardan işlem görüyordu. Ethereum yorum yazımıza Ağustos ayında çizdiğimiz ve yine bu sayfalarda yer verdiğimiz aşağıdaki grafiğe dönelim:eth yorum

Yukarıdaki grafik Ethereum destek hattını kırdığında çizilmişti. Yani Ağustos ayında. Düzeltme kalıpları arasında sıklıkla gözlemlediğimiz WXY tipi düşüş hareketinin hedefinin 120 dolar civarında olduğunu belirtmiştik. Bu bölgede, Ethereum boğaları fiyatı korumak adına ellerinden gelenin en iyisini yapmaları gerekiyor. Genel duruma baktığımızda blok halinde Ethereum alım emirleriyle karşılaşıyoruz. Bu da, Ethereum boğalarının piyasanın genel durumundan çok da etkilenmediğini gösteriyor. Ethereum yorumu yaparken buna son derece dikkat etmek gerekiyor.

Ethereum Long Emirleri

Ethereum long

 

Yukarıda görmüş olduğunuz grafik ETHUSD paritesine girilen long emirleri gösteriyor. Long emir kaldıraçlı piyasalarda girilen alım emirlerine verilen isim. Gördüğünüz gibi long yani uzun emirler yükselen takoz içinde hareket ediyor. Bu da grafiğin sert bir şekilde kırılım gerçekleştirebileceği manasına geliyor. Peki beklenen çakılma nasıl gelebilir? Piyasa sert bir şekilde sarsılırsa ve fiyatlar düşüşe geçerse long emirler kapatılır ve short yani satış emirleri aktive edilir. Bu hususu dikkatlerden kaçırmamak lazım.

Son Durum

An itibariyle ayılar biraz sakinleşmiş durumda, daha önemlisi piyasanın genel durumu bugün sakin gözüküyor. Piyasada panik havası yok ve çoğu kripto para, yukarı yönlü fiyat düzeltme hareketine başladı ve en büyük altcoin de bu durumdan istifade edebilir. ETH yorum yaparken bu konulara dikkat etmekte fayda var.

2020 yılı Ethereum için hard fork ve güncellemeler yılı olacak. Bu konulara vakıf olmanız sizi ETH yatırımı konusunda bir adım öteye taşıyacaktır. Bu yüzden başta aşağıdaki video olmak üzere benzer videolara göz atmanızı tavsiye ederiz.

Ethereum yorum ve değerlendirmelerimiz için sitemizi güncel bir şekilde takip etmenizi öneririz. Zira altcoin piyasasının en güçlü üyesi olan Ethereum her daim ilgiyi hak eden bir proje.

Not: Yazı yatırım tavsiyesi içermez.

kaynak

koinmedya_brave
Etiketler:
X