Anasayfa Bitcoin Ufukta resesyon belirirken yatırımcılar Bitcoin’e yönelir mi?

Ufukta resesyon belirirken yatırımcılar Bitcoin’e yönelir mi?

Ufukta resesyon belirirken yatırımcılar Bitcoin’e yönelir mi?
0
koinmedya_googlenews

Zaten diken üstünde olan küresel piyasalarda Arjantin şoku yaşanıyor. Olası küresel bir resesyonda yatırımcıların Bitcoin algısı değişir mi?


Kriz ortamında yatırımcılar Bitcoin’e güvenir mi?

Bitcoin’de üst üste iki gün boyunca yaşanan fiyat düşüşleri, Bitcoin’i 11 bin doların üstünden 10 bin doların altına taşıdı. Gün içerisinde fiyatlar, 9.650 dolar bandına kadar düştü. Gün içi gelen alımlarla Bitcoin, tekrardan 10 bin doların üstüne çıkmaya çalışıyor. Bitcoin piyasalarında bu gelişmeler yaşanırken ufukta bir küresel kriz beliriyor. Bu süreçte yatırımcılar Bitcoin’e yönelir mi?

koinmedya_bybit

Lütfen Bkz: Bitcoin ve faiz arasında nasıl bir ilişki var?

Bu sefer küresel krizin kaynağı Güney Amerika olabilir. Arjantin’deki seçimlerin neden olduğu politik belirsizlik, Arjantin ekonomisine olumsuz yansıdı. Arjantin para birimi pesoda dolar karşısında 11 Ağustos’tan beri %22’lik bir değer kaybı söz konusu.

yatırımcılar Bitcoin'e Ufukta resesyon belirirken yatırımcılar Bitcoin'e yönelir mi?

1999 yılında Arjantin’de başlayan ekonomik kriz, ülkede 1999-2002 dönemi boyunda üç yıl üst üste resesyon yaşanmasına yol açtı. Arjantin’deki bu kriz, kısa sürede başta Latin Amerika ülkeleri olmak üzere birçok gelişmekte olan ülkeyi etkisi altına aldı. Bugünlerde Arjantin merkezli yaşanan ekonomik türbülans, 1999’daki süreci hatırlatıyor ve Arjantin’deki olayların küresel bir krizi tetiklemesinden korkuluyor. Bu süreçte yatırımcıların Bitcoin algısı nasıl şekillenecek sorusu önem arz ediyor.

2019 yılının ilk yarısında Brexit, ABD-Çin ticaret savaşları ve merkez bankaları politikalarının neden olduğu küresel belirsizlik sonrasında Bitcoin 3,000 dolar seviyesinden 13,800 dolar seviyesine kadar çıkmıştı. Bu süreçte yatırımcıların Bitcoin algısı güvenli yatırım aracı şeklindeydi. Anlaşılan 2019’un ikinci yarısında da küresel belirsizlikler devam edecek.

Lütfen Bkz: Bitcoin emeklilik sistemi için çözüm öneriyor

VanEck’in analistlerinden Gabor Gurbacs, son tweet’inde finansal piyasaların fotoğrafını çekiyor.  Gurbacs tweet’inde şu açıklamalarda bulunuyor:

“Deutsche Bank’a göre dünya ticaretindeki bonoların %27’si, negatif faiz oranlarına sahip. Bu bonoların toplam piyasa değeri 15 trilyon dolar ve Bitcoin piyasasının 75 katına denk geliyor.

Sonuç olarak çoğu yatırımcıların Bitcoin piyasalarına yönelik algısı pozitif. Fakat Bitcoin fiyatlarındaki son iki günde yaşanan fiyat düzeltmesi, Bitcoin yatırımcılarını tedirgin ediyor.

Not: Bu yazı yatırım tavsiyesinde bulunmamaktadır. Bilgilendirme amaçlıdır.

Kaynak

X