Anasayfa Kripto para Haber Blockchain Moskova’yı da akıllı şehirler listesine alıyor
koinmedya_brave

Blockchain Moskova’yı da akıllı şehirler listesine alıyor

Blockchain Moskova’yı da akıllı şehirler listesine alıyor
0

Artık Moskova’da diğer şehirler gibi yerel yönetimde blockchain teknolojisini kullanmak istiyor. Blockchain, Moskova’yı geleceğin akıllı şehirler dünyasına hazırlıyor.


Blockchain Moskova’ya ayrı bir güzellik katacak

Blockchain ile akıllı şehirler konseptine Kamboçya’nın başkenti Phnom Penh’in listeye ismini yazdırdığını dün siz değerli okuyucularımıza Blockchain ile akıllı şehirler devri başlıyor, başlıklı yazımızda duyurmuştuk. Phnom Penh, blockchain üzerinden şehirde yaşayan vatandaşlarına dijital bir pasaport çıkartmayı planlıyor. Bu sayede suç oranlarının azaltılması hedefleniyor. CoinDesk’ten Anna Baydakova’nın haberine göre Blockchain Moskova’yı da dönüştürmeye başlayacak. Blockchain’le Moskovalıların yerel yönetime katılımları sağlanacak.

Bu konuda Moskova Bilgi ve Teknolojiler Departmanının, Ethereum tabanlı bir sistem için ihaleye çıktığı duyuruldu. İhalenin tahminen 57 milyon ruble’ye (860 bin dolara) mal olması bekleniyor. Ethereum tabanlı blockchain teknolojisi, Moskova’yı da geleceğin şehirleri konseptine hazırlayacak

Blockchain teknolojisi sayesinde oluşturulan sistem, mülk sahiplerini ve şehir sakinlerini ilgilendiren dokümanların düzenlenmesinde yardımcı olacak ve belgelerde sahteciliğin önüne geçilecek. Ayrıca pazar yerlerinin dağıtımında da blockchain teknolojisinin imkanları kullanılacak. Sistem aynı anda milyonu aşkın kullanıcının işlem yapmasına olanak sağlayacak.

İhalenin yüklenicisi belirlendikten sonra blokchain sisteminin hazırlanması için 60 günlük süre ön görülüyor. Sistem sayesinde Bilgi İşlem Dairesinin elektronik işlemlerinin şeffaflığının arttırılması bekleniyor. Bu sayede Moskova halkının belediye ile bütünleşmesi hedeflenmektedir.

Kurulması planlanan bu blockchain, Moskoya’yı diğer blokchain ağları ile entegre biçimde dönüştürmesi bekleniyor. Moskova Belediyesinin yeni bisiklet yolları belirlemesi, sokak dekorasyonları ve şehir eğlencelerinin derecelendirilmesi gibi konularda Moskovalı yerleşiklerin fikirlerini blockchain sayesinde alabilecek. Aktif Vatandaş sloganı ile seçmenler, Moskova Belediyesinin yönetimine blockchain üzerinden oy kullanarak aktif biçimde katılabilecek.

Blockchain yerel yönetimleri dalga dalga dönüştürmeye devam ediyor. Artık büyük şehirler de bu teknolojinin nimetlerinden faydalanmak için sıraya girmiş durumda. Güney Kore’nin başkenti Seul da Moskova gibi yerel yönetimin etkinliğini blockchain ile arttırmaya karar vermişti. Hatta Seul Belediyesi, S-coin adında belediye sınırları içerisinde kullanılan bir  kripto para üretmeye karar verdi. Şimdi de blockchain, Moskova’yı dönüştürmeye hazırlanıyor.

Not: Bu yazı yatırım tavsiyesinde bulunmamaktadır. Bilgilendirme amaçlıdır.

Kaynak

koinmedya_brave
X