Anasayfa Bitcoin Bitcoin korku endeksi Aralık 2018 seviyesine düştü – BTC alım sinyali mi?

Bitcoin korku endeksi Aralık 2018 seviyesine düştü – BTC alım sinyali mi?

Bitcoin korku endeksi Aralık 2018 seviyesine düştü – BTC alım sinyali mi?
0
koinmedya_googlenews

Bitcoin korku endeksi yeniden panik bölgesinde. Bitcoin cenahında blok satışlar hakim. Peki iyi tarafından bakarsak, tüm bu olanlar BTC alım sinyali olarak değerlendirilemez mi?


Bitcoin Korku Endeksi Panik Modunda

Bitcoin için 2019 yılında tanımlı iki adet kritik direnç hattı var. Biri 2019 zirvesi olan 13.800 diğeri ise tarihi 2017 boğa koşusuna ve 2018 Ocak ayı düşüşüne kadar kadar uzanan 11.800 dolar hattı.

11.800 dolar seviyesi herşeyi belirleyen kritik dönemeç noktasına dönüşmüş durumda. Bitcoin geçtiğimiz hafta neredeyse 7 gün boyunca 11.800 doları aşmaya çalıştı ama bir türlü başarılı olamadı. İşte ne olduysa ondan sonra oldu.

Kritik 11.800 dolar hattı geçilemeyince mukadder olan gerçekleşti ve yükselemeyen varlık düşüşe geçecektir kuralı işlemeye başladı. Bitcoin 13 Ağustos günü 11.360 dolardan işlem görüyordu. Bugün ise fiyatın 9500 dolara kadar gerilediğine şahit olduk. Bu ise Bitcoin korku endeksi verisinin ciddi oranda düşmesi manasına geliyordu.

Yazı yayına hazırlanırken Bitcoin son 24 saatte %4.85 oranında değer kaybederek 9.980 dolardan işlem görüyordu. Üç gün arka arkaya sert satışların gelmesi piyasayı paniğe sevketti. Piyasadaki hakim duygu durumunu raporlayan korku – aç gözlülük endeksi de böylece “aşırı korku” sinyalleri üretmeye başlamış oldu.

“Korktunuz mu? Ben korkmadım. Korku – aç gözlülük endeksi 2018 sonlarına geri döndü.”

Teknik analizde göstergeler sıklıkla kullanılır. Herhangi bir varlık kısa süre içinde talep patlaması yaşadıysa alıcılar iyice güçlenir ve RSI aşırı alım bölgesine girer. Bu aslında o varlık için kötü bir durumu işaret eder. Çünkü alıcılar son raddesine kadar saldırmış ve güçleri tükenmiş demektir. Bu yüzden aşırı alım bölgesi, düşüşün başlayacağı yer manasına gelir.

Korku ve Açgözlülük

Benzer bir durum korku ve aç gözlülük arasındaki duygu durumunda salınım yapar. Bitcoin korku endeksi dibe vurduğunda yükselişin, açgözlülük tarafına çıktığında ise düşüşün işareti olarak algılanır.

Bitcoin korku endeksi Aralık 2018 değerlerine kadar geriledi. O zamanlar BTC fiyatı 3200 dolara kadar düşmüş, Bitcoin zirveden %86 değer yitirmişti. Şimdilerde ise aynı korku durumunu BTC 10 bin dolarken alıyoruz. Bu şüphesiz büyük bir atılım.

Aralık 2018 fiyatın dip yaptığı ve yeniden yükselişe geçtiği dönemin başlangıcı olarak tanımlanır. Şimdilerde ise Bitcoin’in 2019’da gerçekleştirdiği yükseliş hareketinin en şiddetli düzeltmesinin yapıldığı dönemi yaşıyoruz. Yani bir nevi dip seviyelerdeyiz denebilir. Bitcoin korku endeksinin aşırı korku bölgesine girmiş olması BTC alım sinyali olarak değerlendirilebilir.

Zira 4 saatlik grafikteki RSI verisi de bu yöndeki gözlemleri doğruluyor.Çünkü RSI 2019 yılı boyunca hiç bu kadar aşırı satış bölgesine girmemişti.

https://twitter.com/CryptoHornHairs/status/1161746800413483014

Bu durum başlı başına BTC alım sinyali olarak değerlendirilebilir. Çünkü ayılar yani satıcılar son raddeye kadar saldırdı ve fiyatı geri çekti. Şimdi “ucuz” olarak algılanacak olan BTC alım dalgası ile yükselişine başlayabilir.

Bitcoin hakkında daha fazlası için Tıklayın

Kaynak

Etiketler:
X