Home Bitcoin Hong Konglular Bitcoin’e daha fazla ödüyor
koinmedya_brave

Hong Konglular Bitcoin’e daha fazla ödüyor

Hong Konglular Bitcoin’e daha fazla ödüyor
0
fairspin_koinmedya

Hong Konglular Bitcoin’e daha fazla ödemek için adeta bir biri ile yarışıyor. Bunun en başlıca sebebi ülkedeki politik belirsizliğin BTC’ye olan talebi artırması.


Hong Konglular Bitcoin’e yüksek fiyattan ödeme yapıyor

Hong Kong’da politik belirsizlik devam ettiği için bu durum kripto para piyasasına da yansıyor. En başta Bitcoin (BTC), Hong Kong’da daha yüksek fiyattan işlem görüyor ve daha yüksek değerden alıcı buluyor. Çünkü BTC’ye olan talep yüksek.

P2P Bitcoin borsası LocalBitcoins’in verilerine göre, Hong Konglu traderler 14 Ağustos’ta diğer borsalarla kıyasla BTC’ye coin başına 300 dolar daha fazla para ödüyor. Bu da yaklaşık yüzde 2 daha fazla demek.

Hong Kong’da Çinliler BTC’ye ABD Doları cinsinden piyasanın üzerinde ödeme yapıyor. Bu hafta Arjantin’de de benzer bir durum görülmüştü.

KoinMedya’nın daha önce haber verdiği gibi, Arjantin’deki benzer durum Arjantin Pesosu’nun ani çöküşü ile bağlantılı. Peso’nun çöküşü ise görevde olan cumhurbaşkanının seçimlerin ilk turunda sürpriz bir şekilde yenilmesi sonucu yaşandı. BTC, burada LocalBitcoins üzerinden piyasadan 1,000 dolara kadar daha fazla ücrete alıcı bulmuştu.

İlgili: Ekonomisi çöken Arjantin’de Bitcoin karaborsada

Bitcoin’in prim yapması politik olarak nötr kripto para olduğunu gösteriyor

Bu iki olay da fiat para ile ilgili belirsizlik olduğunda Bitcoin’in artan oradan güvenli liman olarak görülmeye başladığını gösteriyor. Her ne kadar BTC/USD paritesi bu hafta yüzde 9 değer kaybetse de, aynı dönemde peso sahiplerinin yüzde 30’luk kaybı karşısında pek de önemli durmuyor.

Aynı durum Hong Kong’da da görüldü. Çinliler BTC’ye burada daha fazla ödeme yapıyor.

Kripto hedge fonu Arca CEO’su Rayne Steinberg, dün Bloomberg’e yaptığı açıklamada, “Bitcoin, aşırı devalüasyon ve politik belirsizlik olan bölgelerde güvenli liman olarak görülmeye başlandı.” diye konuştu.

Bitcoin’in fiyatının yerelde daha yüksekten alıcı bulması, likiditeye bağlı. Kripto fonu Primitive kurucularından Dovey Wan, Localbitcoins verilerini bu şekilde yorumladı.

Wan, bu durumu Twitter üzerinden şöyle özetledi: “En önemli fark ise şu. Çin’de yeterli Bitcoin arzı var (madencilerden, borsalardan ve sair). Ancak Arjantin’de yerel likidite eksikliği bulunuyor.”

Kaynak

koinmedya_brave
tags:
0
0
0
X