Home Kripto para Haber Borsa Haber Baclays, Coinbase’i desteklemekten vazgeçti
koinmedya_brave

Baclays, Coinbase’i desteklemekten vazgeçti

Baclays, Coinbase’i desteklemekten vazgeçti
0
fairspin_koinmedya

Baclays, Coinbase’i desteklemekten vazgeçti. İngiliz bankası ile kripto para borsası Coinbase işbirliğinin sona ermesi, İngiliz müşterileri etkiledi.


Baclays, Coinbase’i desteklemekten vazgeçti

Kripto sektöründeki en prestijli bankacılık ortaklığı sona erdi. Londra merkezli banka Barclays, kripto para borsası Coinbase ile artık çalışmayacak. Coinbase ise alanında yeni olan İngiliz bankalarından ClearBank ile ortaklık yaptı. Ancak sektörü iyi bilen kişiler, bu değişimin borsa kullanıcılarını dolaylı olarak rahatsız ettiğini ifade ediyor.

Bunun sebeplerinden biri, yerel bir banka ile çalışmanın yanı sıra Barclays aynı zamanda San Francisco merkezli Coinbase’i İngiltere Faster Payments Scheme (FPS) servisine bağlıyordu. Bu da kullanıcılara borsada anında İngiliz Sterlini (GBP) cinsinden para yatırma ve çekme imkanı sunuyordu. Baclays ve Coinbase arasındaki ilişkinin sona ermesi ile FPS erişimi de durdu. Bu da İngiliz müşterilerinin GBP cinsinden para çekme ve yatırma işlemlerini yavaşlattı. Şimdi bu işlemler günler alabilir.

Tabii bu durum geçici. Bu sorunu düzeltmek için Coinbase, ClearBank ile iletişime geçti. ClearBank, İngiltere’de son yıllarda ortaya çıkan bankalardan biri. ClearBank ve Coinbase işbirliğinin, kripto borsasının FPS erişimini üçüncü çeyrekte yeniden sağlaması bekleniyor.

Bu arada Barclays, ClearBank ve Coinbase, her üçü de konu hakkında yorum yapmaktan kaçındı.

Kripto para birimleri üzerine iş yapan şirketlerin neredeyse tamamı, bankacılık alanında iş ortakları bulmakta zorlanıyor.

Tabii böyle bir ortamda Coinbase 2018 yılında Barclays’de hesap elde ettiğinde, bu haber sevinçle karşılanmıştı. Coinbase borsası hatta ayrıca İngiltere Finans Kurumu’ndan (FCA) e-para lisansı almış ve FPS’ye erişen ilk kripto para firması olmuştu.

Sektörde dolaşan haberlere göre, o zamandan bu yana Barclays kripto müşterileri ile ilgili endişelere kapıldı. Bu da Baclays ve Coinbase arasındaki işbirliğini durdurmuş olabilir. Bu konuda farklı görüşler var, ancak hiç kimse kesin bir şey bilmiyor.

İsmini açıklamak istemeyen bir İngiliz kripto para şirketi CEO’su ise şöyle konuştu: “Bu durum Barclays’in risk iştahının biraz azalması ile ilgili olabileceğini düşünüyorum. Ancak yine de buna neyin sebep olduğunu kesin olarak bilmek zor. Belki de mutlu olmadıkları bazı aktiviteler oldu. Ancak yine de Barclays’in kripto ile ilgili genel bir rahatsızlığı olabilir.”

Kaynak

koinmedya_brave
0
0
0
X