Home Kripto para Haber Kurumsal Haber SEC, 3 ETF başvurusunu sonbahara erteledi
koinmedya_brave

SEC, 3 ETF başvurusunu sonbahara erteledi

SEC, 3 ETF başvurusunu sonbahara erteledi
0
fairspin_koinmedya

SEC, 3 ETF başvurusunu Pazartesi günü yaptığı açıklama ile sonbahara ertelediğini duyurdu. Kripto para piyasasının bir yıldan fazla süredir beklediği ETF kararını SEC devamlı erteliyor. 


SEC, 3 ETF başvurusunu yine erteledi

Bu yılın başlarında Bitwise Asset Management, VanE/SolidX ve Wilshire Phoenix tarafından sunulan ETF teklifleri ve NYSE Arca ile Cboe BZX dosyaları, epey bir süredir bekliyor. Tüm bu firmalar Bitcoin’e dayalı bu tür bir yatırımı ilk uygulayan olmak için çabalıyorlar.

Dosyalar Şubat ve Haziran’da Federal Kayıt olarak yayınlanmıştı ve 240 günlük bir nihai karar süreci de böylece başlamış oldu.

Bknz: SEC, kripto regülasyonları için başka ülkelerdeki uygulamalara bakıyor

Bitwise ve VanEck/SolidX için nihai karar tarihi sırasıyla 13 ve 18 Ekim. Bir sonraki dosya Wilshire Phoenix teklifi ise Eylül 29’da kesinleşecek. SEC, 3 ETF başvurusunu bu sonbaharda artık karara bağlamak zorunda.

Bu konuda başvuru yapan bir kaç şirket olmasına rağmen SEC henüz hiçbirisine onay vermedi. Yasal yetkili SEC karar verirken göz önüne aldığı bazı endişeleri olduğunu daha önce dile getirmişti. Bu endişeler arasında piyasanın manipule edilebilirliği, piyasanın denetim eksikliği ve potansiyel sapmalar var.

Bitwise, bir kaç kere, bu endişeleri gidermek için rapor yayınladı. Raporlar asıl Bitcoin piyasasının daha küçük olduğunu, daha düzenlenmiş olduğunu ve çok daha iyi bir denetime sahip olduğunu ortaya koyuyor. Ayrıca piyasanın CME’nin vadeliler piyasasıyla çok sıkı bir ticaret yaptığı da belirtiliyor. SEC, 3 ETF dosyası hakkında karar verirken, bu özellikleri ne kadar dikkate alacak? O da kesin değil.

Bknz:Bu ilk oluyor: ABD’de bir kripto token’ı SEC’ten onay aldı

Bknz:SEC ilk ‘uyumlu ICO’ satışını onayladı-Bu ne anlama geliyor?

Bitwise şirketi, ayrıca Bitcoin piyasasının, alım satım ve şişirilmiş hacimleri bir kenara bıraktığınızda  aşırı etkili olduğunu söylüyor.

Bitwise’ın ETF teklifi, SEC’in incelemeye aldığı dosyalardan bir tanesi ve sektördeki pek çok önemli kişiden de destek alıyor. Blockchain Capital’den Spencer Bogart, Castle Island Ventures’dan Matthew Walsh, Coinbase Custody’den Sam McIngvale, Blockchain Association’dan Kristin Smith ve 30 kişi daha Bitwise’ın arkasında durduklarını açıkca ilan ettiler.

SEC’in kararını yine ertelemesi aslında hiç şaşırtmadı. Çünkü SEC’in kripto para piyasası için oluşmuş ön yargıları olduğunu daha önce gördük. Tabi bu arada bir token ve ICO satışı SEC’ten onay almayı başarmıştı. Belki de bu sonbahar yeni bir ilk yaşarız, kim bilir? Çünkü artık bu sonbaharda kesin bir karar vermek durumundalar. SEC, 3 ETF kararı kripto para piyasasına nasıl yansıyacak, göreceğiz.

Kaynak

koinmedya_brave
tags:
0
0
0
X