Home Bitcoin Bitcoin teknik indikatörleri hangi yöne hareket hazırlığı içerisinde?
koinmedya_brave

Bitcoin teknik indikatörleri hangi yöne hareket hazırlığı içerisinde?

Bitcoin teknik indikatörleri hangi yöne hareket hazırlığı içerisinde?
0
fairspin_koinmedya

Bitcoin teknik indikatörleri yeni formasyonlar oluşturmaya başladı. Dalgaların sıkılaşması sonucunda, fiyat bu sefer hangi yöne hareket edecek ?


Bitcoin teknik indikatörleri ne durumda?

Bitcoin teknik indikatörleri yeni formasyonlar oluşturmaya başladı ve bu çok dikkat çekici bir durum. Alıcılardaki kararsızlık ve isteksizlik nedeniyle kısa vadeli git-gel hareketlerini biraz daha izleyeceğimizi söyleyebiliriz. SEC etkileri, altın ve gümüş piyasasındaki öfke patlamaları, Bitcoin cephesinde ne gibi gelişmelere yol açacak hep birlikte göreceğiz.

Bugün incelediğimiz majör kripto para birimi bitcoin aşağı yönlü ivme yaptıktan sonra yine sıkılaşma dalgalanmalarıyla zaman geçirmeye başladı. Bu vakit doldurma hamleleri, çoğu zaman belirli bir tarihin beklentisiyle ya da alıcı satıcıların kızışarak savaşmasıyla meydana gelmektedir. Fiyatlar, kritik fibo değerlerinin arasında gel-gitler yaparak zamana oynuyor. Bitcoin teknik indikatörleri bize neler diyor biraz daha yakından bakalım.

Önceki analiz yazımız için bkz.: Bitcoin kritik Fibo değerleri arasında sekiyor.

Teknik anlamda grafikteki dalgalara ve mumlara bakarak son tahlilde ne durumdayız ona bakalım;

 • Yine, halen aktif olan harmonik şeklimiz üzerinden devam edeceğiz. CD mesafesinin Fibo38 veya 61 geri çekilme seviyeleri de önemini kaybetmiş değil. Yaklaşık dört haftalık süre içinde oluşan bir harmonik olduğu için bunun sonunda oluşmasını beklediğimiz geri çekilmelerin de birkaç günde tamamlanmasını beklemek gerçekçi olmaz.
 • Artık direnç olarak görev yapan Fibo 23 seviyesi, yukarı yönlü başlayacak mumların ilk aşması gereken nokta olacaktır.
 • Fibo38 11.100-10.900$ seviyesi ise gün içi ilk destek seviyemiz olacaktır. Burası aynı zamanda harmonik formasyonumuzun ortak kesişme bölgesi olduğundan önemli bir destek seviyesi de diyebiliriz.
 • Dört saatlik grafikte MA100 hareketli ortalamanın MA200 hareketli ortalamayı yukarı yönlü geçtiğini görüyoruz. Bu, yukarı yönlü trendin kuvvetlenebileceği, yani yakında kızgın alıcı mumları görebileceğimizin habercisi olabilir.
 • Ancak yine de fiyat akışındaki isteksizlik, bu alıcılı hareketin bize ne zaman başlayacağı konusunda pek ipucu vermiyor. Diğer yandan bu zayıf fiyat akışıyla Fibo38 destek bölgesinin test edilmesini izleme ihtimalimiz daha olası görünüyor.
 • Stoch osilatörümüze de bakacak olursak, 55 seviyelerinde ve fiyat akışının yukarı yönlü isteksizliğini teyit eder bir şekil ile kendini göstermekte. Bu ise, bize fiyatın aşağı yönlü yeni bir ivme ile Fibo38 seviyemizdeki destek bölgesinin test edilmesi fikrimizi destekler nitelikte.

Bitcoin teknik indikatörleri, Bitcoin’in yönü hakkında çok aydınlatıcı işaretler veriyorlar.

Resmin geneline baktığımızda ise,

 • Öncü kripto para biriminde sıkılaşmanın ardından aşağı ivme alan fiyatın iki gündür sıkılaşmasını izliyoruz. Genel olarak trendin yukarı yönlü olduğunu söylemiştik. Ancak toparlanma ve yeni istekli çıkış mumları için henüz pek ışık yok. Şuan alıcılı bir ortam değil.
 • Bitcoin teknik indikatörleri, Fibo 38 seviyesi olan 11.100$ destek seviyesini test etmeden yoluna devam etmeyeceğe benziyor. Bu seviyenin altında kapanışlar görmeye başladıkça aşağı yönlü baskının artacağını görebiliriz.
 • Grafiğimizde fiyatın aşağı yönlü kırılmalar yaparak hareket etmesi halinde, 10.900$-10.600$ aralığına kadar inerek bu seviyelerde destek bulmasını bekliyoruz.
 • Aşağıdaki daha büyük resme bakarsak, bu destek bölgesinin geçilmesiyle fiyatın, Fibo78 9.800$ seviyesinde MA 100 hareketli ortalama ile buluşmak isteyebileceğini söyleyebiliriz.
 • Ani gelişecek bir haber akışının söz konusu olması halinde ise fiyatın 12.300$ seviyesinin üstüne ivmelenerek, dört saatlik mum kapanışlarını izleyeceğiz.

Aşağıdaki günlük grafiğimizde oluşan sıkılaşma dalgalanmalarının teknik analizini önümüzdeki günlerde, yine bu sayfamızdaki  Bitcoin teknik indikatörleri ile yapacağımız teknik analizlerimizden takip edebilirsiniz. Henüz detaylı bir analiz için, yoruma açık oluşan net bir durum yok. O nedenle bazen beklemek de bu işin bir parçası.

Son günlerdeki belirsiz gelişmeler piyasaları korkutuyor. Dünyanın bir çok bölgesinde artan bir gerginlik havası var. Hong Kong’daki gerilimlerin, ticaret savaşlarındaki rolü ne olabilir? Brexit çıkmazındaki İngiltere hiçbir para politikasıyla oynamadan, sadece belli figüranlar üzerinden düzenlediği orta oyunuyla parasının değerini düşürerek kendini diğer ülkelere karşı dengelemesi ilginç değil mi? İtalya’da siyasi belirsizliğin artmasıyla AB ülkelerinin birlik ile ilgili sorunsallarının alevlenmesi ayrı bir makale konusu.

Tüm bu gelişmeler paralelinde artan bir korku ve endişe artışı, yatırımcıları arayışa sürüklüyor. Unutmamalıdır ki altın ve gümüş gibi BTC de bu pastadan artık pay almaya başladı. Bunun önünde duramayanlar, önce bunu yasaklamaya çalışsalar da akan bir nehri yatağından, akacağı yoldan çeviremezsiniz.

NOT: Yazılarımız yatırım tavsiyesi değildir. Yatırımlarınıza kendi araştırmalarınız sonucu karar veriniz.

Kaynak

koinmedya_brave
0
0
0
X