Home Kripto para Haber Hukuki Haber Yeni Zelanda kriptolar ile ödeme yapmayı yasallaştırdı

Yeni Zelanda kriptolar ile ödeme yapmayı yasallaştırdı

Yeni Zelanda kriptolar ile ödeme yapmayı yasallaştırdı
0
koinmedya_brave

Yeni Zelanda kriptolar ile ücret ödemelerini yasallaştırdı. Yeni Zelanda Vergi Dairesi, çalışanın ücretinin yarısının kripto ile yapılabileceğine karar verdi.


Yeni Zelanda kriptolar ile ödemeyi yasal yapan karar kabul etti

Yeni Zelanda Vergi Dairesi tarafından verilen bir karar Bitcoin’i çalışanların maaşlarını ödemenin yasal bir yöntemi haline getirdi. Vergi Dairesi’nin bu kararına göre, çalışanların brüt maaşının yarısı, Bitcoin ya da diğer kripto varlıklar ile ödenebilir. Resmi kararda ayrıca, Bitcoin cinsinden yapılan ödemelerin sadece maaş ve ücretli çalışanlar için geçerli olduğu belirtiliyor. Serbest meslek sahibi vergi mükellefleri için geçerli olmadığı kaydediliyor.

Yeni Zelanda kripto paralar ile ödeme seçeneği 29 Ağustos’tan itibaren uygulanabilecek. Yeni Zelanda Vergi Dairesi, çalışanların aldıkları kripto para ödemelerinin, düzenli ücretlerinin bir parçası olarak görüyor. Bundan dolayı da ülkenin “kazandığın kadar vergi öde” (PAYE) düzenlemesine tabi tutuyor. İç gelir dairesi, özellikle kripto varlıklarla ilgili sektörde çalışanların, ücretlerini kripto paralarla almalarının yaygınlaştığını bildiriyor.

İlgili: Çin ulusal kripto parasının hazır olduğunu duyurdu

Yeni Zelanda vergi dairesinin kripto paralar ile ilgili kararında ayrıca, işçilere kripto varlıklarla ödeme yapmanın iki şekilde yapılandırılabileceği kaydediliyor. Birinci yöntem, çalışanın brüt maaşı ya da ücretinden belirlenen bir miktarda bir indirim öngörüyor. İkinci yöntemde ise çalışanın brüt ücreti hesaplanırken, söz konusu miktar kadar düşük ücret belirleniyor.

Resmi belgede, bu kararın nasıl uygulanacağı ile ilgili bir örnek de veriliyor. Örnek ise şöyle:

Bir kripto şirketi çalışanı olan Ken’in maaşı, vergi öncesi 10,000 Yeni Zelanda Doları (NZD). Ken’in maaşının yarısı NZD ile ödeniyor ve direkt olarak banka hesabına geçiyor. Diğer yarısı ise Bitcoin ile ödeniyor ve Bitcoin cüzdanına transfer ediliyor. Vergi, brüt 10,000 dolar üzerinden hesaplanmalı ve vergi dairesine ödenmeli. Eğer bu durumda Ken çocuk desteği alıyor ya da öğrenci kredisi ödemesi kesintisi varsa, o zaman çalışan rehberi ve PAYE hesaplamasına başvurulmalı. Bu ikisi de iç gelir sitesinde mevcut. Bu hesaplama ile Ken’in fiat ve kripto para ile alabileceği toplam ödeme ve ücretler hesaplanabilir.

Kaynak

0
0
0