Home Kripto para Haber Blockchain Haber Kripto para bankaları nedir ve nasıl çalışır?

Kripto para bankaları nedir ve nasıl çalışır?

Kripto para bankaları nedir ve nasıl çalışır?

0
“sportsbet”

Kripto para bankaları, bir diğer ifadeyle merkeziyetsiz finans bankacılığı, klasik finans dünyasına bir alternatif olabilecek düzeye geldi mi? Nedir tam olarak kripto bankaları?


Kripto para bankaları

Kripto dünyasının temelini oluşturan merkeziyetsiz finansal hizmetler bir bankacılık sayılabilir mi? DeFi (merkeziyetsiz finans) insanların, ödünç para verme, tasarruf yapma, para değişimi sağlama gibi işlemlerinde DeFi platformlarını birbirine bağlıyor.

Böylelikle blockchain, geleneksel bankacılık hizmetlerine bir alternatif sunmuş oluyor. Geleneksel sistemden rahatsız olanlar varlıklarını aynı şekilde bu sistemde istedikleri gibi kullanabiliyorlar.

DeFi bir bankacılık değil aslında, bunu netleştirmek gerekiyor. DeFi sadece bankacılık fonksiyonlarını taklit ediyor ve hala geleneksel bankaların değer biçtiği bazı şeyleri, tahviller gibi, gerçekleştiremiyor.

bittrt_koinmedya

Skrill internet ödemeler platformunun CEO’su Lorenzo Pellegrino bu konuda kendisiyle yapılan bir görüşmede şunları söylüyor:

 ” Banka olduğunu iddia eden pek çok şirket kripto eko sisteminde faaliyet gösteriyor ama neredeyse hepsinin bu ünvanı  yasal düzenlenmiş bir alanda sürdürmeleri zor. Bu terminolojiyi kullanıyorlar çünkü banka kelimesi güven ve düzeni ifade ediyor”

Bu uygulamalar para yatırma ya da bankaya para gönderme yapamıyorlar. Yasal benzerleri vasıtasıyla güvenilirlik ortaya koyamıyorlar ve bir akıllı sözleşme bozulursa yatırımcıyı koruyacak maddeleri yok. Bu durumda gerçek anlamda kripto para bankaları çok az.

Blockchain çözümleri finans sektörünün her iki tarafındaki ekiplerin elinde olgunlaştığı için ve düzenleyici unsurlar bu yeni devrim ile ilgili daha fazla bilgiye sahip olmaya başladıkları için artık bu bankalar var.

Bknz: Forbes: ingiliz Kripto Para Borsaları ve Bankaları Uyumlu Olmak Zorunda!

Kripto para bankaları nedir?

Kripto para bankaları para ile ilgili işlerde, para yatırma, çekme, tasarruf yapma, ödünç para verme, alma, çok geniş çaplı bir alandalar. Ayrıca piyasada yatırım yapma gibi standart parasal işlemlerde faaliyet gösteren bankacılık kurumları.

Gerçi bu ifade standart bir bankayı çok net tarif ediyor ama kripto bankaları da kripto paraları bu finansal işlemlere entegre eden bankalar. Kripto para bankaları yerel gözlemcilerin önünde de yasallık kazanan kurumlar.

Almanya gibi ileriye dönük politika yapanların olduğu yerlerde fiat para ve fiat paraya dayalı varlıkları olan işletmeler ve kurumlar var. Bu kurumlar, merkezi olmayan ekonomiye kripto bankaları yoluyla kolayca katılabiliyorlar.

Bitwala ve Spot9 gibi bu tür bankalar ilerde belki kripto ekonomisi ile fiat para ekonomisi arasında bir köprü görevi görebilecek kurumlar.

Almanya’nın Federal Mali Denetleme Kurumu tarafından düzenlenen Bitwala mevduatları, Almanya’daki diğer bankalar kadar, Alman Mevduat Garanti Programı tarafından 100.000 avroya (yaklaşık 113.000 $) kadar sigortalanıyor.

Avrupa Birliği tarafından düzenlenen SolarisBank ile olan ortaklık sayesinde, hesap sahipleri, düzenli banka hesapları vasıtasıyla Bitwala ile yaptıklarını Solaris Bank ile de yapabiliyorlar. Mesela ödemelerini almak, fatura ve kira ödemeleri yapmak, döviz bozdurmak, bankalar arası ödeme göndermek ve hem fiyat hemde kripto para olarak paralarını saklamak.

Blockchain ile bankacılık mı?

Blockchain finansmanının eşsiz özellikleri sayesinde, büyük merkezi kripto firmalarının çoğu, daha düzenlemelerin olmadığı yerlerde bile, diğer girişim seviyesindeki işletmeler için banka benzeri hizmetler sunabiliyorlar.

Birleşik Devletler’de, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, bu işletmelerin bankacılık sistemine entegre olabileceğini henüz netleştirmedi.  Şimdilik, onları yatırım fonları olarak kabul ediyor.

Bknz: Küresellerden kripto paralara karşı savaş!

Coinbase Custody, bunun en karmaşık örneklerinden birisi, ancak düzenleyiciler onay verene kadar sadece “banka” olarak faaliyet gösterebiliyor.
Vergi kurumlarının ve düzenleyicilerin tam gözetiminde çalışmayı tercih eden ciddi yatırımcılar ve işletmeler oldukça yaygın. Ancak bunların, Coinbase Custody’de bulunan tokenlere yasal olarak yatırım yapabilmeleri için gerekli raporlama işlemlerini yapmaları gerekiyor.

Kripto pazarında büyük yatırımları olan kişiler, Coinbase Pro borsası ile iş yaptıkları zaman, yatırdıkları paralar için sigorta, staking araçları, özelleştirilmiş raporlama ve üçüncü taraf denetimi gibi özelliklerden ve ayrıştırılmış soğuk depolamalardan yararlanabiliyorlar. Kripto para bankaları gibi olabilmek için Coinbase de eksik olan özellikler söz konusu.

Coinbase’in koruma çözümünde eksik olan ne olabilir?

ABD vatandaşları için Coinbase güvenilir bir depolama ve değişim sağlıyor, ancak Coinbase hesabından kimse faturalarını ödeyemiyor veya maaş alamıyor. Sadece ABD’deki sinemaya giderken, kripto parasını ödeme olarak kullanabiliyor veya banka hesaplarına para göndererek bilet alan bir arkadaşına geri ödeme yapabiliyor.

Kripto parasını kullanabilmesi içn ilk önce Bitcoin’i (BTC) nakit olarak çekmesi ve Coinbase’den bağlı bankaya, bağlı bankadan kullanıcının kendi hesabına göndermesi gerekiyor.

Bunun nedeni, yasal onay olmadan fiatın kriptoya (ve bunun tersi) dönüştürülebilmesi, ancak fiat ve kripto, bankalarla ilgili olarak aynı para tanımına sahip değiller. Açıkçası, hala engeller söz konusu.

Skrill’in Pellegrino’su bu konudaki fikrini şöyle ifade ediyor:

“Kripto paralar, ödemelerin geleceğinde kesinlikle büyük bir rol oynayacak ama rakip olarak değil, mevcut sistemlere tamamlayıcı olacak. Bizim şirket gibi kurulmuş ödeme şirketleri kriptoların benimsenmesinde kilit rol oynayacak ”

Aslında bir kere kriptoyu mevcut para sistemine yerleştirmeye çalışmak, kare bir vidayı yuvarlak bir deliğe yerleştirmeye çalışmakla aynı şey. Kripto para bankaları da bu anlamda epeyce daha yol alacak gibi.

En gelişmiş platformlar, yerleşik rekabeti ve düzenleyicileri ortadan kaldırmak için ellerinden geleni yapıyorlar, ancak unuttukları bir şey var aktarılabilirlik olmadan, paranın beş özelliğinden biri kriptoda olmayacak.

Tokenler nadir bulunur, dayanıklıdır, bölünebilir ve değiştirilebilir. Ancak düzenleyiciler aktarılabilirlik konusunda zorlayabilirler. MyCryptoBank.io gibi gelişmiş platformların ücretsiz sınır ötesi işlemler, harcama ve yatırımlar için fiat paraya sabitlenmiş stablecoin’leri kullanabilmelerinin nedeni bu.

Ama kullanıcı gerçek dolar veya vadeliler (blockchain türevleri değil) tutmaya karar verdiği an problem çıkar.

Düzenleyiciler, kripto paraların bu hareketini önleyebilir ve bireylerin kendi paralarını kendi amaçları için kullanmalarına ya da fonlarını fiat para birimlerine aktarmalarına engel olabilirler.

Bankacılık bir fiilden daha fazla bir etiket

İnsanlar paralarını her şey için kullanmak istiyorlar. Zararlı ortaklıklara dayanan türev araçlar veya güvencesiz toplanmış banka kartı çözümleri yeterli değil.

Son zamanlarda yayınlanan bir McKinsey raporu da aynı fikirde. Düzenleyici onay olmadan, tüm blockchain finansmanı, altta yatan fiat piyasasının üç ila beş günlük uzlaşma süresine tabi.

Rapora göre,
“Karşı taraflar fiat para birimleri yerine kripto para varlıklarını (merkezi bir düzenleme organına ihtiyaç duymayan dijital para birimleri) değiştirselerdi, örneğin, ödemeler mevcut sistemlerde olduğu gibi günler yerine blockchain ile birkaç dakika içinde işlemler yapılabilir ve ödenebilirdi.

Kripto paraların değer depolayabileceği ve iletebileceği evrensel tanıma doğru yavaş adımlar atılıyor, ancak ilerlemenin en çok işe yarayacağı yerde bir yavaşlama gerçekleşiyor.

Kripto para birimi önümüzdeki yıllarda yere daha sağlama basacak ve en liberal bankacılık otoritelerine sahip entegre ekonomiler bu durumdan en fazla fayda sağlayacak.

Kaynak

“İçerikler bilgilendirme amaçlı olup kesinlikle yatırım tavsiyesi olarak değerlendirilmemelidir. Yatırım, uzmanlık gerektiren ciddi ve riskli bir iştir.”

coinajans
cryptopazar_koinmedya
0
0
0