Anasayfa Altcoin Litecoin’de dusting saldırısı: Bu ne demek?
koinmedya_brave

Litecoin’de dusting saldırısı: Bu ne demek?

Litecoin’de dusting saldırısı: Bu ne demek?
0

Binance Borsasından yapılan açıklamaya göre Litecoin’de dusting saldırısı gerçekleşti. Binance, saldırının gerçekleştiği adreslerin listesini de paylaşıyor.


Litecoin’de dusting saldırısı

Binance Borsasından 10 Ağustos tarihinde yapılan uyarıya göre 5’inci büyük kripto para Litecoin’de dusting saldırısı gerçekleşti. Binance tarafından twitter yolu ile yapılan açıklamayı aşağıdaki görüyoruz.

Dusting saldırısı nedir?

Hackerların ve siber dolandırıcılarının  kötü niyetle Bitcoin ve kripto para kullanıcılarının cüzdanlarına düşük miktarda kripto para göndererek özel bilgilerine ulaşmaya çalışmaları olarak tanımlanıyor. Hacker’lar düşük miktarda kripto para gönderdikleri kişilerin yada kurumların cüzdanlarını bir süre takibe alıyor ve söz konusu cüzdanlarla alakalı bilgi topluyor.

Binance, LTC’de dusting saldırısını 50 örnek adreste göstererek açıklamalarda bulundu. Dolandırıcılar, hedef aldıkları hesaplara düşük miktarda LTC, (0.00000546 LTC), gönderdiler.

Lütfen Bkz: Litecoin IMF tarafından ödeme birimi olarak tanımlandı

İnternetin para birimi olan kripto paraların karşılaştığı en büyük sorunların başında siber saldırılar ve online dolandırıcılık geliyor. Kripto para piyasalarında her gün irili ufaklı dolandırıcılık hadiseleri yaşanabiliyor. Hatta kripto para dolandırıcılığı başlı başına bir sektör haline bile geldi (!)

Birkaç gün önce bir grup hacker’ın geliştirdiği bir virüs programının darknet üzerinden satışının gerçekleştirildiği haberini almıştık. Saefko ismindeki bu Trojan virüs, Bitcoin cüzdanlarını hedef alarak, Bitcoin yatırımcılarının bilgilerini elde etmeye çalışıyor. Konunun ayrıntısı için lütfen Bitcoin cüzdanlarını hedef alan trojan virüsü darknet’ten satıldı başlıklı yazımıza tıklayınız.

Litecoin’de dusting saldırısı ve Bitcoin Cash’de 51 atağı gibi farklı siber saldırı çeşitleriyle karşılaşabiliyoruz.

Kripto para piyasalarında yaşanan siber saldırılar ve dolandırıcılık artık can acıtan boyuta ulaştı. Bu konu farklı bir nedenden kaynaklı olsa da Birleşmiş Milletlerin gündemine giriyor. Kuzey Kore istihbaratı ile ortak çalıştığı iddia edilen bir grup hacker, yaklaşık 17 ülkeden 2 milyar dolarlık vurgun gerçekleştirdi. Bu vurgunun büyük kısmını ise kripto paralar oluşturuyor. Kuzey Kore’nin söz konusu parayı kitle imha silahlarının finansmanında kullanmasında korkuluyor.

Litecoin fiyatlarında ise bugün kısmi bir iyileşme var. LTC, 86.43 dolardan işlem görmektedir. Litecoin, 5.716 milyar dolarlık Bitcoin Cash’e yakın zamanda 4’üncülük tahtını bıraktı. Litecoin’in toplam piyasa değeri ise 5.446 milyar dolar.

LTC’de dusting,  Litecoin fiyatlarını olumsuz etkilemesi beklenmiyor.

Kurban Bayramınızı en içten dileklerimizle kutluyoruz.

Not: Bu yazı yatırım tavsiyesinde bulunmamaktadır. Bilgilendirme amaçlıdır.

Kaynak

koinmedya_brave
X