Anasayfa Kripto para Haber Çin ulusal kripto parasının hazır olduğunu duyurdu

Çin ulusal kripto parasının hazır olduğunu duyurdu

Çin ulusal kripto parasının hazır olduğunu duyurdu
0
koinmedya_googlenews

Çin ulusal kripto parası hazır ve yakında ülkenin merkez bankası tarafından çıkarılacak. Bu yönde açıklama üst düzey bir yetkiliden geldi.


Çin ulusal kripto parası artık hazır

Çin merkez bankasından üst düzey bir yetkili, dün yapılan “China Finance 40 Group” toplantısı sırasında, ülkenin yakında merkez bankası kripto parasını (MBKP) çıkaracağını duyurdu.

Çin Halk Bankası (ÇHB) Ödeme ve Hesaplama Bölüm Başkan Yardımcısı Mu Changchun, MBKP için artık prototipin hazır olduğunu vurguladı. Çinli yetkili ayrıca ülkenin merkez bankası ÇHB’nin Dijital Para Araştırma Grubu’nun artık bu kripto para için blockchain yapısını tamamen benimsediğini de belirtti. Ancak merkez bankası kripto parası sadece blockchain mimarisine dayanmayacak. Böyle olursa kripto para biriminin bireysel kullanım için gereken kapasiteye ulaşmasına izin vermeyebilir.

Changchun’a göre, Çin merkez bankası kripto parası, 2014 yılından bu yana araştırma ve geliştirme aşamasındaydı. Mu Changchun, dün toplantıda yaptığı açıklamada, “Çin Halk Bankası dijital parasının şimdi artık hazır olduğunu söyleyebiliriz.” ifadelerini kullandı.

İlgili: ABD karşı çıkarken Çin Bitcoin’e sahip çıkmaya hazırlanıyor

MBKP, iki aşamalı bir operasyonel yapı kullanacak. Changchun, şöyle açıkladı: “Çin Halk Bankası, üst aşamayı, ticari bankalar ise alt aşamayı oluşturacak. ÇHB, ticari bankaları teşvik etmek ve dijital para biriminin benimsenmesini sorunsuz bir şekilde iyileştirmek için mevcut kaynakları kullanabilir.”

Çin’in karmaşık ekonomisi, geniş toprakları ve geniş nüfusu nedeniyle iki aşamalı bir sistem tercih ediliyor. Changchun, “Erişilebilirliği ve kullanma isteğini artırma perspektifinden bakıldığında, bu zorlukla başa çıkmak için iki aşamalı bir operasyonel çerçeve benimsenmeli.” diye konuştu. Ayrıca Çin Halk Bankası ile kripto para çıkarmak için ortaklık yapacak ticari işletmelere da kapılarının açık olduğunu belirtti. Bu işletmelerin kaynakları ve yenilikçi yeteneklerine her zaman ihtiyaç duyduklarını kaydetti.

Aynı toplantıda Çin UnionPay Başkanı Shaofu Jun de Çin merkez bankası kripto parasının hedeflerinin ulaşılması zor hedefler olduğunu vurguladı. Ona göre MBKP, sınır ötesi işlemler, uzun gecikme süreleri ve eski yetersizliklerle ilgili sorunları çözebilir. Ancak yine de net operasyonel süreçlerin eksikliği ve ülkeler arasında ayrıntılı bir düzenleyici çerçevenin olmaması, MBKP’nin yüzleşeceği başlıca zorluklar olacak.

Kaynak

X