Anasayfa Kripto para Haber Bitcoin kripto piyasasına %68 ile tek hakim! Peki bu ne anlama geliyor?
koinmedya_brave

Bitcoin kripto piyasasına %68 ile tek hakim! Peki bu ne anlama geliyor?

Bitcoin kripto piyasasına %68 ile tek hakim! Peki bu ne anlama geliyor?
0

Bitcoin kripto piyasasına % 68 ile hakim ve bu rakam son iki yılın zirvesi. Bu konuda Binance tarafından yapılan bir araştırma Bitcoin’in mutlak bir zaferle, diğer altcoinleri alt ettiğini ortaya koydu. Peki bundan sonra ne olacak?


Bitcoin kripto piyasasına % 68 ile hakim!

Bitcoin kripto piyasasına % 68 ile hakim oldu. Bunun anlamı, Bitcoin bu piyasanın tartışmasız en büyük kripto parası. Neredeyse diğer tüm kripto paraları toplasak, bir Bitcoin etmeyecek. Peki o zaman Bitcoin  kripto pazarına bu kadar hakim oluyorsa, bunun anlamı ne olabilir?

Bu soruya cevap vermek için göz önüne alınması gereken pek çok durum var. Tarihsel süreçler ilk önce ele alınması, değerlendirilmesi gereken bir konu. Tarihsel olarak Bitcoin kripto piyasasına nasıl hakim oldu?

Temmuz’daki BTC hakimiyeti

Temmuz sonunda Bitcoin kripto piyasasına  %64 gibi bir oranla ağırlığını koymuştu, Haziran’da ise %61. Ağustos ayına girdik ve Bitcoin kripto pazarına hakim olmaya devam ediyor. Bugün, yazımızı hazırladığımız 8 Ağustos Akşam 22:30’da Bitcoin kripto piyasasına %68.7 gibi bir rakamla yerleşmiş durumda.

Bu rakam son iki yılın zirvesi ve Bitcoin’in bir zaferi. Bitcoin kendisine inananları hayal kırıklığına uğratmadı  diyebiliriz. Bitcoin’i ciddiye almayıp bir balon gibi sönmesini bekleyenler, daha çok bekleyecekler gibi görünüyor.

Ancak her konuda olduğu gibi, bu konuda da dengeli bir yaklaşım sergilenmeli. Binance araştırma raporuna göre, Bitcoin kripto piyasasına hakim olmaya devam etmeyecek. Araştırmacıların vardığı sonuca göre, Bitcoin hakimiyeti eninde sonunda normal seviyeye inecek. Normal seviye %50-60 arası bir seviye.

Bknz:Bitcoin piyasa hakimiyetini nasıl sürdürüyor?

Tarihsel süreç

Bitcoin kripto pazarına % 68 ile hakim oldu ama bu aslında tüm zamanların en yüksek oranı değil. Bitcoin ilk yıllarında % 80 oranında pazar payına sahipti. Çünkü o zamanlar bu kadar çok altcoin yoktu.

Ancak 2017 yılının başlarında, Bitcoin kripto para piyasasına hakimiyetini kaybetmeye başladı. Yeni piyasaya giren blockchain projeleri kripto pazarına egemen olmaya başladılar. 2017’nin ilk yarısında Bitcoin kripto pazarına % 40 gibi bir oranla hakimdi ve Ethereum ile Ripple böylece kendilerine yer bulmuş oldu. ETH ve XRP birlikte piyasanın % 40’ına hakim oldular ancak bu durum da çok uzun sürmedi.

Bu trend, büyük olasılıkla 2017’de yaşanan ICO patlamasından kaynaklanmıştı. O sıralar küçük altcoinler hepsi beraber pazarın % 20’sine sahipti. Ancak bu oran da kısa sürede azaldı.

2017’nin son çeyreğinde, Bitcoin kripto pazarına %60 gibi bir oranla hakim oldu, o da Aralık 2017’de çok keskin bir düşüş yaşadı.

Bknz:Bitcoin piyasa hakimiyeti 2018 Ağustos seviyelerine düştü – Altcoinler nefes alıyor!

Yatırımcılar için ne ifade ediyor?

Önce Bitcoin piyasa hakimiyeti ne anlama gelmiyor, onu netleştirelim. Bitcoin kripto piyasasına %100 hakim olsa ne olur? Bir kere bu hakimiyetin Bitcoin fiyatı üzerinde doğrudan herhangi bir etkisi yok. Aslında Bitcoin, Temmuz ayında 13,000 dolardan 9,500 dolara inerken bir yandan da pazar payını arttırıyordu. Şu sıralar ise fiyatlar, bir yandan dalgalanmaya devam ediyor. Binance raporunu yayınladıktan sonra bile çok şey değişti, BTC 12,000 doları buluverdi.

Bitcoin kripto pazarına hakim olduğu zaman, arka planda, yatırımcıların altcoinlerle  pek ilgilenmediği anlaşılıyor. Raporda Temmuz ayında altcoin işlemlerinin oldukça düşük seviyede gerçekleştiği yazıyor.  Halbuki Haziran ayında altcoin işlemleri daha yüksek bir seviyedeydi. Ancak çok çabuk yerini BTC ve stabilcoinlere bırakıverdi.

Böyle bir piyasanın içindeyken insanın aklına tam da altcoin alma zamanı fikri geliyor. Yakın gelecekte yaşanacak bir altcoin rallisine şimdiden hazırlansak mı acaba?  Yalnız bu da çok iyi bir taktik olmayabilir. Geçen ay altcoinler birden sönüvermişti. Piyasanın geçmiş görüntüsü çok da geleceği yansıtmıyor gibi. Her an her şeyin olabildiği bir piyasada ayaklarımızı yere sağlam basmalı ve adımlarımıza dikkat etmeliyiz. Unutmayalım çok büyük bir kazan kaybet oyunundayız. Birilerinin kazanması diğerlerinin kaybetmesine bağlı.

Bitcoin hala kral!

Tüm tartışmaları bir kenara bırakalım, Bitcoin kripto piyasasına her zaman hakim olmuştu. En düşük hakimiyet oranına sahip olduğu zamanlarda bile Bitcoin yine piyasanın en değerli kripto parasıydı. Diğer kripto paralar ancak bir araya gelince bir % 50 olabiliyorlar. Hiç bir altcoin şu ana kadar Bitcoin kadar kripto pazarına  hakim olamadı. Sadece ETH % 30 hakimiyet elde ettiği zaman, biraz yaklaşabilmişti, o zaman da Bitcoin kripto pazarına % 40 hakimdi.

Şimdi de şu soruyu soralım; Bu kadar büyük hakimiyet oranı Bitcoin’i iyi bir yatırım aracı yapar mı? Binance araştırmasına göre evet, yapar. Bitcoin’in devam eden ağırlığı, belirsizlik zamanlarında, varlıklarını nasıl koruyacaklarını merak edenler için güvenli bir liman olarak ortaya çıkıyor. Temmuz ayı belirsizliğin yoğunlaştığı bir ay olmuştu, Libra ile ilgili tartışmalar,  Trump’ın karşıt tavırları mesela, piyasayı belirsizliğe yöneltmişti.

Fiyat açısından ele alırsak,Temmuz’da Bitcoin güvenli bir liman olduğunu kanıtlamış oldu böylece. % 14 civarı bir kayıp yaşasa bile, ETH ve EOS’un % 29 kaybı karşısında o kadar kötü sayılmaz.

İşin özü altcoinler gelir ve gider, kalıcı olan ise Bitcoin’dir.

Kaynak

koinmedya_brave
X