Anasayfa Altcoin Ripple ne zaman dip yapacak?
koinmedya_brave

Ripple ne zaman dip yapacak?

Ripple ne zaman dip yapacak?
0

Ripple ne zaman dip yapacak soruları çoğalıyor. Hakikaten Ripple’ın dip yapmaya niyeti var mı sizce?


Ripple ne zaman dip yapacak?

11 Temmuz 2019 günü XRP, Bitcoin karşısında 2019 dibini gördü. Tam olarak 2777 satoshiye kadar geriledi. Bu noktada yükseliş hareketinin başladığı düşünüldü. Fiyat 30 Temmuz’da 3356 satoshiye kadar yükseldi. Bu değerden yalnızca 1 hafta sonra yeni dibi yakalamayı başardı: 2712 satoshi.

Yazı yayına hazırlanırken XRP 2759 satoshiden işlem görüyordu. Peki XRP’nin mevcut yönü ne tarafa? Birlikte değerlendirelim.

Ripple ne zaman dip yapacak Ripple ne zaman dip yapacak?

Yukarıdaki haftalık grafiğe baktığımızda fiyatın destek seviyesine doğru alçaldığını görüyoruz. Bu destek hatları 2017 Nisan ve Kasım aylarında fiyatın yukarı dönmeyi başardığı seviyeler. Bu yüzden akılda tutmakta fayda var. Yani bundan sonraki en önemli destek seviyesi 2300 satoshi. Mevcut 2700’lü sayılardan 2300’e kadar maalesef belirgin bir desteğe rastlayamıyoruz.

XRP son bir aydır içinde hareket ettiği yükselen üçgeni yukarı yönlü kıramadı. Bu yüzden grafiğin üçgen yüksekliğinden de fazla geri çekildiğini gözlemledik. Tam bir başarısızlık hikayesi.

Ripple ne zaman dip yapacak
Ripple düşen kanal

Yukarıdaki günlük grafik bize 2019 başından hatta 2018 sonundan itibaren fiyatın kapana kısıldığını gösteriyor. Düşen kanal içi hareket hakimiyetini koruyor. Şu an için düşüşü durdurabilecek herhangi olumlu bir işarete rastlanmıyor.

Günlük grafiğe daha yakından baktığımızda ise daha karamsar bir tabloyla karşılaşıyoruz. Grafikteki kırmızı ve yeşil eğriler 10 ve 20 günlük hareketli ortalamaları resmediyor. Yeşil eğri yani 20 günlük hareketli ortalama yeniden yukarı kırmış durumda.

Ripple ne zaman dip yapacak
Ripple hareketli ortalamalar

Büyük periyotlu hareketli ortalama üste çıktığında düşüş, alta indiğinde ise yükseliş emaresi olarak okunur. Grafiğin ilk kısmında yeşil eğrinin yukarıda yer alması ve buna mukabil fiyatın alçalmasına dikkat edebilirsiniz. Eğrilerin düşüşü işaret eder şekilde yer değiştirmesi 5 Ağustos Pazartesi yani bugün gerçekleşti. Yani yeni bir düşüş trendi başlamış olabilir. Fiyat bu iki eğri altında kaldığı müddetçe satış baskısı hakim demektir.

RSI

Şu aşamaya kadar hep karamsar verilerden bahsettik. Hiç mi iyi bir şey yok diyorsanız bu noktada imdada RSI grafiğinin yetiştiğini belirtelim.

Ripple ne zaman dip yapacak
Ripple pozitif uyumsuzluk

Yukarıdaki grafik pozitif uyumsuzluk olarak tanımlanan durumu resmediyor. Fiyat daha düşük dipler yaparken gösterge daha yüksek dipler yapmış. Bu durumun teknik analizdeki ismi pozitif uyumsuzluk ve yükseliş işaretidir.

Grafikteki pozitif uyumsuzluk 13 Mayıs’tan bu yana devam ediyor. Buna ilaveten RSI grafiğindeki yükselen destek hattı kırılmış değil. Bu önemli bir işaret. Fiyat, grafikteki desteğe yaklaştığında RSI da kendi desteğine dokunacaktır. İşte bu noktada 2 adet önemli ve güçlü destek birlikte çalışıp fiyata pump yaptırabilir.

Özet olarak; şu aşamada dikkat edilmesi gereken tek nokta fiyat ve RSI’ın beraber desteğe dokundukları noktada yapacakları hareket. Eğer beklenen alım baskısı gelmezse işte o zaman 2300 satoshi seviyesini beklemeye başlayabiliriz. Hatta en azından, bari 2300’den dönmesi için dua etmenin zamanı da gelmiş demektir.

Not: Yazı yatırım tavsiyesi içermez.

Ripple hakkında daha fazlası için Tıklayın

koinmedya_brave
Etiketler:
X