Home Bitcoin Bitcoin ve Litecoin arasındaki en önemli farklar
koinmedya_brave

Bitcoin ve Litecoin arasındaki en önemli farklar

Bitcoin ve Litecoin arasındaki en önemli farklar
0
fairspin_koinmedya

İşte Bitcoin ve Litecoin arasındaki farklar! Bitcoin’e alternatif olarak geliştirilen ve %2.122,23’lük bir yatırım dönüşüne sahip olan Litecoin nedir, hangi yönlerden Bitcoin’den üstündür?

İşte Bitcoin ve Litecoin arasındaki farklar!

Bitcoin’e alternatif olarak geliştirilen ve en eski kripto paralardan biri olan Litecoin de Bitcoin gibi, blockchain tabanlı merkezsiz bir dijital kripto para birimidir.

Bitcoin ve Ethereum dışında bir kripto paraya yatırım yapmayı düşünenler için Litecoin iyi bir seçenek olabilir. Peki Bitcoin ve Litecoin arasındaki farklar nelerdir?

Litecoin LTC nedir?

Litecoin, açık kaynaklı küresel bir ödeme ağıdır ve MIT / X11 kapsamında yayımlanan P2P (uçtan-uca) bir yazılım projesidir. Litecoin, işlem onaylarken, fon oluşturmak ve aktarmak için Bitcoin’dekine benzer bir kriptolama teknolojisi kullanır.

Litecoin’de, ledgerler tüm bilgileri saklar ve işlem, onaylandıktan sonra silinemez ve hatta değiştirilemez.

“Bitcoin altın ise Litecoin gümüştür”

Bitcoin için “Altın” tabiri kullanılırken, kullanılabilirliği ve daha düşük fiyatı nedeniyle Litecoin, “Gümüş” olarak ifade edilir.

Litecoin, 7 Ekim 2011 tarihinde eski bir Google çalışanı olan Charlie Lee tarafından geliştirildi ve Bitcoin’in daha hafif bir sürümünü oluşturma vizyonuyla 13 Ekim 2011’de bir ağda piyasaya sürüldü.

Litecoin’in avantajları

İşlem hızı yönünden Bitcoin’den üstün olan Litecoin’de, her blok 2.5 dakikada işlenir, bu da Litecoin’in, Bitcoin’den 4 kat daha hızlı olduğu anlamına geliyor.

Bitcoin’e göre dört kat hızlı işlemler gerçekleştiren Litecoin’in toplam arz miktarı da Bitcoin’den daha fazladır. Litecoin’in yaratıcısı Charlie Lee, madencilerin çıkarabileceği para miktarını da Bitcoin’in 4 katı olacak şekilde belirledi.

Şöyle ki; madencilerin, çıkarılabileceği Bitcoin sayısı 21 milyon iken, Litecoin’de bu sayı toplam 84 milyon olarak belirlendi.

Ayrıca Litecoin piyasası devasa bir büyüme sürecinden geçti. 18 Aralık 2017’de Litecoin, tüm zamanların en yüksek seviyesi (ATH) olan 360.93 doları gördü.

Bu ATH’yi, 2016 yılındaki LTC’nin 4,40 dolarlık fiyatıyla karşılaştırdığımızda, bir yılda yaklaşık %8200 büyüme kaydedildiği anlamına geliyor. Ayrıca Litecoin, toplamda %2.122,23′lük bir yatırım dönüşüne sahiptir.

Litecoin ve Bitcoin arasındaki algoritma farkı

Madencilik içeren proof of work protokolünden dolayı kırılması zor olan Litecoin’in kullandığı Scrypt Algoritması, işlemlerin güvenli ve hızlı bir şekilde gerçekleşmesini sağlar.

Litecoin Blockchain Teknolojisi üzerinde çalışır, bu nedenle tüm bilgiler kaydedilir ve kalıcı olarak saklanır ve bilgilerin ağdaki tüm eşlere dağıtıldığı onaylanır.

Litecoin, p2p bağlantılarında çalışır ve aracıya veya sunucuya ihtiyaç duyulmaması nedeniyle işlem maliyetleri düşüktür. Litecoin, yatırımcılara banka transferlerinden ve kredi kartlarından daha düşük işlem ücretleri sunar.

Hem Bitcoin hem de Litecoin proof of work (iş kanıtı) algoritması üzerinde çalışır. Litecoin ve Bitcoin arasındaki fark ise; Bitcoin SHA256 algoritmasını kullanırken, Litecoin, daha yeni bir Scrypt Hashing algoritması üzerinde çalışıyor.

Bununla birlikte, Litecoin’in işlem hızı, Bitcoin’e kıyasla daha hızlıdır. Bitcoin’de, ledgere eklenen bir işlem 10 dakika sürer; Litecoin ise bir işlemi 2,5 dakika içinde onaylar.

Toplam arzı 84 milyon olan Litecoin’in Algoritması’nda, şu ana kadar 61 milyon Litecoin çıkarıldı. Bitcoin’de ise toplam arz 21 milyon iken, şu ana kadar 17,85 BTC piyasa sürüldü. Ve daha hızlı olması nedeniyle, Litecoin, Bitcoin’e kıyasla daha fazla token üretir.

Son olarak piyasa değerlerini karşılaştırdığımızda; Bitcoin’in piyasa kapitalizasyonu 192 milyar doların üzerinde iken, Litecoin’in piyasa değerinin 6 milyar dolar civarında olduğu görülüyor.

Bitcoin hakkında daha fazllası için tıklayınız.

Kaynak

koinmedya_brave
0
0
0
X