Anasayfa Bitcoin Kripto uzmanı: Bitcoin fiyatı bir daha asla 6.000 dolara düşmeyecek

Kripto uzmanı: Bitcoin fiyatı bir daha asla 6.000 dolara düşmeyecek

Kripto uzmanı: Bitcoin fiyatı bir daha asla 6.000 dolara düşmeyecek
0
koinmedya_googlenews

Bitcoin fiyatı bir daha asla 6,000 doları görmeyecek! Uzman bir finansal analist (CFA) ve fon yöneticisi olan Timothy Peterson’a ait olan bu iddia, finansal bir tekniğe dayanıyor.

Bitcoin fiyatı bir daha asla 6,000 doları görmeyecek!

Uzman bir finansal analist (CFA) ve fon yöneticisi olan Timothy Peterson dün Twitter üzerinden, Bitcoin’in bir daha asla 6.000 dolara düşmeyeceğini söyledi. Aynı zamanda ünlü bir kripto uzmanı olarak tanınan Peterson, bu iddialı tahmini, Monte Carlo olarak bilinen bir finansal simülasyon tekniğini kullanarak yaptığını belirtti.

Monte Carlo Simülasyonu, quantitative analiz yapabilmek ve karar alabilmek için bilgisayarda uygulanan bir matematik tekniği olarak biliniyor.

koinmedya_brave

Bu algoritmik simülasyonda, değişkenlik ve belirsizlik barındıran etkenler tek bir değer yerine, bir olasılık dağılımıyla temsil ediliyor. Ve simülasyon, analistlerin, bu etkenlere göre ortaya çıkacak sonuçların nasıl bir dağılım göstereceğini bulumalarına yardımcı oluyor.

Bitcoin piyasasının hala gelişmekte olduğu göz önüne alındığında, piyasalarda, düzenleme, talep ve rekabet gibi pek çok beklenmedik değişkene bağlı olarak sık sık volatilite görülüyor. Ve bazı analistler, piyasadaki risk ve belirsizliğin etkisini tahmin etmek için Monte Carlo simülasyonunu kullanıyor.

Peterson’nun grafiği, en kötü durum ve en iyi durum senaryolarını içeren birden fazla sonucu gösteriyor. Grafikte, ağırlıklı olarak geçmiş aylık verilere ve değişkenlere göre iki yıllık tahmin yapılıyor.

Analist, “Bitcoin fiyatı bir daha asla 6,000 $ ‘ı görmeyecek” diyor. Ve BTCUSD’nin, bu seviyeye düşmesi durumunda, çokça alım yapılmasını tavsiye ediyor.

Grafiğe göre, 2021 yılına kadar Bitcoin en iyi senaryoda 38.000 $‘ı bulabilir. Bu tarihe kadar, olası en düşük fiyatın, 11.000 ile 13.000 dolar arasında olduğu görülüyor.

Ayrıca Peterson, Bitcoin için yapılan 100k, 300k ve 400k’lık tahminlerin çılgınca olduğunu söylüyor.

“Bitcoin virüs gibidir!”

Bu yılın Mart ayında, Peterson “Bitcoin Bir Virüs Gibi Yayılıyor” adlı bir araştırma makalesi yayınladı. Makalede, kullanıcı sayısındaki artış ile kripto para biriminin fiyatı arasındaki korrelasyonu ele alıyor.

Bir ağın değerinin, kullanıcı sayısının karesiyle orantılı olduğunu ortaya koyan Metcalfe Yasasına dayanan matematiksel bir metodoloji kullanıyor.

Peterson, Bitcoin’i Facebook ile karşılaştırıyor ve şöyle bir sonuca varıyor:

“Bitcoin ve diğer kripto para fiyatlarının ve büyümelerinin, Facebook ve diğer ağların büyüme eğrilerine benzeyen, nispeten basit bir matematiksel modele göre ilerleyebileceğini gösteren güçlü kanıtlar var.

Hem Facebook hem de Bitcoin için gözlenen verileri kullanarak, fiyat, kullanıcı sayısı ve zaman arasındaki ilişkileri ele alıyoruz. Ve neticede ortaya çıkan piyasa kapitalizasyonlarının, Gompertz sigmoid büyüme fonksiyonunu takip ettiğini görüyoruz.”

Araştırmada ortaya, Bitcoin kullanıcılarının uzun vadeli büyüme oranının, fiyatı artıracağı yönünde bir sonuç çıkıyor. Bu modeli kullanarak, Peterson BTC fiyatının 2025 yılına kadar 160.000 $ ‘a ulaşmasını bekliyor.

Coinmarketcap verilerine göre, yazımız yayına hazırlanırken Bitcoin, % 2,77’lik bir artışla 10.470 dolardan işlem görüyor. Gün içinde, 10.600 $’ın üstünü gören Bitcoin’in bugünkü rallisinin kaynağının, FED’in faiz indirimi olduğu tahmin ediliyor. 

Kaynak

X