Anasayfa Ethereum Avrupa’dan Ethereum destekli emlak tokeni arzı: Türkiye’de bu yolla inşaat sektörünü canlandırabilir

Avrupa’dan Ethereum destekli emlak tokeni arzı: Türkiye’de bu yolla inşaat sektörünü canlandırabilir

Avrupa’dan Ethereum destekli emlak tokeni arzı: Türkiye’de bu yolla inşaat sektörünü canlandırabilir
0
koinmedya_googlenews

Son günlerde tokenize edilmiş menkul değerler piyasasında olağanüstü canlılık söz konusu. Avrupa’dan yeni bir Ethereum destekli emlak tokeni arzı haberini alıyoruz. Türkiye’de bu yolla emlak piyasası tekrardan canlandırılabilir.


Ethereum destekli emlak tokeni arzı

Emlak piyasası, yatırımcıların vazgeçemedikleri yatırım piyasalarının başında geliyor. Ancak orta ve düşük gelir grubuna dahil bireyler, emlak ürünlerinin pahalı olması nedeniyle bu piyasalara yatırımda bulunamıyor. Blockchain teknolojisi sayesinde emlak karşılığında çıkarılan finansal varlıkların tokenize edilmesi, bu açıdan bir dönüm noktası oluşturuyor. Emlak piyasaları kapılarını geniş halk kitlelerine açıyor. Smartlands, bu konuda önemli bir adım atmıştı (Lütfen Bkz: Smartlands 2024’e kadar 1 milyar dolarlık emlağı tokenize edecek).

koinmedya_bybit

Son zamanlarda tokenize edilmiş menkul değerler piyasasında olağanüstü hareketlilik söz konusu. Özellikle Avrupa merkezli finansal piyasalarda tokenize edilmiş finansal ürünlere ilgi hat safhada (Lütfen Bzk: Almanya’nın ilk menkul kıymetler token’ı Stellar ağından piyasaya sürüldü).

Dün dünyanın ilk menkul kıymetler token’ı borsasının İsviçre’de faaliyete başladığını öğrendik (Lütfen Bkz: Dünya’nın ilk menkul kıymetler token’ı borsası İsviçre’de açıldı).

Şimdi ise Lüksemburg merkezli bir şirket, Ethereum ağından emlake dayalı token piyasaya sürecek. Property Token SA isimli şirket, Lüksemburg’un Belva kentinde yaptırdığı mülkiyeti tokenize etti. Bu finansal ürünü Ethereum blockchaini üzerinden piyasaya sürecek. Söz konusu ürünlerin peşinatı için 1000 dolar ödemek gerekiyor. Bu sayede bütün olarak ev alamayan bireyler, parça parça ev sahibi olabilecek.

Son günlerde ülkemizde emlak piyasasında yaşanan yavaşlamanın tersine dönmesinde tokenize edilmiş menkul değerler piyasası, etkili olabilir. Türkiye’deki faiz oranları düşerken tokenize edilmiş menkul değerler piyasası gibi yapısal bir dönüşüm, emlak piyasasının canlanmasına yol açabilir.

Not: Bu yazı yatırım tavsiyesinde bulunmamaktadır. Bilgilendirme amaçlıdır.

Kaynak

X