Home Kripto para Haber Blockchain Haber ABD Savunma Bakanlığı blockchain destekli güvenlik deneyleri yapıyor
koinmedya_brave

ABD Savunma Bakanlığı blockchain destekli güvenlik deneyleri yapıyor

ABD Savunma Bakanlığı blockchain destekli güvenlik deneyleri yapıyor
0
fairspin_koinmedya

ABD Savunma Bakanlığı blockchain teknolojisini kullanarak, siber güvenlik çözümleri arayışında. Blockchain deneyleri dijital modernizasyon stratejisi çerçevesinde yapılıyor.


ABD Savunma Bakanlığı blockchain deneyleri yapıyor

Amerika Birleşik Devletleri Savunma Bakanlığı (United States Department of Defense – DoD), blockchain teknolojisi için dört yıllık yol haritasının planlarını açıkladı. Planın başlığı ise tam olarak “DoD Dijital Modernizasyon Stratejisi: DoD Bilgi Kaynakları Yönetimi Stratejik Planı 2019-2023” şeklinde.

Bu belgeye göre, DoD’un araştırma bölümü DARPA (Savunma İleri Araştırma Projeleri Ajansı), şu an blockchain odaklı en az iki siber güvenlik projesi üzerinde çalışıyor.

İlgili: ABD karşı çıkarken Çin Bitcoin’e sahip çıkmaya hazırlanıyor

DARPA, projelerin birincisinde, yeni ve geliştirilmiş bir iletişim platformu oluşturmak için blockchain ile deneyler yapıyor. Bu platformun amaçları arasında askeri birimler ve karargahlar arasında iletişi sağlamak var. Ayrıca istihbarat görevlileri ve Pentagon arasında da iletişim amaçlı kullanılabilecek.

İkincisi ise DARPA blockchain teknolojisini kullanarak “kırılamaz kod” geliştirmeye çalışıyor. Bununla da veri tabanına izinsiz girme girişimlerinin engellenmesi amaçlanıyor.

İlgili: Ark Deployer ile kendi blockchainizi oluşturun- hem de dakikalar içerisinde!

DARPA daha önce de Şubat’ta iki günlük blockchain çalıştayına ev sahipliği yapma planını duyurmuştu. DARPA özellikle “permissionless consensus” protokollerini incelemek için can atıyor. DARPA ayrıca blockchainin veri depolama alanında da çok değerli kullanım potansiyeli olduğunu kaydetti.

Bakanlığın ajanslarından biri, Aralık 2018’de blockchain teknolojisinin felaket durumlarında kurtarma çalışmalarına nasıl yardım edebileceğini incelemişti.

Kaynak

koinmedya_brave
0
0
0
X