Home Bitcoin İddia: Milyarlarca dolar değerindeki kurumsal firmaların yöneticileri Bitcoin satın alıyor!

İddia: Milyarlarca dolar değerindeki kurumsal firmaların yöneticileri Bitcoin satın alıyor!

İddia: Milyarlarca dolar değerindeki kurumsal firmaların yöneticileri Bitcoin satın alıyor!
0
koinmedya_brave

Kurumsal firmaların yöneticileri Bitcoin satın alıyor veya zaten sahip. Bu firmaların bazıları milyarlarca dolar değerinde. Firmalar da Bitcoin piyasasına girecek mi?


Kurumsal firmaların yöneticileri Bitcoin satın alıyor!

Anthony Pompliano’ya göre önde gelen firmaların yöneticilerinden kripto para piyasasına ciddi bir akış söz konusu ve bu firmaların bir kısmı milyarlarca dolar değerinde firmalar.

Ancak bu yöneticilerin piyasaya girmesi direk bir yatırım şeklinde gerçekleşmiyor, daha çok aile ofisleri, hedge fonları, emekli maaşları, risk fonları ya da vakıflar şeklinde gerçekleşiyor. Bu şekilde olması da aslında kripto alanına girmek için çok güçlü bir adım olarak kabul ediliyor.

Pompliano yukarıdaki attığı twitte  kripto para piyasasında yeni bir trendden söz etmiş. Milyarlarca dolar değerindeki firmaların CEO’larının Bitcoin’e yatırım yaptığından dem vurmuş Pompliano. Ayrıca bu durumun yakında değişeceğini ve firmaların da yatırıma başlayacağını iddia etmiş.

Bakınız: Bitcoin’e yatırım yapmak isteyen kurumsal sermaye dalgası ne zaman gelecek?

Açıkcası zaman geçtikçe  milyar dolarlık kurumlar ve başkanlarının Bitcoin’i destekleyen yaklaşımları, Fidelity gibi kurumların işin içine girmesiyle daha da artacak, ve öncülük ettikleri fonlara da yansıyacak.  Bu fonlar çok kısa sürede doğrudan BTC sahiplenmeye başlayacaklar.

Bitcoin’e kurumsal ilgi başladı

Pompliano firmalarda yaşanan bir durumu ele alıyor. Fon yöneticilerinin kriptoya yönelmesi çoktan başlamış durumda. Mesela dün KoinMedya olarak yaptığımız bir haberde, Bitcoin üzerine yaptığı yatırım, Bill Miller’in (yatırımcı ve ekonomist) fonunun yılın başından bu yana % 46 performans arttırımı gerçekleştirmesine neden olduğunu siz okuyucularımıza bildirmiştik: Bitcoin ve güzellik ürünleri para kazandırmaya devam ediyor

Geleneksel bakış açısından bakarsanız % 46 inanılmaz bir oran, hele ki S&P500’ün aynı dönem içinde sadece % 7 kazandığı göz önüne alınırsa..

Miller bu yılın başlarında CNBC’ye yaptığı konuşmada sahip olduğu varlıkların % 1′ inin 2014 yılından beri Bitcoin’de olduğunu açıklamıştı. Bu tutum sadece Miller’da yok, Xapo ve Bitmex’in yöneticileri de aynı tutum içindeler.

Miller’a göre bir bütün olarak kripto varlıkları uygulanabilir ve yaşayabilir varlıklar. Çünkü herhangi bir bağları yok.

Ayrıca Mark Mobius, 82 yaşındaki efsanevi yatırımcı ve fon yöneticisi, Bloomberg haberine göre,  Bitcoini çok yakından takip etmekte.

Mobius kendisiyle yapılan görüşmelerde dijital varlıklara olan inancından söz etmiş. Mobius’a göre bu varlıklar günümüzün değişen ekonomisinde kendilerine yer bulacaklar.

Kendisine kripto paraların Venezuela’ya nasıl katkısı olacağı ile ilgili bir sorulmuş.  Mobius özellikle bu varlıkların global çapta para transferinde kullanılma özelliğini vurgulayarak cevap vermiş.

Eski Facebook yöneticisi Chamath Palihapitiya, geleneksel finans sistemleri karşısında Bitcoinin tek başına en iyi koruma fonu olduğunu açıkça ifade ediyor. Bu sözlerine sağlam bir dayanak olarak da merkez bankalarının para basma stratejileri karşısında merkeziyetsiz teknolojilerin daha çok değer ifade ettiğini vurguluyor.

Bakınız: Grayscale Raporu: Kurumsalların Bitcoin ilgisi giderek artıyor

Tek mantıklı olan şey

Bu şekilde kripto paralara olan güvenin ifadesi aslında çok anlam ifade eden bir tutum. Delphi Dijitalin bir kaç ay önce ortaya koyduğu bulgular da çok ilginç. Geleneksel portföyünüzün % 3’üne Bitcoin eklemek risk-getiri profillerini ölçmek için kullanılan bir finansal araç olan Sharpe Oranını artırıyor.

Ayrıca, Binance Research son zamanlarda BTC’nin “geleneksel çok varlıklı sınıf portföylerinde çoğunlukla daha iyi risk-getiri profilleri sağladığını” ortaya koydu.

Raporlarında, Bitcoin son derece değişken bir varlık olarak kabul ediliyor. Ancak bir yandan da düzenli olarak % 80 düşüş ve hızlı çökmelerle birlikte, modern varlık tarihindeki en büyük fiyat yükselişlerinin bir kısmına da sahip bulunuyor.

Binance’in araştırmacılarının elde ettiği sonuçlara göre, düşük oranda bir marj, yüksek hacimler ve fiyat verimliliğinin açık işaretleri ( hepsi likidite piyasasının temelleri) gibi özellikler, Bitcoin’in geleneksel yatırımcılar için bile çekici olabileceğinin altını çiziyor.

Kaynak

 

0
0
0