Home Bitcoin Trump’ın FED’e faiz baskısı Bitcoin fiyatını yükseltebilir
koinmedya_brave

Trump’ın FED’e faiz baskısı Bitcoin fiyatını yükseltebilir

Trump’ın FED’e faiz baskısı Bitcoin fiyatını yükseltebilir
0
fairspin_koinmedya

Trump’ın FED’e faiz baskısı Bitcoin fiyatını nasıl etkiler? ABD başkanı Donald Trump, faiz oranlarında indirim için merkez bankası üzerindeki baskısına devam ediyor.


Bazılarına göre Amerikan başkanının bu hareketi, aslında istemeden de olsa Bitcoin’in reklamına neden oluyor.

Kısa süre önce Trump, kendisinin Bitcoin’e ve genel olarak kripto paraya karşı olduğunu deklare etmişti. Ancak bazı analistlere göre başkan, teknolojiyi daha cazip hale getirmek için birinci sınıf bir iş yapıyor.

Trump’ın FED’e faiz baskısı Bitcoin fiyatını neden etkileyebilir?

Dün Twitter’da bir kez daha görünen Trump’ın hedefinde yine Amerikan merkez bankası, yani Federal Reserve vardı. Trump, kısa süre içinde merkez bankasının faiz indirimine gittiğini görmeyi arzu ettiğini söyledi. Başkan, eğer ekonomik darboğaz baş gösterirse o zaman müdahale etmenin şu an müdahaleye göre daha büyük maliyeti olacağını iddia etti.

Diğer bir tweetinde ise şunları söylemişti:

“Neredeyse sıfır enflasyonla birlikte, ülkemiz diğer ülkelere kıyasla daha fazla faiz ödemeye zorlanıyor. Bunun da tek nedeni,  yanlış yönlendirilen merkez bankasıdır.”

Business Insider, başkanın merkez bankasını hedef aldığı bu tweetlerini “baskı kampanyası” olarak niteliyor. Politik olarak sözde bağımsız merkez bankasına faiz oranlarında açıktan indirim çağrısı yapan başkan ayrıca quantitative easing-parasal gevşeme (para basarak piyasayı paraya boğma) metodunu da önerdi.

Trump’ın ekonomik politikaları Bitcoin ve kripto endüstrisince yakından izleniyor. Bitcoin, politikacıların müdahalesine engel bir varlığı temsil ettiğinden, dünyada daha az güçlü bir dolara neden olan politikalar fintech yenilikleri taraftarlarınca aşağılanıyor.

Circle, ABD’deki belirsizlikler yüzünden offshore ülkelerine taşınma kararı aldı

Bitcoin savunucuları, politikacıların kaprislerinden korunmak maksadıyla fiat para yerine tedariği sıkı bir şekilde kısıtlanmış bu tür değerleri tutmayı yeğliyorlar. Pek çoğuna göre fiat para tarihsel bir anomali ve gezegende baskın değiş tokuş vasıtası olarak kullanımı sonsuza dek süremez. Sağlam bir varlığın değeri nihayetinde doların, euronun ve poundun üzerinde parlayacak.

Dün bunu vurgulayan tüccar, analist ve Bitcoin yanlısı Luke Martin attığı tweette Trump’ı eleştirdi. O’na göre Trump’ın merkez bankasına karşı duruşu, kendi politik çıkarları için, kendi insanları pahasına bir ulusal parayı kasıtlı olarak zayıflatan politikacıların bir örneğini oluşturuyor.

Martin ayrıca Bitcoin tutmayı tercih edenlerin, Trump’ın agressif politikalarını sevmesi gerektiğini, çünkü Bitcoin’in dolar ve diğer fiat paralara karşı üstünlüğünü ortaya çıkardığını belirtti.

Bitcoin, CME BTC vadeliler boşluğunu doldurasıya kadar düşebilir

Bitcoin’in dünya genelinde kabulünü cesaretlendiren elbette yalnızca Trump’ın ekonomik politikaları değil. Pek çoğu, Çin’le devam eden ticari savaşın ve İran nükleer programının, ulusal ve uluslararası politikalardan tamamiyle bağımsız bir para isteyenleri Bitcoin’e yönlendirdiğini düşünüyor.

 

 

 

koinmedya_brave
0
0
0
X