Home Kripto para Haber Blockchain Haber Onaylanmış blockchain patentlerinde Güney Kore açık ara önde gidiyor
koinmedya_brave

Onaylanmış blockchain patentlerinde Güney Kore açık ara önde gidiyor

Onaylanmış blockchain patentlerinde Güney Kore açık ara önde gidiyor
0
fairspin_koinmedya

Yayınlanan rapora göre onaylanmış blockchain patentlerinde Güney Kore ilk sırada yer alıyor.

Onu hangi ülkeler izliyor ve aradaki fark neden kaynaklanıyor? Yazının devamında…


Onaylanmış Blockchain Patentlerinde Güney Kore En Yüksek Orana Sahip

Londra merkezli hukuk firması olan Withers & Rogers’den elde edilen verilere göre, Güney Kore onaylanmış blockchain patent oranında en yüksek sayıya sahip ülke olarak karşımıza çıkıyor. Yine aynı veriler ışığında, fikri mülkiyet iş ortamı platformu olan IAM’nin 23 Temmuz tarihli raporuna göre Japonya açık bir ara ile ikinci sırada yer alıyor.

Çin’de Blockchain Patenti Almak Zor

Rapora göre, Güney Kore % 54’lük onaylanmış patent oranı ile en yüksek orana sahip ve onu % 17 ile Japonya ve % 16 ile ABD izliyor. Çin ise bu üç ülkenin oldukça gerisinde kalıyor. Çin ile dünyanın geri kalan bölümü arasındaki bu önemli farkın nedeni, Çin dışındaki patentlerin oldukça büyük bir oranının takip etmiş oldukları prosedürden kaynaklandığı tahmin ediliyor. Bu prosedüre göre bu yerlerde başvurular patent onaylanmadan önce yayınlanmıyor.

Diğer taraftan, Çin’de patent başvuruları ciddi bir araştırma yapılmadan önce yayınlanmış oluyor. Bunun sonucu olarak da verilere bakıldığında, Çin’de bulunan blockchain patent araştırmalarından sadece % 2’den az bir kısmı onaylanmış görünüyor.

Ayrıca, rakamlar Çin ve ABD’de blockchain inovasyonlarının oranlarının sırasıyla % 62 ve % 22 oranında olduğunu gösteriyor. Bu da Çin ve ABD’nin sektördeki gelişimin büyük çoğunluğundan birlikte sorumlu olduklarını gösteriyor. İki ülkenin sektördeki toplam ağırlığı % 84’lere kadar ulaşıyor.

Elde edilen veriler Haziran ayında sunulan verilerle paralellik arz ediyor. Fikri mülkiyet ile ilgili haber bültenlerinde dolaşan veriler, o dönemde de küresel blockchin patent dosyalarının sayısının, diğer teknolojilerle ilgili alınan patent dosya sayılarından önemli ölçüde yüksek olduğunu gösteriyordu. Bu da her gün yeni bir alanda karşımıza çıkan blockchain teknolojisinin gelişimini sürdürüyor olmasının sürpriz olmadığını gösteriyor.

Kaynak

koinmedya_brave
0
0
0
X