Home Bitcoin Bitcoin için Trump veya volatiliteden daha tehlikeli olan birşey var
koinmedya_brave

Bitcoin için Trump veya volatiliteden daha tehlikeli olan birşey var

Bitcoin için Trump veya volatiliteden daha tehlikeli olan birşey var
0
fairspin_koinmedya

Kripto para piyasaları ve Bitcoin için Trump yada aşırı dalgalanmalardan daha da tehlikeli olan bir şey var ki o da işlenen suçlar. Kripto para ve Bitcoin merkezli işlenen suçların ekonomilere zararı günden düne artıyor.


Bitcoin için Trump ve volatiliteden daha tehlikeli olan şey dolandırıcılık

Bitcoin ve kripto para piyasalarının geleceğini tehdit eden gelişmelerin başında doğal olarak volatilite geliyor. Fiyatlardaki aşağı ve yukarı yönlü belirsizlik yatırımcıların Bitcoin ve kripto paralar için uzun pozisyon almalarını engelliyor.

Nitekim dün Coinbase en popüler kripto para listesini yayınladı, başlıklı yazımızda kripto paralarda alınan pozisyonun günlük ortalama değerlerini paylaşmıştık. Kripto para yatırımları içerisinden en uzun tutulan kripto paranın  ortalama 119 günle Litecoin olduğunu görüyoruz. Diğer kriptolarda bu oran daha da düşüyor.

11 Temmuz’da kripto para piyasaları için diğer önemli bir tehdit olarak Trump’ı gördük. Trump bir tweet’i ile Bitcoin’in fiyatı, 12 bin dolar seviyesinden 10 bin doların altına geriledi. Trump veya herhangi bir politikacı pekala Bitcoin ve kripto para piyasalarını söylemleri ile manipüle edebilir.

Bitcoin ve kripto para piyasaları için asıl bahsetmek istediğimiz diğer önemli tehdit, kripto paralar üzerinden işlenen suçlardaki artış ve bunun ekonomiye yansıması. Korea Herald’ın haberine göre kripto para kökenli suçların Kore ekonomisine son iki yıldaki zararı 2.3 milyar dolar.

Kore Adalet Bakanlığının açıklamalarına göre kripto paralar üzerinden işlenen dolandırıcılık ve diğer suçların neden olduğu finansal kayıp 2.3 milyar dolar civarında.

Bakanlık son iki yıl içerisinde Kore’de 132 kişinin gözaltına alınarak tutuklandığı ve 238 kişi hakkında da işlem yapıldığını belirtti.

Bakanlık raporunda kripto para piyasalarındaki regülasyon eksikliğinden bahsedildi. Piyasadaki regülasyon eksikliğinden dolayı kripto para borsaları sayılarında aşırı artış gerçekleştiği ifade ediliyor. Geçtiğimiz Mayıs ayı itibari ile Güney Kore’de 205 kripto para borsasının işlem yaptığı vurgulanıyor.

Güney Kore geçtiğimiz yıl kara para aklama ve illegal faaliyetlerle mücadele için anonim hesapları yasaklamıştı. Ancak Kore’deki bazı borsaların bu yükümlülüklere uymadığı belirtiliyor.

Bakanlık raporunda geçtiğimiz günlerde Bithumb Borsasının hacklenmesinden de bahsediliyor. Söz konusu olayda 32 milyon dolar değerinde kripto para çalınmıştı.

Kore’de kripto para borsalarını düzenleyen katı bir tasarı mecliste oylamaya sunulmak üzere bekletilmektedir.

Aşağıdaki haber başlıkları ilginizi çekebilir:

Samsung coin iddiası gerçek mi?

Bitcoin Borsası yöneticisi İtalya’da tutuklandı

Trilyonluk Fidelity’nin lisans başvurusunun Bitcoin piyasaları için önemi

Not: Bu yazı yatırım tavsiyesinde bulunmamaktadır. Bilgilendirme amaçlıdır.

Kaynak

koinmedya_brave
0
0
0
X