Home Kripto para Haber IMF’den beklenmedik çıkış: “Kripto paralar geleneksel para türlerini dönüştürebilir”
koinmedya_brave

IMF’den beklenmedik çıkış: “Kripto paralar geleneksel para türlerini dönüştürebilir”

IMF’den beklenmedik çıkış: “Kripto paralar geleneksel para türlerini dönüştürebilir”
0
fairspin_koinmedya

“Kripto paralar geleneksel para türlerini dönüştürebilir” bu söylem, çok bilinen bir kripto fenomeninin değil, global ekonomik düzenin baş oyuncularından biri olan IMF’den geldi.


Kripto Paralar Geleneksel Para Türlerini Dönüştürebilir

Bitcoin uzun süre küresel oyuncular tarafından göz ardı edildi. Hatta hiçbir ülkenin yetkili birimi tarafından söz konusu bile edilmedi. Bitcoin Aralık 2017’de 20 bin dolara çıktığında merkezi hükümetler ne ufak reaksyion göstermedi. Ancak bu sessizlik Temmuz 2019’da bozuldu.

Temmuz 2019 Bitcoin ve kripto paraların sıklıkla konuşulduğu bir ay oldu. Çünkü Facebook uzun süre söylenti olarak yayılan teorileri gerçekleyen açıklamalar yaptı. Facebook resmi olark Libra’yı tanıttı ve artık yöneticilerin sessiz kalma ihtimali kalmadı. Sosyal medya devi, ağında hizmet verdiği 2.3 milyar insana bankasız/aracısız anlık sermaye aktarımına izin veren kripto parasını duyurunca küresel oyuncular artık daha fazla sessiz kalamayacaklarına karar verdiler.

Başta ABD Başkanı Trump olmak üzere, Fed başkanından tutun İngiltere Kraliyet Hazine başkanına, Almanya Maliye Bakanından ABD Hazine Sekreterine kadar herkes şu son 1 hafta içerisinde peşi sıra açıklamalar yaptı. Bu açıklamaların odağında başta Libra ve Bitcoin olmak üzere tüm kripto paralar vardı.

Tahmin edebileceğiniz gibi bu açıklamaların büyük kısmı Bitcoin ve Libra’nın ne kadar zararlı sonuçlar doğurabileceği ile ilgiliydi. Bitcoin’in kara para aklama işinde kullanılma olasılığından tutun da Libra’nın bankacılık yasalarını ihlal ettiğine kadar bir çok sudan gerekçe sıralandı.

Küresel mali sistemin sacayaklarından biri olan IMF de daha fazla sessiz kalamadı ve bugün konu hakkında görüşlerini bildirdi. Mevcut sistemin sarsılmaz savunucularından biri olan ve Marshall Adaları Merkez Bankasının ulusal kripto para çıkarma girişimini durdurmak için ülke yöneticilerine mektup dahi gönderen IMF, Libra ve Bitcoin konularında yaptığı iyimser açıklamalar ile herkesi şaşkınlığa sürükledi.

Bankacılık Sistemi Değişmeli

IMF’nin yaptığı açıklamanın satır başları şöyle:

“Nakit paralar ve bankacılık sistemi e-paralar ile mücadele edecek. E-para demek değerin dijital olarak saklanması manasına geliyor. Bu dijital varlık; dolar, Euro ve diğer para birimlerinin yüzdelerini içeren bir sepet değere endekslenebilir.

Dijital değere sahip paraların en çok ilgi gören türlerinden biri stabil coinler. Elektronik paralar her ne kadar ödemeler konusunda iddialı olsalar da değerinin stabil kalma sorunu ile başbaşalar. Bir yatırım fonu yatırım yapacağı değerin öngörülebilirlik sınırı içinde hareket etmesini ister. Kripto para üretenlerin bu hususa dikkat etmeleri gerekir.

Bankalar elektronik para türleri yüzünden kendi üzerlerinde baskı hissedeceklerdir. Bu konuda olası tek çözüm, rakiplerinden daha cazip kendi kripto paralarını üretmeleridir. Şunu da hatırlatmak gerekir ki yasa koyucuların artık bankacılık sisteminin kurallarını yeniden ele almaları şart olmuştur.”

Herhangi bir yenilik ortaya çıktığında muktedirlerden gelen ilk tepki; tepkisizliktir. Rakibi yok saymak ve küçümsemek olası en ağır reflekstir. Yenilik kendine yol bulur ve gelişmeye devam ederse bu sefer ikinci reaksiyon gelir: mücadele. Artık karşınızda bir hedef vardır ve tek hedef onu yok etmektir. Bu aşamada da yenilince son seçenek olarak yeniliğe adapte olmaktır. Ayakta kalmanın başka yolu yoktur.

Kripto Paralar Fazla Volatil

Bitcoin 10 yıl boyunca görmezden gelindi. Bu aşama artık sona erdi. Başta Trump ve FED olmak üzere merkezi karar alıcılar ikinci safhaya yani mücadele seçeneğini aktive etmiş görünüyor. İşin ilginci IMF ikinci seçeneği pas geçerek doğrudan üçüncü seçeneğin; yani yenilik ile uyumlu çözümler üretilmesi gerektiğinin altını çiziyor.

“Piyasada herkesin bildiği, kamuya açık kripto paralar var. Bunlardan en çok bilineni Bitcoin ve Ethereum. Farklı para türleri arasında fiyat volatilitesi açısından büyük farklar bulunuyor. Kullanıcılar paraları olası getiri ve risk yüzdeleri üzerinden değerlendiriyor. Ancak her bir kripto paranın bir çıkış gayesi ve farklı bir algoritması var. Asıl üzerinde durulması gereken konu budur.

Kripto paralar içerdikleri risk nispetinde getiri vadediyorlar. En büyük kripto para olan Bitcoin’in değerinde bir günde yaşanan değişiklik oranı G7 ülkelerinin dolar karşısındaki fiyat değişimi oranından 10 kat daha fazla. Hatta Venezuela Bolivarının Amerikan doları karşısındaki fiyat hareketinden bile fazla.

Elektronik paralar günlük hayatımıza stabil para veya merkezi ulusal para olarak giriş yapabilir. Kripto paralar geleneksel para türlerini dönüştürebilir. Kullanıcı merkezli olarak tasarlanan kripto paralar firmaların likitide ve ödeme ihtiyacını çözebilir. Kripto paralar aracılığı ile yapılan sınır-ötesi ödemeler hem daha hızlı hem de ucuz.”

Bitcoin hakkında daha fazlası için Tıklayın

IMF’ni yaptığı açıklamanın orjinal kaynağı için Tıklayın

koinmedya_brave
0
0
0
X