Home Bitcoin Hindistan’da kripto para ticareti yapanlar 10 yıla kadar ceza alabilir
koinmedya_brave

Hindistan’da kripto para ticareti yapanlar 10 yıla kadar ceza alabilir

Hindistan’da kripto para ticareti yapanlar 10 yıla kadar ceza alabilir
0
fairspin_koinmedya

Hindistan’da kripto para ticareti yapanların 10 yıla kadar ceza almasını öneren yasa taslağı meclise gelmek üzere. Hindistan bu adımıyla evrendeki en katı kripto para karşıtı kurallar getirmeye çalışan ülke oldu.

Hindistan’da kripto para ticareti yapanların artık cezai bir süreç ile karşılaşması, zaten ülkede ayakta kalmaya çalışan sektör için son darbe niteliğinde. Tasarının meclisten geçmesi bekleniyor.

Teknoloji davalarına bakan avukat Varun Sethi,  kripto para karşıtı kanun teklifi hükümet tarafından hazırlandığını belirtti. (Henüz onay almadı)

Eğer tasarı onay alırsa, Hindistan artık bundan sonra kripto paralar ile ilgili tüm işlemleri; ticaretini yapmak, madencilik faliyetlerinde bulunmak hatta hold yapmayı bile yasaklayacak.

Hindistan bir taraftan kripto para yasağı getirmeye hazırlanırken, diğer taraftan Dijital Rupee’yi çıkarma çalışmaları yürütüyor.

Hindistan’ın çok da Bitcoin ve kripto paralara karşı dost canlısı bir ülke olduğu söylenemez. 2018 yılına geri döndüğümüzde, Hindistan Merkez bankası (RBI), ülkedeki bankalara kripto para borsalarıyla ticari ilişkisini kesmeyi amaçlayan bir dizi yasak getirmeye çalışmışlardı.

İşler, ülkedeki kripto kullanıcıları için 17 Haziran’dan sonra daha da kötüleşmeye başladı. Hükümet kripto paralara karşı bir dizi yasak getirmeyi amaçlayan kanun tasarısı hazırlığı içerisinde olduğu ortaya çıktı.

bkz:Binance CEO’su Hindistan’ın Bitcoin yasağı hakkında konuştu: Yasaklar cezbeder!

Söz konusu tasarı, ülkede resmen kripto paralarla ile ilgili tüm faliyetlere 10 yıla kadar hapis cezası öngörüyor. Hindistan hükümetinin böylesine bir kararı almasının akli gerekçeleri yok. Çünkü ülke vatandaşları rahatlılıkla dijital varlıklarını yurtdışına gönderip, gönderdiği ülkede fiat paraya çevirip  ülkeye tekrar sokabilirler. Tam tersi durum da söz konusu..

kaynak

 

koinmedya_brave
0
0
0
X