Home Ethereum Buterin, Ethereum ile Bitcoin Cash entegrasyonunu önerdi
koinmedya_brave

Buterin, Ethereum ile Bitcoin Cash entegrasyonunu önerdi

Buterin, Ethereum ile Bitcoin Cash entegrasyonunu önerdi
0
fairspin_koinmedya

Ethereum’un kurucu ortağı Vitalik Buterin, Ethereum ile Bitcoin Cash entegrasyonunu önerdi. Bu öneriyi topluluğa getirmesinin sebebi ölçeklenme sorununa çözüm getirmek istemesi.

Buterin, Ethereum ile Bitcoin Cash entegrasyonunu önerisini 13 Temmuz’daki paylaşımında ortaya attı, ancak çok ayrıntıya girmedi.

Daha önce KoinMedya olarak bir çok kez haberini yaptığımız gibi, Ethereum bazı ölçeklenme sorunları yaşıyor, ve bunu çözmek istiyor. Ethereum blockchaini saniyede sadece 15 işlem yapma kapasitesine sahip. Rakibi Ripple ise saniyede 1,500 işlem yapabiliyor. bkz: Ethereum Geliştirme Takımı Ölçeklenme Üzerine Odaklanıyor

Ethereum topluluğu uzun zamandır Ethereum 2.0 üzerinde çalışsa da, ölçeklenme sorununa kalıcı çözüm getirecek ağdaki büyük değişiklik için öncelikle PoW’dan PoS algoritmasına geçmesi gerekiyor.

bkz: Ethereum Proof of Stake Testneti devreye girdi

Ethereum 2.0’ın hayata geçmesi en en 2020 yılının başlarında bekleniyor. Buterin ise o tarihe kadar bekelemenin gerek olmadığı ifade ederek, geçici çözüm için topluluğa başka blockchain’lerden yararlanmayı teklif etti. Buterin özellikle Bitcoin Cash’i işaret ederek, Ethereum’u ölçeklenme sorununa çözüm olabileceğini vurguladı. Ethereum’un blok kapasitesi 8 KB iken, Bitcoin Cash’in 53 KB!

Bununla birlikte, Buterin bu önerin altında yatan 3 sebebini açıkladı.

1- BCH’nin blockchain’i düşük işlem ücretine sahip.

2- Makine öğrenme konseptine hazır olması

3- Bitcoin Cash topluluğunun işlem bedellerini ödedikten sonra kapılarını herkese açmaları

Buterin gönderisinde, Bitcoin Cash’in tek sıkıntısının 10 dakikalık blok zamanı olduğunu ama bunu Ethereum’a uygun hale kolaylıkla getirebileceğini söyledi

Twitter’da Ethereum topluluğu bu duruma tepki gösterdi. Bazı twitter kullanıcıları bu durumun hem Ethereum hem de Bitcoin Cash’i hızla çökmesine sebep olabileceğini iddia etti.

Blockchain çözüm firması Catallaxy‘in kurucu ortağı Francis Pouliot, Buterin’in Ethereum blockchain’ine karşı inancını kaybetmiş olabileceğini belirtti.

koinmedya_brave
0
0
0
X