Home Kripto para Haber Hukuki Haber ABD, Libra için Facebook’a günde 1 milyon dolar ceza kesmeye hazırlanıyor
koinmedya_brave

ABD, Libra için Facebook’a günde 1 milyon dolar ceza kesmeye hazırlanıyor

ABD, Libra için Facebook’a günde 1 milyon dolar ceza kesmeye hazırlanıyor
0
fairspin_koinmedya

Libra için Facebook’a günde 1 milyon dolar ceza önerisi masada. Bu kripto para işi Zuckerberg’in başını ağrıtabilir. İşler her gün biraz daha karmaşıklaşıyor.


Libra için Facebook’a günde 1 milyon dolar ceza

Öyle görünüyor ki Mark Zuckerberg’in önündeki yol engellerle dolu. Zuckerberg, kripto paraların toplum tabanına yeterince yayılamayışı sorununa ciddi anlamda çözüm getirebilecek, geleceğe dair önemli kazanımlar ve farkındalık yaratabilecek bir proje ile çıkageldi. Ne var bu proje yüzünden yemediği hakaret ve tehdit de kalmadı.

ABD Kongresine sunulan yeni bir tasarı, eğer Facebook yapılan uyarıları dikkate almaz ve kripto para çıkarmaya niyet ederse, mali açıdan cezalandırılmasını öngörüyor. Tasarıya göre Facebook, ABD’nin bankacılık yasalarını ihlal ettiği için günlük 1 milyon dolarlık ceza ödeyebilir.

Bildiğiniz gibi Amerikan Kongresi parçalı bir yapıya sahip. İktidar bir partideyken Kongredeki birimler muhaliflerin elinde olabiliyor. Misal Amerika Birleşik Devletleri Evi Finansal Hizmetler Komitesi, Demokratların elinde. Libra açık bir şekilde Cumhuriyetçi başkan Trump’ın tepkisini çekmişti. İşin ilgini Facebook’un cezalandırılmasını isteyen tasarı demokratların elindeki bu komisyonun talebi.

Şu satırlar tasarıdan: “Federal Hazine Yönetim Kurulu tarafından tanımlanmayan bir platform, borsa aracı, hesap birimi, değer deposu veya benzeri bir işlev olarak yaygın şekilde kullanılması amaçlanan bir dijital varlığı piyasa süremez ve yönetemez.”

Tasarı bildiğiniz gibi Facebook’un Libra’yı resmi olarak duyurmasına müteakip hazırlandı. Geçtiğimiz hafta hem devlet başkanı Trump hem de Merkez Bankası başkanı Powell Libra ve Bitcoin’e karşı önemli çıkışlar yaptılar. Hatta gidişatı pek hayra alamet görmeyen Alex Krüger ABD’nin bu gidişle Bitcoin’i yasaklayabileceğini iddia etti.

ABD Finansal Hizmetler Komitesi geçen ay Libra mevzunu konuşmak için toplantı çağrısı yapmıştı. Toplantı üst başlığı ise “Facebook’un Önerilen Şifreleme Para Birimini ve Tüketicilere, Yatırımcılara ve Amerikan Mali Sistemine Etkilerini İncelemek”. Toplantının 17 Temmuz günü yapılması planlanıyor. Bu toplantıdan çıkacak aksi bir karar piyasaları yeniden hareketlendirebilir.

Libra hakkında daha fazlası için Tıklayın

Kaynak

koinmedya_brave
0
0
0
X