Home Bitcoin Binance CEO’su: Bitcoin’deki yükselişin esas oyuncuları hala bireysel yatırımcılar
koinmedya_brave

Binance CEO’su: Bitcoin’deki yükselişin esas oyuncuları hala bireysel yatırımcılar

Binance CEO’su: Bitcoin’deki yükselişin esas oyuncuları hala bireysel yatırımcılar
0
fairspin_koinmedya

Bitcoin’deki yükselişin esas oyuncuları bireysel yatırımcılar mı yoksa kurumsal sermaye mi? 2019 yükseliş trendine ne sebep oldu?


Bitcoin’deki Yükselişin Esas Oyuncuları Bireyseller

Bir çok kripto uzmanı ve finansal danışman Bitcoin’in 2019 yılında beklenmedik ölçüde yükselmiş olmasını kurumsalların piyasa etkisine bağlıyorlar. 2018 Aralık ayından 2019 Aralık ayına kadar 12 ay boyunca neredeyse sürekli düşen Bitcoin yılın ilk 3 ayını yatay seyirde geçirdikten sonra 2 Nisan tarihli ani çıkışı ile hayata geri döndü.

Bitcoin hem fiyat bazında artarken hem de kurumsal sermayenin kalelerinden olan kimi yapılarda kendini göstermeye başladı. Öncelikle Bitcoin vadeli işlemlerinin merkezi olan CME’de Bitcoin talebi adeta patlama yaptı. Trilyon dolarlık yatırım sermayesine sahip olan Fidelity, Bitcoin ve kripto paralar hakkında muhafaza hizmeti vermeye başlayacağını duyurdu.

Peki 2019 yükselişi kurumsal sermayenin işi olabilir mi? Bloomberg’e röportaj veren Binance CEO’su ChangPeng Zhao, 2019 yükseliş trendi hakkındaki görüşlerini beyan etti. CZ’ye göre kripto para evreni için bireysel yatırımcının önemi asla hafife alınmamalı. CZ kısaca şunları belirtti:

“Kurumsal sermayenin kripto paraya giriş hızında çok büyük bir artışa şahit olmuyoruz. Elbette girişleri arttı ama 2019’daki ani yükselişi açıklayabilecek kadar çok değil. Sektördeki Bitcoin aktivitelerinin %60’ı doğrudan bireysel yatırımcı kaynaklı. Bu oran 2018’in meşhur düşüş döngüsündekinden farklı değil.”

Zhao ayrıca yakında tüm kullanıcılara açacakları kaldıraçlı işlemler opsiyonunun kripto paraya olan ilgiyi artıracağını beyan etti. Böylece forex piyasalarının cazibesi Bitcoin piyasası tarafından da paylaşılacak. Sektörde kaldıraçlı işlemlere izin veren platformlar elbette var. Hatta BitMex 100x’e kadar kaldıraç oranı sunuyor ancak müşteri kitlesi sınırlı. Binance en çok ve en sık kullanılan kripto para borsası. Bu yüzden attığı adımlar sektörü doğrudan etkiliyor.

“Öyle zannediyorum ki sene sonuna kadar neredeyse tüm kripto severler kaldıraçlı işlemleri en az 1 kere test edecektir. İşlemlerin son derece basit ve kolay olduğunu anladıklarında yabancısı oldukları bu yeni işlem türüne alışacaklar ve ilgi de doğal olarak artmış olacak.

Binance hakkında daha fazlası için Tıklayın

Kaynak

koinmedya_brave
0
0
0
X