Home Altcoin 0x merkezsiz borsasında işlemler askıya alındı – Fonlar güvende
koinmedya_brave

0x merkezsiz borsasında işlemler askıya alındı – Fonlar güvende

0x merkezsiz borsasında işlemler askıya alındı – Fonlar güvende
0
fairspin_koinmedya

0x merkezsiz borsasında işlemler askıya alındı. Şunu en baştan belirtelim ki ortada herhangi bir hack girişimi yok. Bu yüzden tüm kaynaklar güvenli ellerde.


0x Merkezsiz Borsasında İşlemler Askıya Alındı

Ethereum tabanlı bir merkeziyetsiz uygulama platformu olan 0x (ZRX) üzerine inşa edilen merkeziyetsiz borsasında (DEX) tüm işlemler askıya alındı. Askıya alınma gerekçesi ise yazılımda tespit edilen bazı hatalar.

Proje yürütücüsü ekibin bugün Medium üzerinden yayınladıkları blog gönderisinde merkeziyetsiz borsadaki işlemlerin dondurulduğu duyuruldu. Üçüncü parti güvenlik yazılımları araştırmacısı samczsun, ekibe bir uyarı notu gönderdi. Uyarı notuna müteakip ekip borsanın AssetProxy sözleşmelerini askıya aldı.

Normalde bir borsa kendini işlemlere kapattığında akla gelen ilk seçenek saldırıya uğramış olması. Örneğin Binance hiç hesapta yokken işlemleri durdurmuş, devamın hesapta olmayan bir bakım işlemi yürütüldüğünü, paniğe mahal olmadığını beyan etmişti. Kısa süre sonra gerçek ortaya çıkmış ve Binance hack girişiminin başarıya ulaştığını doğrulamıştı.

Bu sefer korkulan olmadı ve işlemlerin dondurulması kararının arkasından hack olayı çıkmadı. Yani tüm sermaye güvende. Blog sayfasında yapılan açıklamada:

“Ne yazık ki, 0x protokolü, şu an girilen emirleri bile gerçekleştiremediği ve sistemin kullanılamadığı anlamına geliyor. Borsa sözleşmesinin yamalı bir versiyonu – yamanın güvenlik açığını düzelttiğimize eminiz – ve yeni AssetProxy sözleşmeleri Ethereum ana ağına dağıtılıyor. Bu gece kullanıma hazır hale geleceğini umuyoruz.”

Son olarak ekip, yazılımsal hatanın ZRX token sözleşmesinde olmadığını, bu yüzden tüm fonların güvende olduğunu duyurdu. Ekip devamında en büyük görevleri sistemsel arızaları ortaya çıkarmak olan güvenlik araştırmacılarına teşekkür etti. Beyaz şapkalı hackerlar olarak bilinen yazılımcılar, sistemdeki hataları, daha büyük bir yıkıma sebebiyet vermemeleri amacıyla tarar ve rapor ederler.

“Ayrıca samczsun’a teşekkürlerimizi sunuyoruz. Olası hataların tespiti ve ortaya çıkarılması için emek harcayan beyaz şapkalı hacker gruplarına yönelik dağıttığımız bonkör ödül programına devam edeceğiz.”

ZRX geçtiğimiz yılın Ekim ayında Coinbase’de listelenmişti. Bu haliyle ZRX, Coinbase’de listelenen ilk ERC20 tokeni olmuştu.

ZRX hakkında daha fazlası için Tıklayın

Kaynak

koinmedya_brave
tags:
0
0
0
X