Home Altcoin Japonya Merkez Bankası Başkanı: Merkez Bankası kripto para çıkarmalı mı?

Japonya Merkez Bankası Başkanı: Merkez Bankası kripto para çıkarmalı mı?

Japonya Merkez Bankası Başkanı: Merkez Bankası kripto para çıkarmalı mı?

0
“sportsbet”

Japonya Merkez Bankası Başkanı verdiği konferansta Merkez Bankası kripto para çıkarmalı mı sorunun cevabını veriyor. Merkez Bankası Kripto Parası üzerine çalışan Merkez Bankası sayısı ise şaşırtıyor. 


Merkez Bankası kripto para çıkarmalı mı?

Japonya Merkez Bankası Başkanı Masayoshi Amamiya Reuters tarafından 5 Temmuz tarihinde gerçekleştirilen Newsmaker Event başlıklı toplantısında kripto para ve blockchain teknolojisi hakkında gündeme dair önemli konulara değindi.

Başkan Amamiya’nın uzun konferansı makaleleştirilerek Uluslararası Ödemeler Bankası (BIS, Merkez Bankalarının Merkez Bankası olarak adlandırılıyor) web sitesinde yayınlandı. Dileyen okuyucularımız makalenin orijinaline kaynak linkinden ulaşabilir.

Başkan Amamiya, Japonya finansal sisteminin talep ve arz yönlü önemli değişimlere maruz kaldığını belirtti. Talep yönlü değişimler olarak tüketiciler mesai saatleri dışında ve hafta sonlar daha ucuz ve daha güvenli ödemeler servisi aradığını söyledi. Amamiya göre ticaretin online hale gelmesi ve küreselleşme bu talep değişimine neden olmaktadır.

Arz yönlü değişimlere baktığımızda ise akıllı telefon uygulamaları insanların faydalanabileceği finansal hizmetlerin çerçevesini genişletmektedir.

Yukarıda bahse konu olan gelişmeler bankaların gibi geleneksel finansal kurumların haricinde yeni finansal şirketlerin (FinTech) doğmasına neden oluyor. Bu şirketler nakitsiz ödemelerin işlem hacmini genişletiyor. Bu alanın güvenliği ve etkinliğinin kontrolü ise Merkez Bankasının sorumluluğu altındadır.

Merkez Bankaları tarafından piyasaya sürülen dijital para birimlerine “Merkez Bankası Dijital Parası (CBDC)” adı verilmektedir. BIS’in Merkez Bankaları üzerinde gerçekleştirdiği anket sonuçlarına göre Merkez Bankalarının yaklaşık %70’i kendi kripto paraları üzerinde çalışmaktadır. Yani ankete katılan 63 merkez bankası bu soruya evet cevabını veriyor.

Aşağıdaki grafik BIS’in gerçekleştirdiği anketin sonuçlarını resmediyor. Merkez Bankaları kendi kripto paralarını çıkarmadan önce aşağıdaki aşamaları hayata geçiriyor

i- Teorik çalışmalar (Research/Study)

ii- Deney aşaması (Experiments)

iii-Pilot uygulama (Pilot arrangement)

2018 yılında kripto para üzerine teorik ve pratik çalışma başlatan merkez bankalarının oranı %70’e (yani 63 merkez bankasına) çıkıyor. Bu 63 bankanın yaklaşık %50’si deneysel çalışmalara başlamış bile. Bu 63 merkez bankasının yaklaşık %10’u da pilot uygulama aşamasında.

Merkez Bankası kripto para çıkarmalı mı sorusu artık demode olduğunu görüyoruz. Artık sorulması gereken soru: Hangi merkez bankaları kendi kripto parasını çıkarıyor?

Aşağıdaki haber başlıkları ilginizi çekebilir:

Çin’in resmi kripto parası Tron ve Neo’yu nasıl etkiler?

ABD’li senatörler blockchain teknolojisini kamuda kullanmayı tartışıyor

Kara Çarşamba’dan sonra Bitcoin Cash, Stellar, EOS ve Tron fiyat görünümü

 Not: Bu yazı yatırım tavsiyesinde bulunmamaktadır. Bilgilendirme amaçlıdır.

Kaynak

“İçerikler bilgilendirme amaçlı olup kesinlikle yatırım tavsiyesi olarak değerlendirilmemelidir. Yatırım, uzmanlık gerektiren ciddi ve riskli bir iştir.”

cryptopazar_koinmedya
0
0
0