Home Bitcoin Zimbabve’nin döviz yasağı Bitcoin fiyatlarını uçurdu

Zimbabve’nin döviz yasağı Bitcoin fiyatlarını uçurdu

Zimbabve’nin döviz yasağı Bitcoin fiyatlarını uçurdu

0
“sportsbet”

Zimbabve’nin döviz yasağı Bitcoin fiyatlarını yükseltti. Çok yüksek enflasyon kaydedilen Zimbabve’de hükümet birçok yabancı para birimini yasakladı. Bunun üzerine ülke halkı Bitcoin’e akın ediyor. Zimbabve’de BTC, global piyasadan daha yüksek fiyatta alıcı buluyor.


Zimbabve’nin döviz yasağı Bitcoin fiyatlarını uçurdu

Hiperenflasyon yaşayan ülkelerin başında gelen Zimbabve, aynı zamanda kripto paralara olan talepte de artış kaydediyor. Quartz’ın haberine göre Zimbabve’de hükümet yabancı para birimleri ile ticareti yasakladı. Bunun sonucu da Bitcoin fiyatları uçuşa geçti.

İlgili: Bitcoin sonunda Weiss Ratings’den A notu almayı başardı

Zimbabve’de 2009 yılında başlayan bir dizi ciddi para krizinden sonra ülkenin ulusal para birimi Zimbabve Doları, Venezuela seviyesinde bir enflasyona ulaştı. 2016 yılında ülke piyasası değersiz 100 trilyon dolarlık banknotlarla dolup taştı. Bunun sonucu da insanlar dövize yönelmeye başladı.

Zimbabve'nin döviz yasağı Bitcoin fiyatlarını

Bitcoin’in en son 2017 yılında parabolik koşu yaşarken, Zimbabve’de BTC başına 30.000 dolar ödenmişti. Bu dönemde BTC 20.000 dolara ulaşmıştı ve Bitcoin Zimbabve’de aşırı bir alış baskısı sonucu piyasanın yüzde 50 fazlası fiyatına alıcı buluyordu.

İlgili: Deneyimli Yatırımcı: Bitcoin en iyi performans gösteren varlık – 100K olası!

Her ne kadar Zimbabve’de ekonomik kriz yatışmaya başlasa da, Cumhurbaşkanı Emmerson Mnangagwa hükümeti yeni Zimbabve Doları’nı tanıttı ve yabancı para birimlerinin kullanımını yasakladı. ABD Doları, İngiliz sterlini, Güney Afrika Rand’ı ve birçok diğer döviz birimleri artık ülkede yasal değiller.

Ancak Bitcoin durdurulamaz. Zimbabve Merkez bankası Bitcoin bağlantılı para transferlerini yasaklasa da hala EcoCash ya da LocalBitcoins üzerinden mobil peer-to-peer işlemler yapılabiliyor.

İlgili: Bank of Japan: Kripto paraların benimsenmesi nakit parayı tarihe karıştıracak

Zimbabve’de Bitcoin ticaretinde yüzde 600 prim söylentileri olmasına rağmen bunlar abartı gibi görünüyor. Buna rağmen localbitcoins.com sitesini verilerine göre Zimbabve’de Bitcoin global piyasanın yüzde 5 fazlası fiyattan işlem görüyor.

İstikrarlı ekonomilerde Bitcoin volatilitesi yüksek bir para birimi olarak görülebilir. Ancak Zimbabve gibi ülkelerde Bitcoin vatandaşlar için yerel fiat paralardan daha güvenilir bir değer saklama aracıdır.

Kaynak

“İçerikler bilgilendirme amaçlı olup kesinlikle yatırım tavsiyesi olarak değerlendirilmemelidir. Yatırım, uzmanlık gerektiren ciddi ve riskli bir iştir.”

Etiketler:
cryptopazar_koinmedya
0
0
0